Zlato spolu s ropou patrí medzi najčastejšie obchodované komodity; obchoduje s nimi až 95 % komoditných investorov. Zlato predstavuje bezpečnú alternatívu, do ktorej investori s obľubou vkladajú svoje peniaze v prípade, že iné inštrumenty nie sú v danej chvíli považované za bezpečné alebo ich ceny klesajú (v súčasnej dobe napríklad EUR alebo štátne dlhopisy niektorých európskych krajín).
1. Zlaté tehly
Do zlata je možné investovať niekoľkými spôsobmi. V minulosti bol najrozšírenejší nákup komodity s fyzickou dodávkou, teda nákup zlatých tehál. Cena rýdzeho zlata sa stanovuje dvakrát denne na prestížnej London Bullion Market Association (LBMA, Asociácie obchodníkov so zlatými odliatkami) v USD, EUR A GBP za 1 trójsku uncu pre odber minimálne 1000 trojských uncí (31,1 kg). Spôsob obchodovania sa podoba otvorenej aukcii; obchody sa však uskutočňujú za cenu, ktorá sa "fixuje" dvakrát denne (10.30 a 15.00 londýnskeho času).
Výhody: V roku 1908 bolo možné kúpiť automobil za 1.300 g zlata. O sto rokov neskôr bolo tiež možné kúpiť automobil za 1.300 g zlata. Jediný rozdiel je v hodnote meny. Zlato nepodlieha inflácii.
Riziká: Tento spôsob nie je príliš likvidný a vzhľadom na veľkú volatilitu aktuálnej ceny zlata (až desiatky percent v rade dní) a je teda pomerne rizikový.
2. Firmy ťažiace zlato
Druhým spôsobom dlhodobej investície je nákup akcií firiem ťažiacich zlato, kótovane napríklad na londýnskej burze, či na Euronext, AMEX alebo NASDAQ.
Vezmite do úvahy: Ak ale nechcete držať zlato dlhšie ako jeden rok, viac sa vám oplatí investovať do opcií, futures kontraktov a hlavne do spotových obchodov.
3. SPOT GOLD
So zlatom je možné obchodovať za trhové ceny proti americkému doláru, euru, japonskému jenu, austrálskemu a hongkongskému doláru. Táto ponuka on-line obchodovania zlata so Saxo Bank umožňuje investorom až 50-násobné zisky z malých cenových pohybov tejto komodity. Keďže požiadavky na maržu sú nízke, individuálny investor potrebuje ako zaistenie vloži5 vklad nie vyšší ako 2% hodnoty obchodu.
Vyhliadky zlata na spotovom trhu: Podľa makroekonomického výhľadu Saxo Bank na rok 2011 môže cena zlata ešte stúpnuť a v nasledujúcich 12-tich mesiacoch vidíme potenciál pre dosiahnutie hranice 1600 dolárov.
Riziká: Priestor pre investície do zlata sa počas niekoľkých rokov veľmi zúžil, a to spolu s predpokladaným posilnením dolára predstavuje najväčšie riziko pre ďalší rast ceny. V určitých obdobiach bude preto jeho cena kolísať, môže dokonca zaznamenať korekciu až o 5 – 10 %, ale celkovo bude smerovať vyššie.
Výhody: Faktory, ktoré vyhnali zlato v roku 2010 na nové historické nominálne maximá, budú podľa všetkého aj naďalej v hre, a tak môžeme už jedenásty rok v poradí očakávať kladné výnosy. Centrálne banky, predovšetkým v rozvíjajúcich sa ekonomikách, ako je Čína a India, sa v roku 2010 po prvýkrát za dvadsať rokov stali čistými kupcami zlata. Ťažobné spoločnosti zároveň prestali svoju produkciu predávať prostredníctvom termínových obchodov.
4. Opcie
Pomocou opcií je možné realizovať špekulatívne obchody alebo zabezpečovanie sa proti riziku. Kúpna opcia (CALL) sa používa v prípade, keď investor predpokladá, že cena aktíva (napríklad zlata) bude rásť. Naopak, predajná opcia (PUT) sa nakupuje ak sa predpokladá, že aktívum (napr. zlato) bude klesať.
Nákup CALL opcie znamená právo nakúpiť aktívum za vopred dohodnutú cenu. Ak investor nakúpi CALL opciu na zlato s realizačnou cenou 1200USD má právo nakúpiť zlato za 1200 dolárov nezávisle od toho, kde sa cena nachádza. Ak sa bude zlato obchodovať na oveľa vyššej úrovni, napr. 1800 dolárov, CALL opcia nám dáva právo nakúpiť zlato na úrovni 1200USD. Naopak PUT opcia nám dáva práva predať aktívum za vopred stanovenú cenu.
Investičné nápady Saxo Bank na rok 2011
Predaj ročnej put opcie v XAU / call opcie v USD. Naša jediná krátka pozícia patrí do kategórie kovov. Myslíme si, že zlato (a iné drahé kovy) si v budúcom roku zachovajú status bezpečného útočiska (zatiaľ čo doláre sa môžu tlačiť aj naďalej, premena základných kovov na zlato je o čosi ťažšia!). S touto úvahou na zreteli by sme chceli vypísať predajné opcie na zlato, aby sme profitovali z vysokej úrovne implikovanej volatility.
5. Futures kontrakty
Futures kontrakty neobchodujú len špekulatívni obchodníci, ale aj ťažobné spoločnosti, výrobcovia šperkov a ďalšie spoločnosti, ktoré majú záujem o fyzickú dodávku zlata. Najznámejšie futures kontrakty sú Comex Gold, obchodované na Newyorskej komoditnej burze, a CBOT Mini-Gold, obchodované na komoditnej burze v Chicagu. Comex Gold je najlikvidnejším kontraktom na zlato na svete a predstavuje 100 trójskych uncí zlata.
Vezmite do úvahy: CBOT Mini-Gold je pre investorov, ktorí majú záujem investovať v menšom množstve, keďže kontrakt predstavuje len 33,2 trójskych uncí zlata.
6. CFD kontrakty
Ďalšou výhodnou možnosťou ako investovať do zlata sú aj CFD alebo kontrakty, ktoré sú odvodené od ceny futures kontraktov, na rozdiel od nich však pri obchodovaní CFD žiadna fyzická dodávka nehrozí. CFD navyše prostredníctvom pákového efektu umožňujú investorom znásobovať svoje zisky, ale aj prípadné straty.
7. EFT fondy
Ak chcete do zlata investovať dlhodobo, teda dlhšie ako na rok, je najvhodnejším spôsobom nákup ETF fondov (fondov obchodovaných na burze).
Vezmite do úvahy: Niektoré z týchto ETF fondov sú po centrálnych bankách najväčšími nákupcami zlata na svete. Ich aktivita tak môže byť určitým indikátorom trendu. Odporúča sa preto starostlivo sledovať ich pohyby, ktoré by mohli byť prvým nastávajúcim indikátorom korekcie.
8. Zlaté mince
Záujem o zlaté mince neustále rastie. V júni 2010 Financial Times uviedol, že popri americkom mincovnom úrade US Mint, ktorý v máji predal najviac zlatých mincí American Eagle za posledných 11 rokov, hlásia podobný vývoj aj ďalšie mincovne. Rakúska mincovňa v máji 2010 predala 238 tisíc mincí, čo je šesťkrát viac ako minulý rok. Kanadská mincovňa tiež ohlásila dramatický nárast zákaziek z Európy.
9. Certifikáty na zlato
Ďalšou možnosťou ako investovať do zlata je kúpa certifikátu na zlato.
Výhody: Investor môže vlastniť zlato aj bez toho, aby ho mal vo fyzickej držbe a s investíciou je možne zača5 už od niekoľko tisíc eur. Pri fyzickej držbe zlata sa investor musí sám postarať o jeho zabezpečenie, teda uložiť ho na bezpečné miesto, čo samozrejme predstavuje dodatočné náklady. Certifikát predstavuje len vlastnícke právo na určité množstvo zlata, o jeho uloženie a zabezpečenie sa stará emitent certifikátu.
Na rozdiel od ostatných komodít zlato funguje ako zaisťovací (hedgeový) nástroj v prípade nestability akciových alebo menových trhov. Odporúča sa teda mať zlato ako súčasť investičného portfólia.
Autor: www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8865 | 1.57 % |