R. N. Elliott v roku 1939 priniesol Elliotovu teóriu vĺn. Podľa tejto teórie sa kurzy cenných papierov vyvíjajú podľa cyklov založených na Fibonacciho rade. Je to rad čísel, z ktorého každé číslo pozostáva zo súčtu dvoch predchádzajúcich: 1,1,2,3,5,8,13... Zaujímavé je, že sa tento rad často vyskytuje v prírode, presnejšie pomer dvoch predchádzajucich čísel, označovaný ako zlatý rez. Elliott identifikoval päť zreteľných vĺn pri raste kurzu a tri zreteľné vlny pri poklese kurzu.
Indikátory generujú nákupné a predajné signály. Indikátory majú tri základné funkcie a to varovať, predpovedať a potvrdiť. Keďže indikátory sú založené na matematicko-štatistických výpočtoch sú veľmi ľahko spracovateľné počítačovými programami. Toto využilo množstvo softvérových spoločností a na trhu je dostupné veľké množstvo programov
Niektorí investori rozpoznali niekoľko špecifických obrazcov v historických grafoch. Na základe historických grafov identifikovali napríklad hlavu a ramená. Ak je tento obrazec rozpoznaný indikuje nám, že príde k zmene trendu. Naopak, ak rozpoznáme šálku s uškom, je to potvrdenie súčasného trendu, ktorý bude ďalej pokračovať.
Technická analýza patrí k najvýznamnejšiemu protipólu fundamentálnej analýzy. Ignoruje informácie o konkrétnej firme, trhu, komodite alebo mene. Základným zdrojom informácií pre technickú analýzu sú historické dáta z burzy, teda cena cenného papiera a zobchodovaný objem za dané obdobie.
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |