Komodity majú za sebou tretí ziskový štvrťrok v rade. Pomáha im geopolitické napätie, ktoré vychádza z nepokojov v severnej Afrike a na Blízkom Východe, a ktoré ženie nahor ceny energetických komodít.
Všetky tri hlavné komoditné indexy vďaka tomu prekonali za prvý štvrťrok výkon akciového indexu MSCI World, ktorý za prvý kvartál pridal 4,3%. Najviac rástol index S&P GSCI, ktorý si vďaka silnému zastúpeniu energetického sektora pripísal 11,6%. Index DJ USB, ktorý je medzi rôzne komodity rozložený rovnomerne, pridal 4,4%. Medzi nimi sa nachádza, meraný rastom, index Reuters Jefferies CRB, ktorý si za prvý štvrťrok pripísal 8%.
Tieto tri čísla úplne jasne ukazujú na rozdiely medzi jednotlivými sektormi. Najlepší výkon si pripísal energetický sektor, nedarilo sa naopak základným kovom. Ďalej ceny komodít ovplyvňovali japonské zemetrasenia a v dôsledku toho vzniknutá nukleárna kríza, ktorej plný rozsah nie je ešte stále známy. Vďaka rastúcim cenám potravín a energií pôsobí na ceny komodít aj rastúca inflácia.
Tieto skutočnosti budú ovplyvňovať trhy aj v druhom štvrťroku. K tomu sa pridávajú špekulácie, kedy začnú centrálne banky sťahovať z trhu monetárne stimuly. Svetové dlhopisové trhy sa tak dostávajú pod tlak. Rastúca inflácia a očakávania, že centrálne banky pristúpia k rastu úrokových sadzieb, prinútili mnohých investorov hľadať výnosy na akciových trhoch.
Rope a rafinovaným produktom patria 3 zo 4 prvých výkonnostných priečok za prvý štvrťrok. Ropa WTI sa niekoľko týždňov obchodovala do strany, teraz sa však dostala na svoje 30 mesačné maximá. Príčin môžeme nájsť niekoľko. Jednak dochádzalo k takzvanému "window dressing", tzn. úpravám portfólií zo strany fondov, aby opticky vylepšili výsledky, dôležitejšie sú však obavy, ktoré vyvoláva konflikt v Líbyi, resp. obavy z toho, že vďaka predĺženým obmedzeniam produkcie sa ocitnú pod tlakom ostatní producenti a ropy môže byť nedostatok. Muammar Kaddafi opäť získal kontrolu nad ropnými prístavmi Ras Lanuf a ostreľovaným Bregom a pre skorších odberateľov ropy môže byť veľmi ťažké so súčasným režimom obchodovať.
Hoci cena ropy Brent je 46% nad priemerom z roku 2010 a ropy WTI 35%, nevykazuje trhu pokles dopytu. To zvyšuje tlak na Saudskú Arábiu, najväčšieho svetového producenta ropy po Rusku, aby pokryla pokles dodávok, pretože disponuje najväčšími rezervnými kapacitami. Marcové dáta ukazujú na zvýšenie dennej produkcie iba o 300 000 barelov, pričom dohadovaný výpadok produkcie, vďaka nepokojom v Líbyi, je odhadovaný na 1,6 milióna barelov.
Dlho očakávaný report Amerického ministerstva poľnohospodárstva, ktorý vyniesol na svetlo osevné plány farmárov na sezónu 2011/12, dopadol viac menej v súlade s očakávaniami. Farmári plánujú vďaka dramatickému rastu cien v minulom roku zvýšiť osevné plochy kukurice, bavlny a pšenice a to na úkor sójových bôbov a ryže.
