Po víkende je opäť čas na načrtnutie najdôležitejších udalostí nového týždňa. V 39. týždni nás čaká opäť množstvo konferencií, makrovýsledkov a iných skutočností, ktoré by mohli ovplyvniť finančné trhy:
BoJ sa pripravuje na silný dopyt po jenoch
V Japonsku sa s koncom septembra končí prvý polrok fiškálneho roka. Analytici očakávajú, že s koncom mesiaca by mohlo dôjsť k silnejším predajom dolárov a iných mien, kedy materské firmy začnú nakupovať jeny a vracať ich naspäť do svojich bilancií zo zahraničných pobočiek. Na silnejší dopyt po jenoch sa pripravuje aj BoJ, ktorá zvyšuje výšku rezerv komerčných bánk, aby zabránila nárastu jenových úrokových sadzieb. Silné posilnenie jenu by ale na druhej strane vyvolávalo možnosť intervencie zo strany BoJ.
Kongres začína voči Číne pritvrdzovať
Ešte v piatok schválil jeden z výborov US snemovne reprezentantov (U.S. House Ways and Means Committee) návrh zákona pre celú snemovňu, ktorý dovoľuje zaviesť clá pre tovary z tých krajín, ktoré manipulujú svoju menu. Ak by takýto zákon schválila celá snemovňa, dávalo by to Obamovi do rúk silnejšiu kartu pri rokovaní s Čínou o výraznejšom zhodnotení svojej meny. Prípadným negatívom a to dosť vážnym by bolo prerastenie konfliktu do obchodnej vojny.
Juan silnejší v obave z obchodnej vojny?
Parita čínskeho juanu oproti USD je zvyšovaná centrálnou bankou PBOC už po desiaty deň v rade za sebou. Juan sa tak pohybuje na najsilnejšej úrovni od roku 1993. Tento pohyb začína u obchodníkov evokovať možnosť jednorazovej výraznejšej revalvácie juanu ako aj obáv Číny o vyššie spomínaný zákon.
Sťahovanie eurovej likvidity sa blíži
Počas štvrtku exspirujú staršie tendere ECB so splatnosťou 12, 6 a 3 mesiace. ECB tak z trhu stiahne eurovú likviditu v objeme 225 mld. EUR z celkového množstva dodávanej likvidity v objeme 650 mld. EUR. ECB nedávno vyhlásila, že bude pokračovať v dodávaní neobmedzenej likvidity na medzibankový trh a preto sa banky chýbajúcu likviditu budú snažiť nahradiť v 3-mesačnom tendri. Dopyt na ňom bude signalizovať, aké veľké pnutie je stále na medzibankovom trhu. Pripomíname, že až 60% financovania zo strany ECB ide do rúk bankám z krajín PIGS. Silný dopyt bude signalizovať, že tieto banky majú stále problémy.
Makrodáta z Eurozóny v znamení Nemecka
Kľúčové makrodáta z tohtotýždňového kalendáru očakávame hlavne z Nemecka: GfK spotrebiteľská dôvera, CPI, miera nezamestnanosti a zmena nezamestnanosti a nakoniec maloobchodné tržby. Tieto výsledky by mali mať výrazný vplyv na kurz eura.
Revízia HDP, spotrebiteľská dôvera a ISM
US makroekonomický kalendár tento týždeň obsahuje množstvo zverejnení, pričom najdôležitejším údajom bude revízia makroekonomického rastu za 2Q, následne výsledok Case-Shillerovho indexu cien domov za júl, výsledok ISM výrobného sektora a nakoniec spotrebiteľská dôvera podľa organizácie Conference Board.
Septembrové predaje vozidiel so silným rastom na ročnej báze
Spoločnosť Edmunds.com očakáva, že septembrové predaje automobilov v US skončia na úrovni 11,47 mil. vozidiel na anualizovanej báze vs. 11,44 mil. vozidiel v auguste. Predaje automobilov budú zverejnené v piatok. Na ročnej báze by mali byť predaje vyššie o 28% a to kvôli tomu, že pred rokom predaje prudko klesli po exspirácii šrotovného v US.
RIM možno s konkurentom pre iPad
Od utorka do štvrtku bude trvať dlho očakávaná konferencia spoločnosti Research In Motion, na ktorej by výrobca telefónov Blackberry mohol predstaviť svoj nový tablet, ktorý by mohol byť konkurentom pre výborne sa predávajúci tablet iPad od Apple.
Hewlett-Packard podľa Barclays poskytne lepšie vyhliadky zisku
V utorok bude mať spoločnosť Hewlett-Packard, najväčší výrobca osobných počítačov na svete konferenciu a stretnutie s analytikmi, na ktorom by podľa Barclays mohla spoločnosť zvýšiť vyhliadky zisku pre rok 2011.
Walgreen a Accenture
Najväčší prevádzkovateľ sietí lekární v US Walgreen bude tento týždeň zverejňovať svoje kvartálne výsledky. Za posledné tri mesiace skončili porovnateľné tržby tohto predajcu so slušnými prírastkami, takže trh očakáva skôr lepší výsledok. Z ďalších firiem očakávame výsledky od spoločností Familly Dollar a Accenture.
AIG možno zmení majiteľov
Už tento týždeň by podľa trhových informácií mohlo US ministerstvo financií oznámiť plán na predaj väčšinového podielu v bývalej najväčšej poisťovni na svete, AIG. Ministerstvo financií totiž vlastní až 49 mld. USD v kmeňových akciách, no počas prvého polroku budúceho roka by firma mohla začať predávať tieto akcie. Vláda tak chce vrátiť firmu do súkromných rúk. Na to, aby sa tento krok podaril, bude firma musieť predať niektoré divízie a zo získaného kapitálu vyplatiť pôžičky, ktoré predtým dostala.
Bernanke pred Senátom o regulácii
V štvrtok vystúpi pred senátnym výborom pre bankovníctvo prezident FEDu Bernanke, aby hovoril o implementácii novej regulácie finančného sektora schválenej v júli. FED totiž dostal nové právomoci a preto by prejav Bernankeho mohol byť zaujímavý. Nemal by sa ale týkať ekonomiky a menovej politiky, aj keď sa to pri otázkach a odpovediach nedá vylúčiť.
FASB sa blíži k dôležitému rozhodnutiu
Ešte 26. Mája navrhla komisia pre účtovné štandardy FASB zavedenie takých zmien v účtovníctve, ktoré by firmám ukladali povinnosť ohodnocovať niektoré položky na ich bilanciách trhovými cenami. Najviac by to malo zasiahnuť banky a ich účtovanie úverov. Doba, počas ktorej mala verejnosť možnosť komentovať zákon uplynie 30. Septembra a preto by sa postupne mohli začať množiť vyjadrenia analytikov na adresu tejto regulácie, ktorá by výrazne ovplyvnila banky.
130 tis. Američanov možno bez práce
V štvrtok exspiruje vládny program ktorý dával priamo peniaze súkromným organizáciám, aby zamestnávali pracovníkov, ktorých by si inak nemohli dovoliť. Cez tento program bolo zamestnaných približne 130 tis. pracovníkov. Ak nedôjde k rozšíreniu tohto programu, príde väčšina z nich v blízkej dobe o prácu. Republikáni vyjadrili svoj odpor voči stimulom a preto bude ich rozšírenie komplikované.
Európa vychádza do ulíc
Na stredu 29. septembra je naplánovaný prvý paneurópsky štrajk voči uťahovaniu opaskov. Štrajky sa uskutočnia vo Francúzsku, Grécku, Španielsku, Taliansku, Nemecku, Portugalsku, UK a Litve.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |