O ETF sa dnes veľa píše. Takmer vždy sú ospevované ako jeden z najinovatívnejších finančných produktov. Sú naozaj také výnimočné a nemajú žiadne chyby, ktoré by Vás mohli nepríjemne prekvapiť?
ETF fondy sú obchodované na burze z toho vyplýva, že každý záujemca si ich musí kúpiť cez makléra. Dnes takmer všetci makléri ponúkajú online obchodovanie. Na začiatku si teda investor musí vybrať makléra a naučiť sa pracovať s jeho obchodným systémom. Prevažná väčšina týchto systémov je intuitívna a v slovenskom jazyku. Po prvom obchode sa stane obchodovanie rutinnou záležitosťou.
Každý fond vydáva prospekt, ktorom je základný popis fondu. Investor by mal zamerať pozornosť na politiku dividend. Niektoré fondy vyplácajú prijaté dividendy priebežne investorom iné zase dividendy reinvestujú.
Cena ETF by mala sledovať cenu podkladového aktíva. Je tomu naozaj tak? A ako je to zabezpečené? Tieto otázky vŕtajú v hlave nejednému investorovi. Cena fondu nie je každodenne vypočítavaná ako cena podielového fondu. Určuje ju ponuka a dopyt na burze. Aby tento vzťah fungoval je potrebný dostatočný počet kupujúcich a predávajúcich. Toto sa odborne nazýva likvidita. Likviditu pomáha zabezpečovať aj emitent. No napriek tomu nie vždy kopíruje cena cerfikátu podkladové aktívum. Najmä pri krátkodobých veľkých výkyvoch v cenách sa tento rozdiel môže vyšplhať až na niekoľko percent. No pre šikovných investorov sa z nevýhody rýchlo stáva vynikajúca príležitosť na rýchly zisk. Napríklad nech je podkladovým aktívom pražský index PX. Ten v dôsledku nejakej pozitívnej správy zvrastie takmer okamžite o 5%. No ostatní investori ešte nemusia vedieť o tejto zmene a preto sa cena fondu nezmení. To znamená, že sa obchoduje 5% pod jeho reálnou hodnotou. A tu je priestor pre zisk. Investor, ktorý si toto všimne nakúpi fond a počká kým sa ostatí dozvedia, že podkladové aktívum vzrástlo a budú predávať s vyššou cenou. Vtedy investor predá ETF fond a získa na rozdieloch v cene. Tento proces sa odborne nazýva arbitráž. Investori, ktorí sa snažia o takýto zisk pomáhujú emitentovi aby cena fondu kopírovala podkladové aktívum.
Asi vás prekvapuje, že táto vlastnosť je zaradená aj vo výhodach. Teraz sa však na to pozrieme z iného uhla pohľadu. Chcete zbohatnúť z investovania? Ak áno tak na pasívne držanie ETF zabudnite... Investor, ktorý chce dosiahnuť enormné zisky sa musí vybrať cestou aktívneho spravovania portfólia. Ak by ste hypoteticky nakúpili ETF v roku 1990 za 30 000EUR, ktorý by sledoval index S&P 500 za 19 rokov by ste svoju investíciu o 100% a mali by ste majetok v hodnote 60 000EUR. To je slušné zhodnotenie... Ak by sme tie isté peniaze investovali do Berkshire Hathaway(spočnosť Warrena Buffeta) dosiahli by sme zhodnotenie 1000% a teda by ste mali 300 000EUR.
Autor: Ing. Peter Sedláček | kaminvestovat.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |