Koaličná Sloboda a Solidarita (SaS) nie je rozhodnutá, či podporí v slovenskom parlamente nový Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), teda tzv. permanentný euroval. "Nie je isté či SaS zahlasuje za euroval, máme tam niekoľko otázok a máme niekoľko vážnych výhrad,“ uviedol po štvrtkovom stretnutí zástupcov strany s ministrom financií Ivanom Miklošom predseda SaS Richard Sulík.
SaS je však podľa predsedu strany pripravená podporiť v parlamente zmenu Lisabonskej zmluvy, ktorá by mala umožniť vznik eurovalu. Táto prvotná legislatívna úprava by podľa Sulíka mala byť len vo formálnej podobe. O samotnom novom eurovale by mal následne slovenský parlament rozhodovať až o niekoľko mesiacov. Celý proces tvorby nového systému je tak podľa Sulíka zatiaľ na začiatku. "Je tu ešte nejaký priestor, ktorý sa budeme snažiť využiť,“ dodal Sulík.
K novej podobe ESM má SaS niekoľko výhrad. Ako po stretnutí s ministrom financií priblížil šéf parlamentného finančného výboru Jozef Kollár, strana má napríklad výhrady k pripravovanému hlasovaciemu mechanizmu, či k angažovanosti súkromného sektora, ktorá zatiaľ nie je dopracovaná. SaS zvažuje podmieniť svoj súhlas s novým systémom prípravou mechanizmu na prípadný bankrot krajiny.
Tretia výhrada SaS smeruje k absencii maximálneho limitu finančnej účasti jednotlivých krajín. "Slovensko bude musieť zaplatiť dosť veľa hotových peňazí a s týmto SaS má vážny problém," priblížil stanovisko strany Richard Sulík.
Minister financií Ivan Mikloš označil diskusiu s predstaviteľmi strany SaS za dobrú, pričom na stretnutí podľa jeho slov argumentoval v prospech schválenia návrhu nového ochranného systému pre eurozónu. Na otázku či presvedčil svojich koaličných partnerov novinárom odpovedal, že nevie, pretože sa ich na to nespýtal.
Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), teda permanentný euroval, by mal súčasný dočasný stabilizačný systém nahradiť v roku 2013. Mechanizmus tak má pomáhať krajinám, ktoré sa prípadne dostanú do problémov s refinancovaním vlastného dlhu. Efektívna úverová kapacita mechanizmu má byť 500 mld. eur. Aby bola táto kapacita ratingovo najvyššie hodnotená, celý mechanizmus bude zahŕňať aj dodatočnú rezervu 200 mld. eur.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7217 | 20.10 % |