Opäť vám prinášame súhrn očakávaných udalostí tohto týždňa.
Írsko a Grécko opäť v centre pozornosti
Tento týždeň sa pozornosť trhu bude sústrediť hlavne na problémy štátov spomedzi PIGS, hlavne na Írsko a Grécko. Írsko síce vyhlásilo, že pomoc do leta 2011 nepotrebuje, trh mu ale neverí a posiela írske dlhopisové spredy na rekordné úrovne. Nemecko a aj ostatné štáty eurozóny pritom rokujú s írskom o možnej pomoci, ktorá by trhy dočasne upokojila. V priebehu tohto týždňa preto môžeme očakávať prvé výsledky rokovaní. V utorok sa totiž stretnú v Bruseli ministri financií všetkých štátov Eurozóny a budú rokovať o pomoci Írsku. Výsledkom bude zrejme ponuka pomoci, o ktorú bude môcť Írsko v prípade potreby hneď požiadať. Ďalším kandidátom na bankrot je už tradične Grécko, ktoré vyhlásilo, že bude mať budúci rok problém so splácaním svojich dlhov a zrejme bude potrebovať dlh reštrukturalizovať, čo by znamenalo straty pre veriteľov. Tými sú hlavne nemecké a francúzske banky.
IPO General Motors
Automobilka General Motors sa chystá v stredu zverejniť cenu, za ktorú bude predávať svoje akcie v IPO. Na burzu prichádza pritom iba 16 mesiacov potom, čo spoločnosť opustila ochranný režim a prešla rozsiahlou reštrukturalizáciou. Tento rok pritom dosiahla zisk už 4,77 miliardy USD, čo je dokonca viac než Toyota. Aj preto je o akcie GM veľký záujem hlavne zo strany inštitucionálnych klientov a hovorí sa o tom, že ich cena by sa mala pohybovať medzi 26 a 30 dolármi na akciu, môže ale skončiť aj o niečo vyššie. Spoločnosť ponúka v IPO 365 miliónov akcií, čo predstavuje 24% všetkých akcií spoločnosti. Podiel americkej vlády v GM sa po IPO zníži zo súčasných 61% na 41%.
Amerika: Maloobchodné tržby, priemyselná výroba, CPI, realitný trh, POMO
Z makroekonomických dát zverejňovaných tento týždeň budú zaujímavé hlavne pondelňajšie americké predbežné maloobchodné tržby, ktoré slúžia ako skorý indikátor vývoja ekonomiky a utorková priemyselná výroba. Je pravdepodobné, že oba tieto indikátory sa mierne zlepšia a potvrdia tak oživenie signalizované dobrými číslami z trhu práce. V stredu bude zverejnený index spotrebiteľských cien, ktorý je meradlom inflácie. Očakáva sa jeho mierny nárast v USA podobne ako v Eurozóne. Okrem toho budú v stredu zverejnené dáta o začatých stavbách nových domov a povoleniach na stavbu. V USA bude ešte zaujímavé sledovať vystúpenia člena rady guvernérov FEDu Bullarda v stredu a hlavne piatkové vystúpenie predsedu FEDu Bernankeho na konferencii o centrálnych bankách vo Frankfurte. Zaujímavou vecou je tiež, že tento týždeň každý jeden deň FED realizuje refinančné operácie POMO, ktoré zvyšujú likviditu bánk, čo by malo mať na trhy býčí vplyv.
Európa: ZEW, CPI
V utorok zverejní nemecký inštitút ZEW dáta o sentinente spotrebiteľov v Nemecku ako aj v celej eurozóne, čo napovie o ďalšom vývoji spotreby. Analytici očakávajú mierne zníženie optimizmzu respondentov. Okrem toho budú zverejnené poznámky z rokovania Bank of England, ktoré podávajú prehľad o ďalších zámeroch banky a jej pohľade na ekonomiku. V utorok bude taktiež zverejnený index spotrebiteľských cien pre celú Eurozónu.
V utorok bude Španielsko emitovať 12 a 18-mesačné pokladničné poukážky a Grécko 13-týždenné. V stredu plánuje emisiu 1,25 miliardy EUR 12-mesačných poukážok Portugalsko a Španielsko organizuje aukciu dlhopisov. Írsko svoju plánovanú stredajšiu aukciu kvôli nepriaznivým podmienkam na trhu zrušilo.
Ázia: Japonský HDP prekonal očakávania
V Japonsku dnes zverejnili údaje o vývoji HDP a priemyselnej produkcii, ktoré mierne prekonali očakávania. Pre Ázijské akcie bude zaujímavý aj výsledok zasadnutia Kórejskej centrálnej banky o stanovení úrokových sadzieb, keďže sa očakáva ich mierne zvýšenie. V utorok bude zverejnená čistá bilancia priamych zahraničných investícií (FDI) v Číne.
Zverejnenia
Výsledková sezóna za tretí kvartál pomaly končí. V Amerike budú tento týždeň zverejňovať hlavne menšie spoločnosti, za zmienku stojí z väčších hlavne obchodná sieť Wal-Mart, výrobca počítačov Dell a výrobca domácich spotrebičov Home Depot. V Európe budú zverejňovať napríklad britský výrobca luxusnej módy Burberry, nemecký výrobca čipov Infineon a nemecká banka HSH Nordbank.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |