Slovenská elektrizačná a prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.) nezmenila svoj postoj k výstavbe veterných a slnečných elektrární na Slovensku. Vo svojom programe rozvoja na roky 2012 až 2021 potvrdila zákaz vydávania kladných stanovísk pre výstavbu týchto elektrární minimálne do konca tohto roka. “V tomto roku bude na Slovensku vybudovaných približne 700 megawattov inštalovaného výkonu fotovoltických zdrojov elektriny. Táto výška inštalovaného výkonu zdrojov s vysokou fluktuáciou výroby vysoko presahuje limit, ktorý je podľa súčasných poznatkov absorbovateľný prenosovou sústavou,“ zdôvodnila svoje opatrenie prenosová sústava.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava už v lete tohto roku očakáva problémy pri zabezpečení vyrovnanej bilancie medzi spotrebou a výrobou elektriny v reálnom čase. “V letnom období je totiž nevyhnutné očakávať maximálnu výrobu z fotovoltických elektrární súčasne s očakávanou nižšou spotrebou elektriny v tom čase. Nakoľko je výkup celej výroby týchto zdrojov garantovaný, je potrebné očakávať zvýšené nároky na podporné služby a regulačnú energiu. Udržať vyrovnanú bilanciu tak bude nesmierne ťažké,“ dodala spoločnosť. Fluktuáciu výroby zo slnečných elektrární musí prenosová sústava odregulovať inými elektrárňami, čo v prípade Slovenska predstavujú najmä fosílne zdroje. Prenosová sústava považuje slnečné ako aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE).
Investori, ktorí by radi na Slovensku postavili veterné, či slnečné elektrárne musia čakať minimálne do začiatku budúceho roka. Vtedy sa prenosová sústava chystá znova posúdiť vplyv obnoviteľných zdrojov na stabilitu prenosovej sústavy. “Do konca tohto roka budeme sledovať a vyhodnocovať vplyv obnoviteľných zdrojov energií na prevádzku, riadenie a spoľahlivosť elektrizačnej sústavy. Až na základe vyhodnotenia budeme môcť po dohode s Ministerstvom hospodárstva SR a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, približne začiatkom budúceho roka, opäť prehodnotiť svoj postup,“ konštatovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava.
Slovenskú asociáciu fotovoltického priemyslu (SAPI) pretrvávajúci postoj prenosovej sústavy nepotešil. “Pripomíname, že fotovoltické inštalácie na Slovensku s výnimkou malých strešných inštalácií boli novelou zákona o obnoviteľných zdrojov doslova zastavené a momentálne dobiehajú už len také inštalácie, ktoré mali začaté stavebné povolenia alebo disponujú povolením prenosovej sústavy, čo však predstavuje jednoznačne obmedzený počet. Z uvedeného preto vyplýva, že odhad na objem pripojených elektrární do distribučných spoločností do konca júna 2011 bude maximálne medzi 300 až 350 megawattov,“ reagoval pre agentúru SITA predseda dozornej rady asociácie Juraj Ulehla.
Prekvapiť však podľa neho môžu distribučné spoločnosti. “Zostáva verejným tajomstvom, že si sami respektíve prostredníctvom svojich dcérskych a spriaznených spoločností realizujú nemalý počet práve veľkých solárnych elektrární,“ uzavrel Ulehla.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |