Americké akcie v piatok napriek dobrým číslam NFP uzavreli kvôli rastúcej cene ropy (WTI dosiahla 104 dolárov za barel) so stratami. Klesali hlavne akcie finančného sektora, ktoré ťahali nadol zníženia odporúčaní pre Goldman Sachs a Citigroup. Akciové indexy uzavreli takto: Dow Jones -0,72%, NASDAQ -0,50%, S&P 500 -0.74%.
Boje v Líbyi pokračujú
Boje medzi revolucionármi a Kaddáfího jednotkami stále pokračujú, pričom sa presúvajú smerom k Tripolisu. Cez víkend pritom boli poškodené aj viaceré ropné zariadenia. Kaddáfího sily sú však aktuálne vo výhode, keďže letectvo je plne na jeho strane. Kaddáfí minulý týždeň nemohol lietadlá v plnej miere nasadiť, pretože krajinou prebiehala piesočná búrka. Cez víkend sa však počasie ustálilo a tak je pravdepodobné, že vládne jednotky front udržia a boje potrvajú ešte dlhší čas. Karty by mohlo zamiešať vyhlásenie bezletovej zóny nad Líbyou, na čom sa však veľmoci zatiaľ nedohodli. Správy o ďalších poškodených ropných zariadeniach pritom budú posielať cenu ropy nahor a tlačiť tak na pokles akcií.
Kto je závislý na Líbyi?
V dôsledku situácie v Líbyi atakujú ceny benzínu svoje maximá zo začiatku roku 2008. V Nemecku stojí liter benzínu 1,55 eur, čo je iba o 3 centy menej než historické maximum z roka 2008. Výrazne stúpajú aj ceny benzínov v USA. Ak ceny palív zostanú takto vysoké dlhší čas, vytvorí to tlak na zníženie spotreby v iných oblastiach, na čo môžu doplatiť segmenty spotrebiteľských tovarov a služieb.
Výpadok líbyjských dodávok pritom zatiaľ kompenzujú ostatné krajiny OPEC na čele so Saudskou Arábiou. Tá je najväčším svetovým exportérom ropy so 6,4 miliónmi barelov denne. Avšak aj tu sa tento týždeň očakávajú protesty, ktoré by teoreticky mohli dočasne ochromiť export ropy. Tak by sa vytvoril na krajiny, ktoré doteraz čerpali veľkú časť svojej ropy z Líbye, ešte väčší tlak. Nasledujúca grafika (Zdroj: Financial Times Deutschland) uvádza, ktoré krajiny sú na líbyjskej rope najviac závislé. Jedná sa predovšetkým o štáty z Južnej Európy. Vidíme, že Írsko, Taliansko a Rakúsko čerpali v roku 2010 z Líbye viac než 20% všetkej svojej ropy. Nemecko pritom pokrýva z Líbye cca. 8% svojej spotreby, takže ani dlhší výpadok dodávok by ho až tak výrazne ohroziť nemal.
Ázijské akcie klesajú, výnimkou je Čína
Ázijské akciové indexy začali tento týždeň poklesom. Dôvodom je hlavne rastúca cena ropy a tiež obavy zo zvyšovania úrokových sadzieb. Výnimkou však boli čínske akcie, ktoré rástli vďaka vyhláseniu, že čínska ekonomika porastie 8% aj napriek protiinflačným opatreniam zo strany vlády a centrálnej banky. Tento týždeň by pritom mali byť prezentované detaily nového 5-ročného plánu. Akciové indexy uzavreli deň takto: Nikkei 225 - 1,76%, Hang Seng - 0,11%, Shanghai + 1,82%.
Európske akcie s opatrným rastom
Európskym akciám sa po počiatočnom poklese podarilo stabilizovať a po zverejnení lepších výsledkov spotrebiteľskej dôvery sa odrážajú nahor. Dnešným hlavným bodom programu bude vystúpenie guvernéra ECB Tricheta o 13:00. V prípade, ak by zmiernil svoje ostro jastrabie vyjadrenia zo štvrtka, posunul by ceny akcií nahor. Ďalším impulzom pre európske indexy bude až otvorenie amerických búrz o 15:30.
Korporátne výsledky na tento týždeň: E.ON, K+S, Linde, Deutsche Post
Pozornosť tento týždeň budú pútať hlavne výsledky energetickej spoločnosti E.ON, kde napriek rastúcim cenám energií zníži svoj výhľad na budúce roky, nakoľko bude musieť podobne ako RWE od roku 2013 začať nakupovať všetky emisné povolenky na voľnom trhu. Doteraz tieto spoločnosti väčšinu z nich dostávali zadarmo od štátu. Zaujímavé bude aj zverejnenie výrobcu priemyselných plynov a zariadení Linde AG, ktorý by podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung zvýšiť dividendu zo súčasných 1,80 na 2,15 eur na akciu. Tento týždeň budú zverejnené aj výsledky spoločností , K+S a Deutsche Post.
Technická situácia - DAX
Nemecký DAX sa na dennom grafe stále nachádza v rastovom trende, ktorý je definovaný dlhodobou rastovou trendovou líniou, ktorá tvorí support na 7090. Aktuálny support však predstavuje hladina 7122. Rezistenciou je klesajúca trendová línia na 7295. V prípade ak by sa indexu podarilo túto líniu prelomiť, mohlo by prísť k vytvoreniu formácie klesajúceho trojuholníka, ktorá by v rámci rastového trendu poskytovala potenciál rastu o viac než 230 bodov.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7264 | 19.58 % |