Po bilancovaní končiaceho roka sa každý investor zamýšľa, ako byť ziskovým aj v tom nadchádzajúcom. Aj keď pre rok 2017 nikto nemá zaručenú odpoveď, mám pre investorov niekoľko tipov, ktoré aktíva by mohli byť v roku 2017 zaujímavé.
Na úvod tri očakávania, na ktorých sa trh zhoduje:
1. Ropa
Čierne zlato je nielen o trhu, ale aj o politike. Ropný kartel na čele s OPEC dokázal, že sa vlády protichodných záujmov predsa len na niečom dokážu zhodnúť. Koordinované obmedzovanie produkcie je zásadným faktorom rastu ceny. To je výhľadovo silný signál. Ďalším rastovým efektom môže byť zvolenie kritika globálnych klimatických dohôd Donalda Trumpa za amerického prezidenta. Ropa by mohla krátkodobo vyskočiť až k 75 dolárom za barel. Pozor ale aj na opačný extrém - ropnú eufóriu by mohol brzdiť alebo aj čiastočne zraziť nedostatočný dopyt, spôsobený najmä slabým ekonomickým rastom mimo USA. Avšak aktíva založené na rope a v širšom ohľade vôbec na fosílnej energetike stoja za pozornosť.
2. Americký dolár
Kým v USA sme svedkami postupného škrtenia monetárnej politiky, v prípade ostatných veľkých centrálnych bánk sa deje presný opak. Práve tento vývoj by mohol aj naďalej znamenať zvýšenú obľubu amerického dolára pred inými, hlavne tými nízko úročenými menami, ako sú euro, švajčiarsky frank alebo japonský jen. A zisky by mohli byť aj v desiatkach percent. Trend páru EUR-USD má stále klesajúci smer a kurz by sa mohol dostať aj pod cyklická minimá na úrovni okolo 1,05 dolára za euro. Ak by sa to medveďom podarilo, ďalšia zastávka by mohla prísť až pri parite, prípadne sa v priebehu roka kurz môže dostať aj pod paritu až k úrovni 0,95. Rovnako tak trh počíta s posilňovaním dolára napríklad voči jenu. Aktuálne sa pár USD-JPY obchoduje okolo 115, pričom kritickú rezistenciu predstavuje úroveň 116. Jej prekonaním by sa americký dolár mohol dostať až k psychologickej hodnote 120. Aj tu je potrebná ostražitosť - Japonsko disponuje vysokým prebytkom bežného účtu platobnej bilancie. Avšak vplyv divergencie menových politík oboch krajín by mohol prevážiť v prospech posilňovania dolára.
3. Česká koruna
Diskusie o konci menových intervencií sú stále v plnom prúde, ale jedno je jasné - koniec sa blíži a podľa posledných správ by už v priebehu roku 2017 mohla Česká národná banka pomaly uvoľňovať opraty kurzového režimu. To poskytuje zaujímavý priestor na špekulácie: nakúpiť lacné koruny a čakať na vhodný okamih predaja. Koruna je momentálne podhodnotená a je jasné, že po uvoľnení podmienok bude mať tendenciu apreciovať, čiže „preraziť“ spodnú úroveň oscilačného pásma. Možno skokovo, možno riadene, ale ten okamih príde... Len si treba počkať na vhodný okamih.
Pri ďalších troch tipoch sú trhy oveľa menej zajedno, na čom sa bude v roku 2017 najviac zarábať. Každý investor musí urobiť svoje individuálne rozhodnutie, ale za seba môžem ponúknuť tri smery, o ktorých sa diskutuje s veľkými nádejami:
4. Rozvojové trhy
Celý rad investičných expertov naprieč planétou sa zhodne, že v portfóliu na rok 2017 by nemali chýbať aktíva z "emerging markets". Z tohto pohľadu je jedno, či budete priamo pátrať na jednotlivých trhoch v rozvíjajúcich sa ekonomikách a nakupovať akciové tituly, alebo vložíte prostriedky do Exchange Traded Funds či kolektívnych nástrojov investovania. Platí tu jednoduchá poučka: rozvíjajúce sa trhy sa rozvíjajú, a preto v čase rastú. Tak to jednoducho je. A čísla ukazujú, že veľké hedžové fondy svoj zrak v druhej polovici roka 2016 týmto smerom systematicky obracali. Avšak pozor, skúsenosť tiež ukazuje, že po strmších rastoch nasledujú hlbšie pády, preto rozvojové trhy takisto predstavujú aj vyššie investičné riziko.
5. Americké firmy
Akokoľvek je Donald Trump do istej miery neriadená strela, aj priemerne pozorný čitateľ mohol v jeho volebnom tíme, volebných príhovoroch či podľa návštev firiem pri jeho kampani vysledovať prísľuby ohľadom "návratu slávy americkému priemyslu". Hoci má ekonómia na spoločenskú prospešnosť podobných štátnych intervencií jasný názor, investora pohybujúceho sa v krátkodobom alebo strednodobom horizonte logicky zaujíma zisk na akciu. A ten môže v mnohých spoločnostiach, ktorým chce Trumpová administratíva "znova naliať krv do žíl", napríklad oceliarní či technologických spoločností, dramaticky vzrásť.
6. Spoločnosti na pomedzí startup a growth capital
Hoci zlé jazyky hovoria, že počet populárnych inkubátorov na nováčikov prekonáva počet startupov samotných a celá oblasť je nafúknutá bublina, na vlne podpory fintechov, firiem podnikajúcich v zdravotníctve a ďalších oblastiach sa rozhodne objavili zaujímavé počiny. Startup je vždy lotéria. Druhá fáza rozvoja, kedy firma už generuje tržby a potrebuje investíciu na svoj rast, je zaujímavou investičnou destináciou, čo potvrdzujú rastúce čísla u inštitucionálnych investorov s nižšou averziou k riziku. A pomôcť vybudovať nový Facebook, Teslu alebo Pharmacyclics sa môže podariť možno aj vám.
Autor: Peter Bukov, hlavný analytik spoločnosti TopForex
Britská libra | 0.8797 | 2.61 % |