Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky vysadí v tomto roku viac ako 20 miliónov sadeníc lesných stromov na rekordných 5 100 hektároch plochy, čo je najviac od roku 1999, kedy tento podnik vznikol. Investície podniku do pestovania lesa, čo okrem výsadby zahŕňa aj výchovné zásahy, presiahnu 21 mil. eur, čo je najviac za posledné tri roky. Ako ďalej informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek, spolu s prirodzenou obnovou má začať tento rok nový les rásť na minimálne 7 600 hektároch v správe štátnych lesníkov. "Pravdepodobne však bude toto číslo oveľa vyššie. Hoci má podnik naplánovanú prirodzenú obnovu lesa na 2 500 hektároch, skutočnosť bude podľa skúseností z minulých rokov oveľa vyššia a celková zalesnená plocha by mala prekročiť 9 000 hektárov," uviedol Rezek.
Zvýšenie rozsahu umelej obnovy lesa si vyžiadalo nadpriemerné rozšírenie podkôrneho hmyzu a následná ťažba kalamitného dreva v uplynulom období. "Umožnili ho však najmä zlepšujúce sa hospodárske výsledky podniku,“ uviedol generálny riaditeľ Lesov SR Igor Viszlai. Po krízovom roku 2009, keď umelá obnova lesa poklesla na 3 681 hektárov, sa vlani štátnym lesníkom podarilo zvýšiť výsadbu na priemernú úroveň predchádzajúcich rokov a vysadili takmer 15,2 milióna kusov stromčekov na 4 200 hektároch lesných plôch.
Najväčšie plochy - spolu 1 152 hektárov - plánuje podnik umelo zalesniť v okolí Liptovského Hrádku, viac ako 700 hektárov v okolí Čadce a takmer na 500 hektároch v okolí Šaštína. Z drevín bude najviac zastúpený buk, ktorého výhradný dodávateľ lesných sadeníc Semenoles Liptovský Hrádok vyexpeduje viac ako 7 mil. kusov. Podnik plánuje vysadiť aj takmer 3 mil. sadeníc smreka obyčajného a podobné množstvo borovíc. Zalesňovacie práce sa majú začať v najbližších týždňoch.
Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik, obhospodarovali koncom minulého roka 938 617 hektárov lesa. V roku 2010 zaznamenali rekordnú ťažbu 4,97 mil. kubických metrov dreva, z toho viac ako 3 mil. kubických metrov bolo drevo z kalamitných porastov. Podnik má približne 3 450 zamestnancov.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7862 | 12.70 % |