Americké akciové trhy pokračujú v prudkom prepade a na trhu prevláda panika: Dow Jones -3,68%, Nasdaq -5,22% a S&P 500 -4,46%. Investori vypredávajú všetky sektory a presúvajú svoj kapitál do dlhopisov. Rekordne nízke výnosy zaznamenali americké dlhopisy, britské dlhopisy (gilt - rekord od kráľovej Viktórie) a aj kanadské dlhopisy. Započítavanie recesie vyspelých ekonomík je hlavným dôvodom včerajšieho výpredaju. Tieto fundamenty včera najviac ovplyvnili obchodovanie:
1. Dáta s pracovného trhu boli opäť horšie ako očakávalo a najväčší problém US ekonomiky - nezamestnanosť pokračuje. Vysoká nezamestnanosť je nočnou morou každej ekonomiky, avšak situácia sa môže výrazne zhoršiť. Bank of America oznámila, že prepustí 3500 tis. zamestnancov v nasledujúcich troch mesiacoch, ale celkovo sa môže jednať až o 10 000 tis. zamestnancov. Veľké US korporácie prepúšťajú, avšak to nie je žiadnou novinkou. Problémom je prepad sentimentu u malých a stredných podnikov, ktorá tvoria 80 % zamestnanosti v USA.
2. Výsledok filadelfského Fedu pripomenul začiatok roka 2009 a dno nedávnej recesie. Ekonomická aktivita v USA sa prepadá a zníženia výhľadu rastu US ekonomiky od Morgan Stanley prišli v "práve včas".
Kolaps ziskov spoločností by znamenal ďalších 20% dole
Kľúčovou otázkou pre každého obchodníka alebo investora by mala byť: Ako sa budú vyvíjať zisky spoločností? Pokiaľ by boli schopné US spoločnosti udržať svoje zisky, je možný návrat akciového trhu k maximám behom 12 mesiacov. Tento scenár je optimistický, pretože spomalenie spotreby vo vyspelých krajinách môže byť len ťažko vykrytý emerging markets. Treba avšak pripomenúť, že Čína v súčasnosti svojou spotrebou niektorých komodít predbehla USA. V prípade mierneho poklesu ziskov by sme sa mohli pohybovať v medveďom trhu (-20%) a vytvorilo by sa pásmo, v ktorom by sa indexy pohybovali (sideways - trend). Pesimistický scenár je kolaps ziskov spoločností, ten by znamenal pokles o ďalších 20%. Svet sa spolieha na Čínu a spotrebu EM, bez rastu EM trhov zisky US megacaps skolabujú.
Fundamentálny výhľad
Dnes z USA neočakávame žiadne makroekonomické výsledky, alebo výsledky väčších korporácii. Prepad na akciovom trhu má zelenú, ale môžeme očakávať vyjadrenia politikov a prípade aj centrálnych bankárov, ktorý sa budú snažiť o upokojenie situácie. Absencia makroekonomických a korporátnych neznamená pokles volatility. Do výpredajov by sa mali dostať predovšetkým banky a cyklický sektor, naopak necyklické spotreba, zdravotníctvo a utilities by mali klesať pomalšie.
Technický pohľad
Index S&P 500 splnil včerajší predpoklad a testoval 1138 bodov. Index môže behom dnešného obchodovania otestovať úroveň 1120 bodov a v prípade ďalšieho rastu volatility aj k 1100 bodom. Dnes je možná konsolidácia na akciových trhoch a stabilizovanie okolo úrovne 1140 bodov, avšak súčasný trend je medvedí a v prípade kolapsu ziskov spoločností sa zdá reálna aj úroveň 1000 bodov na indexe S&P 500.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |