Podobne ako nepokoje v Londýne neutíchajú ani výpredaje na akciovom trhu. Index Dow Jones včera klesol na najnižšiu úroveň od septembra 2010, naopak preferované boli opäť US dlhopisy a zlato, ktoré presiahlo psychologickú hladinu 1800 USD za uncu. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -4,62%, SP500 -4,42%, Nasdaq Composite -4,09%.
Dôvera klesá nielen na finančných trhoch
Nespokojnosť ľudí s aktuálnym vývojom ekonomiky rastie nielen v UK ale aj v US. Podľa posledného prieskumu Reuters/Ipsos si až 73% Američanov myslí, že ekonomika nejde správnym smerom. Je to najväčšie percento nespokojných Američanov v histórii tohto prieskumu od jeho začiatku vo februári 2009. Zároveň, až 47% občanov si myslí, že ekonomická situácia sa ešte zhorší. Podobnú situáciu zobrazuje aj spotrebiteľská dôvera podľa Michiganskej univerzity, ktorá je najnižšia od marca 2009. Nespokojnosť domácností má množstvo dôvodov, medzi nimi slabý pracovný trh, pokles akcií, negatívne správy o vývoji situácie v Európe atď. S tým, ako klesá dôvera domácností, klesá aj ich ochota míňať, čo sa prejaví aj na ekonomickom raste. Domácnosti totiž tvoria svojou spotrebou viac ako dve tretiny HDP krajiny.
História sa opakuje
Pesimizmus sa na reálnu ekonomiku presunul z finančných trhov, kde panika stále trvá. Napríklad posledné dni sa už neobjavujú obavy o Taliansko alebo Španielsko (nakoľko ich dlhy nakupuje ECB), ale o Francúzsko a to aj napriek tomu, že všetky tri agentúry potvrdili stabilný výhľad ratingu AAA. Dôvodom je bankový sektor v krajine. Ten je totiž obrovský a expandoval asi každej európskej krajiny. S tým, ako sa počet problémových krajín množí, vznikajú aj problémy pre banky a ich problémy sa veľmi ľahko môžu stať problémami štátu. Trh preto začína Francúzsku priraďovať vyšší rizikový stupeň. Niečo podobné sme videli napríklad pri Írsku. Krajina a zaručila za dlhy bánk a nakoniec musela byť sama zachránená. Zatiaľ nemusíme okamžite kresliť čierne scenáre, ale trh sa už niekoľko krát popálil a preto už obchodníci nechcú nechať nič na náhodu.
Agentúry možno odseknú hlavu aj Cypru
Včera ratingová agentúra Fitch oznámila, že pravdepodobnosť požiadania medzinárodnej pomoci zo strany Cypru rastie a preto znížila rating krajiny na BBB, čím sa krajina dostáva tesne k hranici neinvestičného pásma. To by znamenalo, že ECB bude musieť meniť v prípade zníženia ratingu krajiny do neinvestičného pásma od všetkých agentúr pravidlo pre rating kolaterálu po Grécku aj Portugalsku aj pri Cypre.
Výhľad na dnes
Index SP500 už začína pomaly ukazovať signály, že pokles akcií by mohol byť blízko. Ak sa pozrime na graf indexu SP500, vidíme tri vyššie minimá a retest prelomenej klesajúcej línie... Volatilita na trhu ostáva vysoká a preto samozrejme treba počítať s tým, že akcie môžu pred odrazom urobiť novú nohu nadol. Dnes si ale myslím, že sa výhľad pre akcie začína zlepšovať... Dôvodom je pokles US dlhopisov (hlavný indikátor risk on/off) a lepšie výsledky Cisco Systems a News Corp. Dnes pred otvorením akciového trhu očakávame výsledky týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti a zverejnenie výsledku porovnateľných tržieb US maloobchodných reťazcov. Ak by tieto výsledky skončili dobre, môžeme očakávať dnes rast akcií, ktorý by mohol niekoľko dní vytrvať. Cieľom je najskôr hladina 1200 bodov.
Dlhodobejšia perspektíva
Ak sa pozrieme na týždenný graf indexu SP500 tak zistíme, že zatiaľ sa pokles indexu SP500 zastavil pri 38,2% leveli fibonacciho návratu z rely z miním z marca 2009. Podobne sa ale index zastavil pri tomto leveli aj pri korekcii akcií, ktorý spôsobil flash crash v máji minulého roka a následné obavy o spomalenie globálnej ekonomiky. Hlavným supportom je tak aktuálne úroveň 1100 bodov a pokiaľ nebude na týždennom grafe prelomená, začína vznikať priestor pre nákup kvalitných mien, ktoré značne poklesli. Podľa Goldman Sachs sú takýmito akciami napríklad ABB, BBVA, EMC, Juniper Networks, Roche, Siemens, Unilever, Vale a Walt Disney. Osobne sa mi z tohto zoznamu ako najzaujímavejšie akcie Siemens a EMC.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |