Pri nedostatku dát či iných správ, ktoré by mohli podnietiť aktivitu, zažili menové trhy v Ázii ďalší deň nepríjemne pokojného obchodovania.
Najvýraznejším okamihom bolo zverejnenie zápisnice z decembrového zasadnutia Reserve Bank of Australia, ktoré nakoniec vyznelo pre domáci vývoj o štipku optimistickejšie a celkový tón bol menej holubičí, než sa očakávalo. Z komentárov RBA vyplýva, že hlavným faktorom pre “umiernené” znižovanie sadzby bolo narastajúce riziko prepadu v Európe, zatiaľ čo z iných faktorov ako je investičný boom, rastúci trend domácej ekonomiky a silný rast hlavných obchodných partnerov, možno usudzovať, že k znižovaniu nie je závažný dôvod. Banková rada poznamenala, že celá Ázia a najmä Čína vykazujú silnú mieru rastu, pričom posledné údaje zo samotnej Austrálie dokladajú oproti polovici roka mierne zlepšenie (hoci podľa nášho názoru v Saxo Bank sa toto všetko s nástupom nového roku 2012 zmení). Všeobecne v zápise nič nenasvedčovalo tomu, že by v najbližšej dobe bolo na programe nejaké agresívne znižovanie sadzieb, takže AUD voči USD v priebehu seansy prudko vzrástol späť a prelomil hladinu 0,99.
Jediným zaznamenaniahodným údajom bol celoštátny prieskum spotrebiteľskej dôvery v novembri vo Veľkej Británii, ktorá oproti októbrovému rekordnému minimu vykázala mierne zlepšenie. To však stačilo len na druhý najhorší výsledok v celej sedemročnej histórii prieskumu. Všetky ukazovatele zostali slabé a odrážajú tak skutočnosť, že prieskumu predchádzalo 29. novembra zverejnenie ďalších úsporných opatrení z dielne britského ministra financií Osborna a neveselé zníženie výhľadu na rast v roku 2012. Na kurze GBP sa tieto údaje neprejavili.
Prvou známkou spomaľovania trhov pred nástupom sviatkov boli úzke pásma, v ktorých sa na menových trhoch počas včerajšej európskej i severoamerickej seansy obchodovalo. Stretnutie ministrov financií krajín EÚ bolo hluchou udalosťou, ktorej výsledkom bolo iba formálne schválenie dohody dosiahnutej na summite EÚ o poskytnutí pôžičky Medzinárodnému menovému fondu vo výške 150 miliárd EUR (bez príspevku Veľkej Británie, pretože jej rozhodnutie príspevok neposkytnúť sa nezmenilo). Guvernér ECB M. Draghi vystúpil v Európskom parlamente, avšak okrem zdôrazňovania potreby rekapitalizácie bankového sektora a pripustenie rizika poklesu hospodárskeho rastu s ničím novým neprišiel.
Dáta zverejnené v priebehu severoamerickej seansy sa niesli v mierne pozitívnom duchu, pretože kanadské maloobchodné tržby vzrástli v októbri medzimesačne o 0,9%, čím prekonali v minulom mesiaci nahor revidovaných +0,5% a pridali sa k sérii výsledkov prekonávajúcich pôvodné očakávania, ktorú v poslednej dobe zažívame. Aj americký index trhu rezidenčných nehnuteľností NAHB vykázal zlepšenie, keď vzrástol na 21 bodov z pôvodných 19, a prekonal tak konsenzom očakávaných 20 bodov. Wall Street poškodil prepad finančných titulov (Bank of America sa po prvýkrát za takmer tri roky prepadla pod hranicu 5 USD), pričom DJIA stratil 0,84%, S & P 1,17% a Nasdaq 1,26%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |