Európske akciové indexy otvoria v pondelok s najväčšou pravdepodobnosťou vyššie po tom, čo už cez noc mierne vzrástol index S&P. Trhy dlhopisových opcií naznačujú, že sa už začal prejavovať vplyv programu kvantitatívneho uvoľňovania z dielne Fedu, konkrétne zvýšením inflácie, a to dokonca skôr, než Fed kúpil jediný dlhopis. Z vývoja výnosov amerických štátnych pokladničných poukážok možno ďalej vyčítať, že trhy očakávajú silné maloobchodné tržby.
Údaje z USA o maloobchodných tržbách majú zásadný význam a náš názor sa nijako nelíši od všeobecného konsenzu. Výnosy štátnych pokladničných poukážok vzrástli na základe očakávania, že údaje o maloobchodných tržbách, ktoré má zverejniť ministerstvo obchodu, potvrdia ďaleko lepší stav americkej ekonomiky, než sa pred tromi mesiacmi očakával. Súčasný konsenzuálny odhad predpokladá pri základnom údaji nárast o 0,7 %. Ak bude toto číslo vyššie, dôjde počas dňa k silnému vzostupu. To by presvedčilo investorov, že situácia je lepšia, než si väčšina z nich myslí, a to by kompenzovalo (krátkodobo) dôvody pre kvantitatívne uvoľňovanie, ku ktorému pristúpil Fed.
Veľkou neznámou pre dnešné obchodovanie sú z hľadiska zmeny sentimentu jednoznačne správy z krajín PIIGS. Cez víkend sa špekulovalo o rokovaniach, ktorých cieľom bolo presvedčiť Írsko, aby od krajín eurozóny prijalo finančnú pomoc, čo sa podľa nášho názoru tiež skôr či neskôr stane.
V tomto ohľade sa ponúkajú dve dôležité otázky:
1) Aká bude výška potrebných prostriedkov - bude to horšie alebo lepšie, než sa očakáva?
2) Kto je ďalší na rade?
Na trhoch sa názory na túto problematiku rôznia, ale jednoznačne vyvstávajú otázky ohľadom toho, či budú krajiny eurozóny schopné pomôcť tak veľkým krajinám, ako sú Španielsko alebo napríklad aj Taliansko.
Autor: Christian Blaabjerg | hlavný stratég trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |