Americké akcie včera zaznamenali pokles napriek lepším výsledkom spotrebiteľských úverov. Klesali hlavne technologické spoločnosti, čo súviselo s tým, že Wells Fargo znížil kvôli rastúcej cene ropy (ropa na NYMEXe včera dosiahla hranicu 105 dolárov) výhľad pre segment výrobcov čipov. Nedarilo sa ani základným materiálom. Naopak, jediným ziskovým sektorom boli utility. Indexy uzavreli včerajšie obchodovanie takto: Dow Jones -0,66%, NASDAQ -1,40% a S&P 500 -0,83%.
Wells Fargo znižuje výhľad pre výrobcov čipov
Americká banka Wells Fargo včera znížila rating pre celý segment výrobcov čipov, pričom znížila svoje odporúčanie z „overweight“ na „market weight“. Ako dôvod uviedla fakt, že akcie tohto segmentu v poslednom čase rástli výrazne rýchlejšie než bol priemer trhu (Philadelphia semiconductor index vzrástol za posledné dva roky o viac ako 125%). Podľa banky sú aktuálne trhové ohodnotenia firiem z tohto sektora príliš vysoké a napriek mierne optimistickému výhľadu do budúcnosti mu dosahované zisky týchto spoločností nezodpovedajú. Správa stiahla nadol celý technologický sektor, ktorý v rámci S&P 500 včera uzavrel -1,42. Segment semiconductors uzavrel deň o 2,43% nižšie.
Kaddáfí chce vyjednávať
Tlačové agentúry dnes priniesli správy o tom, že Kaddáfí sa snaží o rokovanie s rebelmi, pričom chce údajne ponúknuť svoj odchod z krajiny výmenou za beztrestnosť. Napriek počiatočnému odmietavému postoju revolučná rada vyhlásila, že Kaddáfího v prípade, že odstúpi sám nebude trestne stíhať. Americký prezident Obama pritom včera vyhlásil, že NATO zvažuje proti Kaddáfímu vojenský zásah. Zatiaľ sa však jeho predstavitelia dohodli iba na nepretržitom monitoringu diania v krajine prostredníctvom prieskumných lietadiel. Sankcie voči Kaddáfímu a jeho blízkym už prijalo aj Japonsko. Tlak na Kaddáfího sa teda stále stupňuje a dohoda s revolucionármi o jeho odchode sa javí stále reálnejšie. Prípadná správa o jeho odstúpení by určite krátkodobo vyniesla akcie smerom nahor. Prípadné odstúpenie Kaddáfího však môže v konečnom dôsledku prerásť ešte väčšieho chaosu, pretože v Líbyi stále funguje kmeňový systém, pričom vzťahy medzi jednotlivými kmeňmi sú pomerne napäté.
Európa: Opatrný optimizmus pred továrenskými objednávkami
Európske akciové indexy dopoludnia zaznamenávajú mierny rast potom, čo cena ropy postupne klesá. Pre rast akcií hovoria aj správy od predstaviteľov OPEC-u, podľa ktorých nedostatok ropy nehrozí a obavy z obmedzenia dodávok sú neopodstatnené. Obchodníci rovnako čakajú pozitívne výsledky nemeckých továrenských objednávok, ktoré budú zverejnené o 12:00. Európske akciové indexy sa teda obchodujú o 11:45 takto: DAX +0,09%, FTSE 100 +0,23%, CAC 40 +0,10%, Eurostoxx 50 +0,32% a IBEX 35 -0,27%.
USA: Investorský deň Bank of America
Makroekonomický ako aj korporátny kalendár je dnes prázdny, z dôležitých udalostí očakávame len investorský deň banky Bank of America. Ide o prvý investorský deň spoločnosti od roku 2007. Nakoľko firma dosiahla aj v roku 2010 stratu a jej hlavní konkurenti ako je napríklad Citigroup sa už dostali do zelených čísel, bude manažment spoločnosti určite podrobený tvrdej kritike. Investori dnes budú čakať hlavne na stanovenie dlhodobých cieľov ako napríklad cieľovú hodnotu ROE, ohlásenie možnosti vyplácania dividendy alebo spätného odkupu akcií, očakávané náklady súvisiace s odkupovaním rizikových aktív z trhu vytvorené bankou a nakoniec na názor manažmentu na stav ekonomiky. Banka naposledy odhadla náklady súvisiace s právnymi konaniami voči nej na 1,5 mld. USD, no tie už boli dávno prekonané. Napríklad JP Morgan a Citigroup, teda podobne veľké banky majú tieto odhady na 4,5 mld. resp. 4 mld. USD... Ak by prišlo k ich zvýšeniu, bude to pre banku negatívna správa. Popri tejto udalosti budú dnes investori opäť sledovať vývoj cien ropy a situáciu Blízkom východe.
Technická situácia
Akciový index S&P 500 na dennom grafe ani na na druhý pokus nedokázal prelomiť aktuálnu rezistenciu 1330 bodov a včera klesal smerom k supportu 1300. Už vyše 2 týždňov sa teda index nachádza v pásme medzi 1330 a 1300 bodmi. Ďalšou rezistenciou je potom dlhodobá rastová trendová línia na 1340. Pri dnešnej absencii fundamentálnych dát je môj výhľad neutrálny (pohyb do strany), pričom optimizmus na trhoch v Európe a správy o Kaddáfího ochote vyjednávať s rebelmi nahrávajú skôr odrazu nahor.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7264 | 19.58 % |