Pokrok v otváraní distribučných sietí a trhov s technickými službami je v strednej a východnej Európe naďalej pomalší ako vo zvyšnej časti Európskej únie. Dôvodom je okrem iného fakt, že miestne sektory technických služieb sú zaťažené historickou neefektivitou, nedostatočnými investíciami a nezáujmom o zákazníka. Najkonkurenčnejší energetický sektor zo všetkých stredo- a východoeurópskych krajín má pritom Česko, po ktorom nasleduje Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Poľsko a Rusko. Vyplýva to zo štúdie agentúry Economist Intelligence Unit.
Najotvorenejšie technické služby má Česko, kde si na trhu s elektrinou konkurujú traja veľkí hráči a dominantnú pozíciu skôr monopolného dodávateľa plynu ohrozujú silné nové subjekty, a Maďarsko, kde dominantná elektrárenská spoločnosť musela vytvoriť priestor pre nové subjekty a na trhu s plynom si konkuruje osem významných hráčov. Slovensko je na tretej pozícii.
V spodnej časti rebríčku je Poľsko, kde sú navzdory prítomnosti niekoľkých silných konkurentov zmeny dodávateľov zanedbateľné, pretože zákazníci nevedia o dostupných možnostiach a trhu s plynom stále dominuje štátny monopol. Obdobne je na tom z hľadiska umiestnenia tiež Rusko, kde sa podľa štúdie dodávatelia technických služieb a politici iba s ťažkosťami snažia pokryť dopyt po energii.
V elektrine vedie v hodnotení na základe presvedčivých údajov o chýbajúcej koncentrácii výrobných a distribučných sektorov a tiež na základe dát z roku 2008, ktoré potvrdzujú voľné stanovovanie cien pre priemyselných zákazníkov pod úrovňou obvyklou v únii Poľsko. Tesne po ňom nasleduje Česko, kde je trh podobne otvorený konkurencii, avšak trhová koncentrácia v sektore elektriny je väčšia ako v Poľsku.
Slovensko je v tomto prípade podľa štúdie na piatom, teda predposlednom mieste. Na dne tohto rebríčka sa umiestnilo Maďarsko, pretože dáta za rok 2008 vykazujú koncentráciu výrobných i distribučných trhov a tiež pretože v tomto čase prevádzkovateľ prenosovej sústavy ešte neoddelil prenosové a výrobné zariadenia.
V oblasti plynu má Česká republika vedenie v kvantitatívnom hodnotení, a to na základe dobrého hodnotenia distribučného trhu a vysokých známok za trhové určovanie cien pre priemysel i domácnosti. V konkurencii na distribučnom trhu a tiež právnom oddelení distribučného sektora si dobre počína tiež Rumunsko.
Slovensko je obdobne ako v prípade elektriny na predposlednej priečke. Rusko je v tomto hodnotení na konci, a to kvôli niekoľkým faktorom. Trhu dominuje Gazprom a o konkurencii sa podľa štúdie prakticky nedá hovoriť, pretože prenosová sústava i výroba má rovnakého majiteľa a ceny sú pevne kontrolované.
Ako ďalej vyplýva zo štúdie, konkurencia je vyspelejšia na trhoch s elektrinou než na trhoch s plynom. V celom regióne je pritom pokročilejšia konkurencia v priemyselných sektoroch trhu ako medzi domácnosťami a v piatich zo šiestich analyzovaných krajinách sú hybnými faktormi konkurenčných trhov pravidlá únie pre hospodársku súťaž, ochrana zákazníkov a ochrana životného prostredia.
Economist Intelligence Unit je informačná agentúra skupiny The Economist Group, vydavateľa časopisu The Economist. Economist Intelligence Unit prostredníctvom svojej celosvetovej siete viac ako 650 analytikov a prispievateľov priebežne vyhodnocuje a predikuje politické, ekonomické a podnikateľské podmienky vo vyše 200 krajinách.
Pre posúdenie stupňa pokroku, ktorý v liberalizácii dosiahli odvetvia verejných služieb v strednej a východnej Európe, uskutočnila agentúra rozhovory s predstaviteľmi energetických podnikov, regulátorov a priemyselných odberateľov energie. Ich názory spracovala v kombinácii so sekundárnym výskumom a analýzou údajov o otváraní trhu hospodárskej súťaži.
SITA
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7267 | 19.31 % |