Medziročná inflácia spotrebiteľských na Slovensku bola v januári vyššia v porovnaní s priemerom za celú Organizáciu pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Organizácia v utorok informovala, že spotrebiteľské ceny v jej členských krajinách v januári medziročne vzrástli o 2,1 %. Na Slovensku bola inflácia podľa údajov OECD na úrovni 3 %. Ceny potravín sa v rámci celej OECD v porovnaní s januárom minulého roka zvýšili o 2,6 %, na Slovensku bol rast až na úrovni 6,2 %. Energie v rámci OECD medziročne zdraželi o 8,4 %. Na Slovensku bolo zdraženie miernejšie, a to o 7,7 %. Inflácia spotrebiteľských cien bez zarátania potravín a energií bola v rámci celej OECD na úrovni 1,3 %. Slovenská medziročná inflácia bez zarátania cien potravín a energií bola na úrovni 2,2 %.
V rámci členských krajín OECD, z ktorých boli údaje k dispozícii, bola v januári najnižšia medziročná inflácia v Japonsku (0 %). Najvyššia bola v Grécku a Estónsku (zhodne 5,2 %). Januárová inflácia v rámci eurozóny bola 2,3 %. Spotrebiteľské ceny v Nemecku sa medziročne zvýšili o 2 %, vo Francúzsku o 1,8 %, v Taliansku o 2,1 %. Vo Veľkej Británii bola januárová medziročná inflácia 4 % a v USA 1,6 %.
V porovnaní s decembrom sa ceny v januári v rámci celej OECD zvýšili o 0,2 %. V Nemecku januárové spotrebiteľské ceny medzimesačne klesli o 0,4 %, vo Francúzsku oslabili o 0,2 %, ale v Taliansku o 0,4 % vzrástli. V USA bola medzimesačná inflácia na úrovni 0,5 %, vo Veľkej Británii ceny medzimesačne vzrástli o 0,1 %, ale v Japonsku o 0,2 % klesli.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7267 | 19.31 % |