PR článok - Niektorí makléri ponúkajúci sprostredkovanie obchodov na burze radi zdôrazňujú, aké nízke spready ponúkajú a snažia sa tak nalákať nových klientov, ale väčšina skúsených obchodníkov vám isto povie, že ceny na devízových trhoch nie sú len otázkou samotného spreadu.
Ak navštívite stránky niektorého z týchto maklérov, nájdete tam vetu hlásajúcu niečo podobné ako „u EURUSD ponúkame spready začínajúce už od 0,8 bodov“, na ktorej konci bude nenápadná hviezdička. Táto malá hviezdička stručne vyjadrené hovorí: „spread, ktorý deklarujeme, vám poskytneme za predpokladu, že podmienky k obchodovaniu budú ideálne (ak zadávate príkaz k obchodu, ktorý je pre nás dostatočne malý, aby sme ho zvládli), ak ale podmienky celkom ideálne nebudú, tento spread neposkytneme – dokonca sa môže stať, že vôbec nebudeme schopní váš príkaz realizovať“.
Keď teda hľadáte nového makléra, nemali by ste sa zameriavať len na spread. Mali by ste zistiť, ako kvalitne daný maklér dokáže realizovať príkazy k zobchodovaniu a ako transparentné je stanovenie ceny a realizácia obchodu.
Mali by ste dostať to, čo vidíte
To znamená, že keď zadávate príkaz k zobchodovaniu určitého dopytu alebo ponuky, ktorú vidíte na obchodnej platforme, mala by cena zobrazená v okamihu, keď zadávate požadovaný objem obchodu, byť skutočne cenou, za ktorú sa „predaj“ alebo „kúpa“ uskutoční.
Niektorí makléri, ktorí sa správajú transparentne, vám budú schopní poskytnúť údaje o množstve obchodov realizovaných so sklzom (slippage) alebo celkom odmietnutých (rejection). Sklz vyjadruje, o koľko bolo nutné posunúť cenu, aby bolo možné zadaný obchod zrealizovať. Odmietnutie nastáva v okamihu, keď maklér nie je schopný váš obchod realizovať a odmieta ho. Ešte predtým, ako sa pre nejakého makléra rozhodnete, uistite sa, že tieto údaje sú pre vás prijateľné.
Iní makléri, ako napríklad Saxo Bank, vám cenu zobrazia len, keď si sú istí, že za túto cenu dokážu obchod zrealizovať. Tieto ceny nazývame „zelené ceny“ (green prices). Keď kliknete u zelenej ceny na „nákup“ alebo „predaj“, bude obchod za túto cenu zrealizovaný, keď sa cena na trhu výrazne nezmení ešte predtým, ako váš príkaz dorazí do Saxo Bank „z dôvodu latencie siete a pod.). Keď vám Saxo Bank nie je schopná realizáciu obchodu za zobrazenú cenu zaručiť, bude tlačidlo s cenou zobrazené žlto.
Transparentne sa správajúci makléri vám budú schopní poskytnúť údaje o spreadoch dosahovaných vo zvolenom časovom období. Spoločnosť Saxo Bank práve spustila nástroj Historic Spreads, ktorý vám umožňuje zobraziť údaje o priemernom spreade a minimálnom/maximálnom spreade za vybrané časové obdobie.
Dokonca je možné údaje o spreadoch triediť podľa objemu obchodov a denného času zobchodovania.
Likvidita, keď ju potrebujete
„Zelené ceny“ od Saxo Bank majú ďalšie výhody. Zelená farba tiež znamená, že obchodujete s vyhradenou likviditou. Povedzte napríklad, že sa vy a nejaký ďalší obchodník rozhodnete presne v tom istom okamihu za presne rovnakú cenu nakúpiť 25 mil. EUR za USD. Pretože obidvaja obchodujete za „zelené ceny“, Saxo Bank automaticky spracuje obidva obchody bez ohľadu na to, aká likvidita je na medzibankovom trhu k dispozícií.
Keď máte v pláne otvárať veľké obchody, obchodovať v dobe vysokej volatility alebo nízkej likvidity, mali by ste si tiež zistiť, ako za týchto okolností maklér zvyšuje spread. To znamená, je likvidita k dispozícií, keď ju potrebujete?
Keď je maklér tvorcom trhu, ako Saxo Bank, bude často schopný zvládnuť veľké obchody, jednodenné obchody alebo obchody v dobe vysokej volatility bez zvyšovania spreadu. Keď maklér nie je tvorcom trhu, ale je maklérom, ktorý nemá dealing desk („no dealing desk broker“), potom vám dokáže sprostredkovať len likviditu dostupnú na trhu, t.j. najlepší spread, aký sú mu pripravené poskytnúť iné väčšie banky. Váš maklér by vám mal prinajmenšom povedať, čo môžete očakávať. Saxo Bank poskytuje úplnú transparentnosť spreadom prostredníctvom nástroja Historic Spreads.
Keď stop nie je stop
Väčšina skúsených obchodníkov využíva v prípadoch, keď sa trh pohybuje proti nim, na ochranu svojich pozícií stop príkazy. V podmienkach vysokej volatility je pre maklérov často veľmi ťažké realizovať stop príkazy pri požadovanej cene, to znamená bez tzv. sklzov (slippage). Keď si budete môcť vyberať makléra, zistite si, akú má štatistiku realizácie stop príkazov, alebo či budete musieť zaplatiť navyše za to, že vaše príkazy budú realizované správne.
Solídny maklér nie len že dáva tieto štatistiky k dispozícii, ale percento príkazov realizovaných bez sklzov bude veľmi vysoké a to najmä u hlavných mien. Saxo Bank zverejňuje na svojich internetových stránkach každý štvrťrok aktualizované štatistiky realizácie príkazov.
A v neposlednom rade, keď si budete vyberať nového makléra, rozhodne sa sami presvedčte o kvalite a transparentnosti realizácie príkazov, nie len o veľkosti spreadu. Niekoľko obchodov, u ktorých by ste sa nedostali na cenu, ktorú ste chceli, by vás mohlo koniec koncov stáť o veľa, o veľa viac, ako rozdiel medzi deklarovaným (s hviezdičkou!) a skutočným spreadom.
Autor: Mikael Breinholst | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7546 | 16.46 % |