Globálne potravinové riziko v rukách Číny a Ruska

Svetové zásoby potravín čakajú značné problémy, keďže Čína sa stáva čistým importérom kukurice; vôbec prvýkrát v modernej histórii a ruské obdobie sucho bude mať vážnejšie dôsledky ako sa očakávalo. Tieto fakty zvyšujú riziko globálneho šoku spôsobeného nedostatkom obilia v roku 2011, tvrdí Evans-Pritchard v denníku UK Telegraph. Dodávame, že posledné pohyby cien agrokomodít naznačujú silný rastový potenciál. Viac sme o nich písali v Sprievodcovi investovaním do plodín.

Moskovská banka Uralsib sa vyjadrila, že polovica z úrody zemiakov bola zničená a pšeničná kríza v Rusku bude mať pokračovanie aj budúci rok, čo znamená, že Kremeľ bude musieť siahnuť na zásoby.

Cena pšenice vzrástla od júna o 70%, na súčasnú cenu 7,30 USD za bušel ako dôsledok najhoršej vlny horúčav za posledné polstoročie. Tieto suchá zničili úrodu v okolí Čierneho mora - oblasti, ktorá je zodpovedná za export štvrtiny svetových zásob pšenice. To spôsobilo domino efekt a malo veľký vplyv na odvetvia, ktoré sú závislé na dodávkach tejto komodity.

Abdolreza Abbassanian, šéf oddelenia obilnín v rámci Medzinárodnej potravinovej a poľnohospodárskej organizácie sa nechal počuť, že dúfali, že situácia by sa mala v septembri tohto roka normalizovať, ale nie je tomu tak. K pšenici sa pridávajú ďalšie komodity.

OSN sa obáva, že cenový vrchol z roku 2008, ktorý zapríčinil nepokoje na celom svete, by sa mohol zopakovať. Cena pšenica je ďaleko pod úrovňou 13 USD, čo bol jej vtedajší vrchol, ale vyhliadky sú znepokojujúce.

Kríze zatiaľ nečelíme, ale to by sa už onedlho mohlo zmeniť. Ak bude nasledovať ďalší neúrodný rok v Rusku a na Ukrajine, potom budeme veľmi náchylní na potenciálne šoky, pokračuje Abbassanian.

Cgris Weafer, hlavný ekonóm banky Uralsib sa vyjadril, že úroda pšenice bude tento rok približne na úrovni 60 miliónov, výrazne pod 75 miliónmi, ktoré sa lokálne skonzumujú. Krajina má pre takýto núdzový prípad zásoby na úrovni 9,5 miliónov ton. Uralsib je názoru, že Rusko bude čeliť nedostatku 17 miliónov ton, ktoré bude musieť nasledujúci rok doviezť.

Moskva už prijala legislatívu, ktorá zakazuje export obilia do konca roku 2011, ale riziko, že by sa Rusko mohlo stať výrazným importérom, ešte v trhu nie je započítané.

Luke Chandler z Radobank povedal, že obdobie sucha trvalo dosť dlho na to, aby poznačilo sadenie pšenice v zimnej perióde a zničilo tak jarnú úrodu. Ďalej sa vyjadril, že v tejto chvíli neexistuje možnosť obnovenia dostatočnej vlahy v podzemných pôdach v Rusku.

Blížiaci sa nedostatok obilia je, zdá sa nevyhnutný. Svetové zásoby sú na svojich 37-ročných minimách. To je veľmi zarážajúci ukazovateľ. Luke Chandler takisto spochybňuje snahu USA použiť 36% z úrody kukurice na výrobu etanolu ako paliva.

Cena kukurice sa od júna zvýšila o 40%, dosahujúc 5 USD za bušel. Toto zvýšenie bolo spôsobené nižšou úrodou v USA kvôli zlému počasiu. Čína sa nedávno vyjadrila, že v auguste doviezla rekordných 432 000 ton kukurice.

Viacero analytikov predpokladá, že Čína by sa mohla onedlho stať „štrukturálnym“ importérom kukurice. Čína už v minulosti dovážala kukuricu. Stalo sa tak v roku 1994 kvôli zlým úrodám zo žatvy. Avšak táto zmena bude trvalá, pretože spotreba mäsa v Číne rastie závratným tempom. Tento fakt spôsobuje stabilný rast používania kukurice ako krmiva pre dobytok. Viac ako 70% čínskej kukurice je používané ako krmivo. Na produkciu 1 kg bravčového mäsa sa spotrebuje približne 7 kg kukurice.

Čoraz viac ľudí sa prikláňa k názoru, že zvyšujúca sa „agflácia“ a rekordné ceny zlata predstavujú signály pre vznik inflácie ako dôkazu, že ultra expanzívna menová politika v USA a v Európe „nalieva“ do trhov obrovské množstvo nepotrebnej likvidity.

Pozrime sa v krátkosti na ďalšie komodity. Ropa (crude oil) stojí 75 USD; polovičná hodnota v porovnaní s vrcholom z roku 2008. CRB komoditný index má momentálne hodnotu ako v roku 2004. Cena zemného plynu tento rok padá. Cena medi rastie, ale ostatné základné materiály zaostávajú. Zlato je v móde hlavne kvôli diverzifikácii ázijských vlád, ktoré sa zbavujú eura a dolára, a takisto kvôli strate dôvery v západné mocnosti.

Centrálne banky musia uskutočniť zložité rozhodnutie, na ktorú stranu spektra sa pripojiť. Musia sa rozhodnúť, či bude mať nedostatok potravy inflačný alebo deflačný charakter. Môžu mať totižto oba. Politici v USA a Európe nesprávne pochopili vrchol cien komodít z roku 2008 ako začiatok inflačnej špirály podobnej z roku 1970, avšak v skutočnosti mali takéto vysoké ceny za následok zníženie celkového dopytu. Centrálne banky sprísnili svoju politiku, zatiaľ čo národné ekonomiky prežívali ťažké obdobie. Finančný systém skolaboval o 2 mesiace neskôr. Inflácia sa prudko znížila chvíľu po tom.

Americký FED nechce túto chybu zopakovať. Jeho posledná správa tento týždeň varovala pred príliš nízkou infláciou. Vyhliadky sú jasné: tento krát sa FED plánuje obrniť nervami zo železa a akýmkoľvek cenovým vrcholom v oblasti zdrojov sa iba prizerať.

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8295 8.17 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

ako-na-zlato-9-moznosti-investovania-do-zlataZlato spolu s ropou patrí medzi najčastejšie obchodované komodity; obchoduje s nimi až 95 % komoditných investorov.  Zlato predstavuje...
ake-su-vyhody-etf Popularita ETF v posledných rokoch významne vzrástla. Je to len módna záležitosť alebo jednoduchosť, transparentnosť, nízke poplatky sú...
ako-vybrat-podielovy-fondAk ste sa rozhodli pre investovanie do podielových fondov, pravdepodobne sa trápite otázkou, ktorý fond si vybrať. V dnešnej dobe je na...