Vládna koalícia stále hľadá dohodu na riešení odvodových povinností pre živnostníkov. Po stredajšom rokovaní koaličných lídrov s premiérkou Ivetou Radičovou o zmenách v daniach a odvodoch to pre agentúru SITA uviedol hovorca premiérky Rado Baťo. Podľa neho existujú pri živnostníkoch dve alternatívne riešenia, ktoré ešte posúdi pracovná skupina. Otvorenou otázkou tiež podľa neho zostáva platenie odvodov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, kde koalícia posudzuje jedno alternatívne riešenie. Alternatívne riešenia pri živnostníkoch a dohodároch nekonkretizoval. O zmenách v daňovom a odvodovom systéme by mala koalícia opäť rokovať na koaličnej rade 4. apríla tohto roka.
Koalícia sa podľa Baťa dohodla na zásadnej zmene odvodového systému, ktorá má priniesť jeho výrazné zjednodušenie a zníženie administratívnej záťaže. Zmeny majú podľa hovorcu premiérky spočívať v zavedení tzv. superhrubej mzdy, teda zvýšení súčasnej hrubej mzdy zamestnanca o odvody platené zamestnávateľom, či v zjednotení vymeriavacích základov. Súčasťou odvodovej reformy má byť aj zavedenie jednotného ročného zúčtovania daní a odvodov a jednotného výberu daní, ciel a odvodov.
Zástupcovia Občianskej konzervatívnej strany (OKS) trvajú na tom, že pripravovaná daňovo - odvodová reforma sa nemôže realizovať na úkor živnostníkov a dohodárov. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii podpredseda strany Ondrej Dostál, tento postoj poslancov, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke strany Most-Híd, podporilo aj pondelňajšie predsedníctvo strany. "Poslanci OKS nebudú hlasovať za taký návrh, ktorý by znamenal zvýšenie daňovo - odvodového zaťaženia živnostníkov a dohodárov. Na tomto stanovisku trváme," vyhlásil Dostál.
Pri živnostníkoch sa spomína zavedenie 13-percentnej sadzby sociálneho odvodu s tým, že by sa pre nich zrušilo povinné nemocenské poistenie. Druhou možnosťou je zavedenie 16-percentného sociálneho odvodu pre živnostníkov a súčasne daňového bonusu. Na takýto daňový bonus by mali nárok tí podnikatelia, ktorí štátu priznávajú dane. Vymeriavací základ živnostníkov pri platení odvodov sa má po reforme zvýšiť. Základ dane pri určovaní vymeriavacieho základu na sociálne poistenie by sa totiž nemal deliť číslom 2 a pri určovaní vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie by sa nemal deliť číslom 2,14. Na živnostníkov by sa mala vzťahovať 9-percentná sadzba na zdravotné poistenie namiesto súčasnej 14-percentnej.
Pre zamestnancov by sa mal zaviesť jednotný sociálny odvod vo výške 19 % zo superhrubej mzdy a 9-percentná sadzba odvodov na zdravotné poistenie. Pre dohodárov rezort financií navrhuje 13-percentný sociálny a rovnako 9-percentný zdravotný odvod.
Minister financií Ivan Mikloš minulý týždeň uviedol, že návrh reformy daňového a odvodového systému nemá alternatívu. Zmeny sú podľa jeho slov potrebné, aj keď budú bolieť. Koaličným partnerom, ktorí majú k návrhom výhrady, odkázal, že ak sú proti niektorým návrhom, mali by aspoň priniesť alternatívu.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7217 | 20.10 % |