Hoci farmári chcú kukuricou osiať najväčšie plochy od roku 1944, vyletela kukurica o 11% vyššie, pretože zásoby minulej úrody boli výrazne nižšie ako očakávania. Tie sa dostali na najnižšiu úroveň od roku 2007 a na trhu prevládajú obavy, že ani vyššia produkcia nedokáže dostať výšky zásob na trvalo udržateľnú úroveň. Konkurencia v podobe zemného plynu (a vďaka tomu vyššej návratnosti pri jeho premene na etanol) pretrváva. Očakáva sa, že 40% americkej produkcie kukurice skončí etanol do pohonných hmôt. Kým bude cena kukurice pod 9 dolármi, čo je ešte o 23% nad súčasnou úrovňou, bude podľa výpočtov jeho produkcia zisková.
Správa bola negatívna pre cenu pšenice, ale pretože silno rástla cena kukurice a sójových bôbov, zakončila nakoniec ten deň vyššie i pšenica. K tomu ešte vďaka suchému počasiu v Amerike a Číne, najväčším svetovom producentom, hrozí, že dôjde k oneskoreniu sejby, a tým pádom k zníženiu výnosov. Potom, čo Rusko uvalilo zákaz na vývoz a zvýšil sa dopyt zo severnej Afriky, Európske zásoby klesajú.
Trh teraz venuje veľkú pozornosť trhu zrnín, pretože možnosť reagovať na extrémne výkyvy počasia, ako sme videli v roku 2010, bude teraz veľmi obmedzená, ak nie žiadna, a toto vedomie už teraz ženie ceny nahor. Od neistoty, prameniacej z nízkeho stavu zásob, by pomohlo len perfektné počasie a v dôsledku toho zvýšená produkcia. Druhú možnosť potom predstavuje taký nárast ceny, ktorý by znížil dopyt. Z tohto pohľadu sa zdá, že pokles na začiatku marca bol naozaj len korekciou na rastovej trajektórii ceny. A to vôbec nie je dobrá situácia z pohľadu rastúcej potravinovej inflácie. V nasledujúcich mesiacoch sa táto situácia stane určite témou pre svetové médiá a prirobí vrásky na čele centrálnych bánk.
Zlato ukončilo v marci už desiaty rastový kvartál v rade, najdlhší rastový rad za viac ako tridsať rokov. Zisk to nebol veľký, pretože väčšinu marca strávilo zlato pohybom do strany a nedarilo sa mu získať potrebný impulz ako jeho lacnejšej alternatíve, striebru. Silná rezistencia je teraz na 1450 dolároch, kde investori znižovali váhu pozícií v zlate pred možným ukončením amerického programu kvantitatívneho uvoľňovania a pred možným návratom na normálne úrokové sadzby. Toto znižuje atraktivitu zlata a striebra ako medvedích aktív.
Na druhej strane ale nevnímame riziko poklesu ako veľké, podpora sa nachádza na cene 1400 dolárov a podporuje ju geopolitické riziko plynúce zo severnej Afriky a Stredného Východu, a tiež zámery centrálnych bánk zvyšovať držbu zlata. Striebro prekonalo za posledných sedem mesiacov zlato o 40 percent a našlo rezistenciu na 38 dolároch za trójsku uncu. Spolu s meďou a ďalšími priemyselnými kovmi sme na ňom videli, po oznámení vyšších čínskych zásob, výpredaj.
Komodity majú za sebou tretí ziskový štvrťrok v rade. Pomáha im geopolitické napätie, ktoré vyplýva z nepokojov v severnej Afrike a na Blízkom Východe, a ktoré ženie nahor ceny energetických komodít.
Všetky tri hlavné komoditné indexy vďaka tomu prekonali za prvý štvrťrok výkon akciového indexu MSCI World, ktorý za prvý kvartál pridal 4,3%. Najviac rástol index S&P GSCI, ktorý si vďaka silnému zastúpeniu energetického sektora pripísal 11,6%. Index DJ USB, ktorý je medzi rôzne komodity rozložený rovnomerne, pridal 4,4%. Medzi nimi sa nachádza, merané rastom, index Reuters Jefferies CRB, ktorý si za prvý štvrťrok pripísal 8%.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |