Dnes ráno boli zverejnené údaje o novozélandskom HDP za 3. štvrťrok, ktoré priniesli zmiešané výsledky. Medzikvartálny výsledok +0,8% predbehol očakávania a znamenal silné oživenie oproti 0,1% za 2. štvrťrok, medziročne bol ale rast + 1,9% pod všeobecným očakávaním. Rast za Q2 bol revidovaný nadol z 1,5% na 1,1%. Na lepšom výsledku sa významnou mierou podieľali majstrovstvá sveta v rugby. Odhliadnuc ale od tohto vplyvu, zvyšok ekonomiky naďalej vykazuje istú húževnatosť. NZD zaznamenal mierny rast, rýchlo sa ale vrátil na úrovne pred zverejnením spomínaných údajov.
Japonské trhy budú zajtra zatvorené, a tak dnes bola v Ázii malá motivácia zapojiť sa do obchodovania a meny sa po zvyšok seansy pohybovali v úzkych pásmach.
Počiatočná reakcia na včerajší nad očakávania veľký záujem o trojročné pôžičky poskytované Európskou centrálnou bankou vyhnala EURUSD tesne pod úroveň 1,32. Na tieto pôžičky sa vyčlenilo 489 miliárd eur a záujem o ne prejavilo 523 bánk. Zvýšenie španielskych a talianskych spreadov, nepotvrdené špekulácie o znížení francúzskeho ratingu a skutočné zníženie ratingu Maďarska zo strany agentúry S & P však následne spôsobili, že jednotná mena zo svojich pozícií zase rýchlo ustúpila, pričom významnú úlohu v urýchlení poklesu až k 1,3025 zohrala klesajúci likvidita. Zápisnica zo zasadnutia Bank of England nepriniesla nič nové. Centrálna banka jednomyseľne rozhodla o zachovaní súčasných sadzieb a bez zmeny zostal aj celkový objem prostriedkov určených na kvantitatívne uvoľňovanie, aj keď sa niektorí členovia bankovej rady domnievajú, že vzhľadom na zhoršujúci sa hospodársky výhľad bude možno potrebné rozsah QE ďalej rozšíriť.
Pokiaľ ide o makrodáta, veľmi dobré kanadské maloobchodné tržby zostali bez povšimnutia, veľmi slušný výsledok dosiahol tiež predaj existujúcich domov v USA, keď vzrástol medzimesačne o +4,0% (oproti očakávaným +2,2%), aj keď predchádzajúci medziročný údaj bol revidovaný smerom nadol. Wall Street zaznamenal zmiešané obchodovanie, keď DJIA nakoniec uzatváral o 0,03% vyššie, S & P posilnil o 0,19% a Nasdaq klesol o 0,99%. Tu bol hlavnou brzdou Oracle.
Počas dneška očakávame v Európe zverejnenie švédskeho indexu cien výrobcov, miery nezamestnanosti v Nórsku a konečné údaje o britskom HDP za 3. štvrťrok. Rušnú americkú seansu odštartuje index aktivity chicagského Fedu, po ktorom budú nasledovať tretí odhad HDP za 3. štvrťrok, týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti, index spotrebiteľskej dôvery spoločnosti Bloomberg a indexy ekonomických očakávaní. Obchodovanie zakončí index spotrebiteľskej dôvery Univerzity Michigan za december, predstihové ukazovatele za november a októbrový index cien domov.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |