Jedným z dôvodov rastúcich predajov investičných šperkov je vyššia kúpna sila obyvateľov, ktorí hľadajú možnosti, kam a ako dlhodobo uložiť svoje financie pre ich spoľahlivé a stabilné zhodnotenie. Trendom je uloženie dlhodobo voľných finančných prostriedkov do investičných klenotov. Tie možno dokonca odovzdávať ďalším generáciám.
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio, napríklad vedľa rizikovejších akcií, podielových fondov, alebo nehnuteľností.
V indickom meste Surat začala výstavba nového burzového komplexu, v ktorom sa má uzatvárať veľká časť všetkých svetových obchodov s diamantmi. Jedenásť jedenásťposchodových budov poskytne približne 12 000 kancelárií pre viac ako 4 400 obchodujúcich subjektov. Stavebné práce na 613 tisícoch metroch štvorcových majú byť ukončené v roku 2020.
Existuje viacero spôsobov, ako do budúcnosti finančne zabezpečiť seba alebo svojich potomkov. Od rizikovejších investícií do akcií, po bezpečnejšie, avšak s nízkym zhodnotením, ako sú napríklad sporiace účty. Preto sa čoraz väčšej obľube tešia šperky s kvalitnými diamantmi, ktorých hodnota dlhodobo rastie.
Ruská spoločnosť Alrosa a jej konkurent De Beers minulý rok predali celkovo 76,3 milióna karátov (15,3 tony) diamantov. Vyťažili ale len 73,1 milióna karátov (14,6 tony). Vďaka silnému dopytu museli uvedené dve ťažobné spoločnosti siahnuť hlbšie do svojich zásob. Ich produkcia zabezpečuje polovicu všetkých novo vyťažených diamantov dodávaných na svetové trhy. Antverpy v roku 2017 zobchodovali o 15,8% viac diamantov ako v roku 2016.
Ak sa USA a Číne nepodarí dosiahnuť kompromis, globálna obchodná vojna by mohla predstavovať veľký problém. Takýto vývoj by ešte viac skomplikoval rast a následný dopyt po rôznych komoditách od energií až po kovy, avšak potenciálne by to mohlo pomôcť vzácnym kovom.
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treťom štvrťroku klesnúť o 200 tisíc až 700 tisíc barelov denne.
Minulotýždňové dlhoočakávané zasadnutie OPECu bolo jednoznačným sklamaním. A to aj napriek tomu, že jednotlivé krajiny organizácie sa spolu s krajinami, ktoré v OPECu nie sú, dohodli na predĺžení súčasnej zníženej produkcie o deväť mesiacov. Keďže očakávania boli vyššie, trhy zareagovali výpredajom pozícií. A ten pokračuje aj tento týždeň.
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou
Rok 2016 bol rokom komodít. Za 12 mesiacov sa zhodnotili v priemere o 16,3%, pričom najvýnosnejšie boli plyn a ropa. Najstabilnejšou investíciou zas boli neopracované diamanty a diamantové šperky. Objavom roka je lítium, ktorého hodnota vzrástla o 24,8%.
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |