Minulý týždeň trh ovplyvňovali komentáre politikov, vďaka čomu pretrvávala vyššia volatilita. Minulý pondelok trhy začali vyššie vďaka lepším ako očakávaným americkým maloobchodným predajom, ale nádej čoskoro pochoval nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble, ktorý povedal, že Summit lídrov EÚ definitívne riešenie neprinesie. Ďalšie rokovanie bolo okrem nedele stanovené na túto stredu. Zvyšok týždňa bol volatilný v štýle raz hore, raz dole, podľa toho, ako sa vyvíjali komentáre európskych politikov. V piatok agentúra Fitch uviedla, že zmeny v Európskom finančnom fonde stability (EFSF) neohrozujú rating Francúzska na stupni AAA, čo na akciových trhoch spustilo rally, ktorá vydržala až do záveru amerického obchodovania. Index S & P500 pridal 1,1 percenta, Euro STOXX 600 vyrástol o 0,3 percenta a Nikkei 225 o 1,9 percenta.
Čo môžeme od summitu EÚ očakávať?
Náladu na rizikových aktívach bude tento týždeň ovplyvňovať nájdenie či nenájdenie riešenia európskej dlhovej krízy. Preto budú všetci investori sledovať stredajší summit EÚ. Čo môžeme čakať?
Pravdepodobne sa dočkáme 1) zníženia gréckeho dlhu s dobrovoľným zapojením súkromného sektora tak, aby sa krajina vyhla úverovej udalosti u CDS (credit event), 2) rekapitalizácie bánk v hodnote cca 100 miliárd eur, 3) smernice, ako dôjde k navýšeniu Záchranného fondu (EFSF) na 2 bilióny eur. Nečakáme, že nadchádzajúci samit EÚ nájde konečné riešenie, pretože premenné sa môžu meniť, a tak to skôr bude pokračujúci interaktívny proces.
Za predpokladu, že konečné riešenie nájdené nebude a že samit EÚ môže trh sklamať, myslíme, že investori by mali byť zľahka v dlhých pozíciách a predtým, než na akciách vsadia na strednodobý rastový trend, počkať na objasnenie situácie v Európe.
Zapojenie rozvíjajúcich sa krajín do riešenia dlhovej krízy
Najskôr musíme zistiť, s kým máme tú česť. Od spľasnutia úverovej bubliny v rokoch 2007 a 2008 prechádzajú rozvinuté krajiny procesom oddlženia, ktorý uvoľnená monetárna politika vďaka programom na odkúpenie aktív len mierni. Svet je teraz rozdelený do dvoch častí, kde rozvinuté krajiny sú dlžníkmi a rozvíjajúce sa krajiny sú veriteľmi. A napriek teóriám o oddlžovaní je štruktúra svetového obchodu taká, že tieto dve časti bez seba nemôžu žiť, pretože sme všetci na jednej lodi. Presne preto nie je určitá účasť rozvíjajúcich sa krajín na riešení dlhovej krízy v rozvinutých krajinách tak nepredstaviteľná.
Vo svete, kde prebieha oddlženie, čelia politici rôznym možnostiam ako je transfer bohatstva (t. j. z Nemecka do zvyšku Európy prostredníctvom Záchranného fondu (EFSF)), tlačenie peňazí alebo odpísanie dlhu. A všetky tieto možnosti majú svoje dôsledky. Bez ohľadu na to, ktoré riešenie politici vyberú, je potrebné, aby veci išli skutočne podľa nastaveného plánu. V stredu sa dozvieme, či toto bude prípad aj európskej dlhovej krízy.
Americká výsledková sezóna: 21% spoločností už výsledky oznámilo, energie a technológie žiaria
Výsledkovú sezónu odštartovala Alcoa 11. októbra, teda pred dvoma týždňami. Doteraz oznámilo výsledky 21 percent spoločností, teda 106 z celkových 496.
Graf nižšie ukazuje trend v EPS (zisk na akciu) v indexe S & P500 a zodpovedajúce očakávania od chvíle, kedy začala ekonomická expanzia, teda od prvého štvrťroka 2009. Z grafu je zrejmé nasledovné. Po prvé, súčasné EPS rýchlo rastie a odhady sa snažia držať krok. Faktor prekvapenia zobrazujú šedé stĺpce, ktoré klesajú. Odhady od tohto kvartálu ďalej už takmer nerastú. Ako budú spoločnosti postupne zverejňovať výsledky, budeme graf aktualizovať, aby sme znázornili prekvapenie v treťom štvrťroku.
Najlepšie sa túto výsledkovú sezónu darí energetickým a technologickým titulom, ktoré zdvihli kvartálne príjmy v porovnaní s minulým rokom o 40 resp. 19 percent a čisté príjmy o 44 respektíve 20 percent. Najhoršie je na tom zjavne finančný sektor, ktorý medziročne poklesol o 3 percentá. Z pohľadu príjmov sa ako najslabšie javí zdravotníctvo, kde došlo k poklesu o 2,5 percenta medziročne.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |