Nový týždeň, lepšia nálada a risk on. To je krátke zhrnutie úvodu aktuálneho týždňa. Referendum na Kryme dopadlo podľa očakávaní, od začiatku apríla sa na Kryme bude používať moskovský čas a v oblasti sa bude zavádzať ruský rubeľ. Európske a ruské rizikové aktíva zobrali oficiálne schválené sankcie EÚ a USA voči individuálnym ruským a ukrajinským predstaviteľom veľmi pozitívne a rástli najviac za posledných 6 týždňov. Európske trhy uzavreli pondelkovú seansu so ziskami: FTSE100 0.62 %, DAX 1.37 %, CAC40 1.32 %, FTSE MIB 2.52 %, IBEX 1.66 %. Dopomohol tomu určite aj efekt tzv. \"short squeeze\", kedy obchodníci, ktorí boli príliš short na akciách, boli nútení pod silným býčím tlakom uzavrieť svoje krátke pozície a pridať sa ku zvyšku trhu, ktorý akcie nakupoval. Po minulom týždni, kedy akcie výraznejšie stratili netreba vôbec pochybovať, že tých, ktorí stavili práve na pokračovanie tohto trendu bolo na trhu dosť a preklopenie ich krátkych pozícií na dlhé znamenalo silnejší akciový rast. Určite najzaujímavejšie reakcie na Obamove sankcie sú prudký nárast ruských akcií (ruský akciový index pridal takmer +4 %) a aj posilňovanie ruského rubľa. Trhy zrejme čakali výraznejšie sankcie a zatiaľ môže byť Putin a jeho oligarchovia potešení.
Z ekonomického kalendára v Európe zaujala len inflácia. Tá sa medziročne posunula vo februári opäť na 4 ročné minimá 0.7 %, aj keď odhad bol v podobe stagnácie na januárových 0.8 %. To však nezabránilo euru udržať hranicu 1.39 a pridal voči doláru aj nejaké tie body navyše. Euroví býci sa pokúšali aj o zdolanie 1.394, no neúspešne.
V USA bol kalendár zaujímavejší. Index podnikateľskej nálady NY Fedu (Empire State) v marci rastie len na 5,61 zo 4,48 b., očakávaných bolo 6,50 bodu. Od júla minulého roka index iba raz pozitívne prekonal očakávania. Neboli naplnené ani očakávania oživenia NAHB indexu staviteľov domov (50 bodov) po tom, čo minulý mesiac zaznamenal kolaps na 46 bodov. Vzrástol len o jeden jediný bod a drží sa rekordne nízko. Lepšie dopadla priemyselná výroba, ktorá vo februári rástla o +0.6 %, čo znamenalo prekonanie odhadov +0.2 %.
Investori sa aspoň na chvíľu otočili chrbtom zlatu, striebru, no a rástli tiež jenové páry. USDJPY sa odrazil od supportu a konsolidoval k 101.80. Zlato stratilo viac než percento k 1366 dolárov, čo sa zdá byť lákavou korekciou na prilákanie opätovných nákupov. trh sa už sústredí na tohto týždňové zasadnutie Fedu, od ktorého bude závisieť ako sa bude dariť rizikovým aktívam, a naopak bezpečným prístavom.
Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |