Začiatok nového mesiaca privial zvyčajnú vlnu údajov o indexoch nákupných manažérov v spracovateľskom priemysle z celého sveta. Najviac pozornosti sa upieralo na Čínu, kde sme sa po slabom bleskovom odhade HSBC z minulého týždňa a včerajších zvestí ázijského trhu o bledých “oficiálnych” číslach konečne dočkali oboch verzií PMI, teda oficiálne aj HSBC.
Oficiálny údaj nakoniec vykázal slabý výsledok s poklesom na 49,0 bodov, čo znamená po prvýkrát od januára 2009 prepad pod päťdesiat bodovú hranicu medzi kontrakciou a expanziou, keď hlavný výrobný index klesol na cyklické minimum a nové exportné objednávky už druhý mesiac po sebe zostali pod hranicou 50 bodov. Trhy podľa pozorovania Saxo Bank na tieto údaje nijako prehnane nereagovali, a ak áno, skôr s istou úľavou, že sa nepotvrdili hrozivé zvesti zo včerajška o číslach pod úrovňou 48 bodov. Úľava však netrvala dlho, pretože index HSBC PMI zažil sklz až na 47,7 bodov (bleskový odhad bol 48,0) a chuť k riziku začala opadať, pričom dopad výpredaja rizikových aktív si odniesol AUD. Pár AUDUSD sa krátko potom prepadol pod 1,02.
Ďalšie zverejňované dáta sa zamerali na Austráliu, ktorej index PMI pokračoval druhý mesiac za sebou v odraze nahor, keď posilnil z 47,4 na súčasných 47,8, avšak stále sa nachádza v hlbinách kontrakcie. Z jednotlivých komponentov potom hlavný výrobný index vykázal nárast o 3,7 bodu, export o 6,4 bodu, nové objednávky o 1,2 bodu a stav zásob o 3,5 bodu. Ostatné údaje boli sklamaním – maloobchodné tržby vzrástli medzimesačne len o 0,2% po zisku 0,4% v septembri a 0,6% v auguste. To naznačuje, že austrálski spotrebitelia s prihliadnutím na neisté globálne i domáce vyhliadky držia svoje výdavky na uzde. Stavebné povolenie zaznamenalo v októbri úplný prepad, medzimesačne o 10,7% a medziročne o 29,8%, pričom pokles zaznamenal aj kľúčový segment povolení pre súkromnú bytovú výstavbu.
Dvojitá pohroma spočívajúca v tom, že hlavné centrálne banky ponúkli rozsiahle a lacné úverovanie v USD a že Čína znížila svoje požiadavky na pomer rezerv o ďalších 50 bázických bodov, včera počas európskej seansy výrazne povzbudila chuť k riziku. Centrálne banky z USA, Európy, Veľkej Británie, Japonska a Švajčiarska osekali náklady na swapové transakcie v USD o 50 bázických bodov v snahe uľahčiť financovanie v rámci globálneho finančného systému. Načasovanie zníženia požadovaného pomeru rezerv čínskych bánk by mohlo ukazovať na koordinovanú snahu, avšak niektorí analytici sa domnievajú, že skutočným dôvodom mohla byť snaha predísť dopadom dnešného očakávaného veľmi slabého indexu nákupných manažérov.
Tento krok odsunul podľa Saxo Bank obavy súvisiace s vývojom v EÚ do pozadia a akcie zažívali veľký deň, keď obvyklú volatilitu prichádzajúcu s koncom týždňa prekonali predchádzajúce pohyby na trhu.
To všetko završujú dáta prichádzajúce z USA, ktoré vyznievajú priaznivo predovšetkým z dôvodu čísel týkajúcich sa zmeny zamestnanosti v súkromnom sektore ADP, ktoré predchádzajú piatkové počty pracovných miest mimo poľnohospodárstva a ktoré zaznamenali najvyšší nárast od februára. Aj chicagský index nákupných manažérov (PMI) prekonal očakávania, keď vzrástol na 62,6 bodu z predchádzajúcich 58,4 bodu, pričom pôvodné očakávania predpokladali 58,5 bodu, a tiež index NAPM – Milwaukee posilnil na 56,7 bodu z predchádzajúcich 55, 5 bodu. Taktiež októbrové rozpracované predaje domov medzimesačne posilnili o +10,4% po poklese o 4,6% deklarovanom v predchádzajúcom mesiaci. Kombinovaný účinok krokov prijatých centrálnymi bankami a zverejnených ekonomických dát mal za následok úctyhodné posilňovanie na Wall Street, kde DJIA posilnil o 4,24%, S & P o 4,33% a Nasdaq o 4,17%. Tento trend sa odrazil aj na ázijských burzách, na ktorých viedol index Hang Seng, ktorý posilnil o viac ako 5%, ktorý bol v tesnom závere sledovaný takmer 4% posilnením indexu Shanghai Composite a 2% nárastom ostatných indexov.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |