Minulý týždeň si finančné trhy pripomenuli najväčší jednodňový prepad akcií v histórií. Práve 19. októbra 1987 sa najdôležitejší akciový index na svete, Dow Jones Industrial Average, prepadol o vyše 20%. Vtedajší prepad na trhu bol prvou lastovičkou toho, čo sa v súčasnosti deje na dennodennej báze – flash crash. Avšak už to nie sú iba akcie. Nemilosrdne a isto začínajú počítače ovládať obchodovanie s futures.
Krach z roku 1987
Čo vlastne spôsobilo tento krach? V jednoduchosti povedané: počítače a finančné inovácie. Práve v polovici 80. rokov sa začali do obchodovania zapájať počítače. K nim sa v roku 1987 ešte pridali nové finančné produkty - „poistky“ portfólií. Každý, kto mal nakúpené akcie sa mohol voči ich prepadu „poistiť“ tým, že predával akciový index. Keď akcie začali padať, tak počítače začali predávať akciové indexy.
Pokles akcií tak spustil automatický predaj akciových futures. Avšak držitelia akciových indexov museli hedžovať svoje pozície a tiež tak predávali akcie, aby si dokázali zabezpečiť hodnotu akciového indexu. Vytvorila sa tak smrteľná špirála výpredajov, keď pokles akcií znamenal pokles indexov a ten znamenal ďalší pokles akcií. Ceny sa zastavili až omnoho nižšie pri obrovských stratách investorov.
Tento akciový krach sa udial síce v USA, ale čoskoro sa rozšíril do celého sveta. Ešte viac prepadli niektoré európske akcie, no najväčšiu stratu zaznamenali akcie na Novom Zélande, ktoré stratili až 60% svojej hodnoty. No už v nasledujúci deň trh našiel svoje dno a pod túto úroveň sa už nikdy nevrátil. Viac o prepade akcií z roku 1987 nájdete v tomto článku.
Krach z mája 2010
V roku 2010 sme zažili ďalší obrovský jednodňový prepad akciového trhu. Dow Jones Index sa 6. mája v priebehu niekoľkých minút prepadol o vyše 1.000 bodov a vymazal tak „bohatstvo“ vo výške 1 bilióna dolárov. Tento krát však za jeho prepadom nestálo nič iné ako počítače.
Nie je tajomstvom, že momentálne sú počítače najväčšími hráčmi na americkom akciovom trhu. Tie stoja za veľkou väčšinou obchodov. Posledné štatistiky hovoria o tom, že až 70% obchodov je otvorených po dobu menšiu ako 11 sekúnd. Počítače fungujú na princípe „High Frequency Tradingu“ alebo obchodov na milisekundovej báze.
Snaha niektorých počítačov zničiť konkurenciu viedla k tomu, že 6. mája zaplavili trh falošnými príkazmi, ktoré ihneď zrušili. Stačilo to však k tomu, aby zahltili servery najväčších amerických búrz. Vznikol tak rozdiel medzi reálnou cenou a cenou, ktorú počítače videli. Predávali tak na jednej cene a obchody sa v skutočnosti realizovali na inej cene. Celý trh následne skolaboval v priebehu niekoľkých minút. Tento krach sa preto nazýva bleskový krach alebo „flash crash“. Viac sme o tom písali v komentároch „Kolaps akcií sa zopakuje“ a „Krach burzy pripomínajúci rok 1987“.
Krach na futures
Takmer každý deň sme svedkami podobného prepadu na jednotlivých amerických akciách. Jednoducho, obchodovanie majú v moci počítače a tie sa „zbláznia“ príliš často. Je preto veľmi pravdepodobné, že príde ďalší bleskový krach. Ten však asi nikdy nebude väčší ako 1050 bodov, pretože krach z roku 1987 spôsobil zavedenie prerušení obchodovania. Ako náhle index klesne o viac ako 1050 bodov, tak sa obchodovanie zastaví na 60 minút. Možno preto stojí za to nakupovať akciový index Dow Jones 1000 bodov od jeho otváracej ceny.
Avšak nie sú to iba akcie, ale algoritmy sa udomácnili aj na trhoch futures. Burzy futures kedysi používali pre stanovovanie svojich cien obchodníkov na pite, ktorí dokázali vytvárať ceny na mnoho exspirácií kontraktov. Neskôr týchto obchodníkov nahradili počítače a systém stanovovania cien sa stal automatický.
Avšak už začiatkom tohto roku sme videli zvláštne „spiky“ na cukre obchodovanom na burze ICE. Bolo to pôsobené rozhodnutím burzy vypnúť tento elektronický systém tvorby cien, čím doslova ponúkli miesto pre algoritmické systémy. Tie okamžite na trhu spôsobili nárast volatility a zmenšenie likvidity. Burza získala väčšie poplatky za obchodovanie a zvyšok ju nezaujímal.
Avšak problém s flash crash sme videli aj tento piatok tesne pred uzavretím trhu pri obchodovaní dolárového indexu na rovnakej burze ICE. Priložený graf ukazuje ako sa správal index tesne pred 23:00.
Tento pohyb výrazne ovplyvnil aj niektoré hlavné forexové páry. Prikladáme minútový graf EURUSD.
Keďže sa to stalo tesne pred uzavretím trhu, tak to pravdepodobne neovplyvnilo všetkých zabezpečovateľov likvidity. Avšak či sa tak nestane niekedy v najbližšej dobe, to nemôže vylúčiť nikto.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |