Ropa včera zaznamenala mierne posilnenie. Na trhu síce bola znateľná podstatne nižšia likvidita, keď z dôvodu štátneho sviatku v USA (Deň vďakyvzdania) bolo obchodovanie na parkete burzy NYMEX uzatvorené a obchodovanie s ropou sa končilo včera už o 19:15 hod. stredoeurópskeho času (teda o 4 hod. skôr).
Počas včerajšieho obchodovania sa rope podarilo dostať už počas ázijskej seansy na nové týždenné maximá, tie navyše ropa v závere obchodovania ešte zdolala, keď sa obchodovala (CLF1 – januárový futures kontrakt ropy WTI) v okolí úrovne 84,50 USD za barel.
Počas dnešnej ázijskej seansy sa však ropa výraznejšie prepadla, pričom tesne pred otvorením obchodovania na európskych akciových trhoch sa obchodovala o viac ako 1 USD na barel nižšie v porovnaní so včerajšími maximami. Pod prepad ceny ropy v úvode dnešného dňa sa podpísal pokles ázijských akciových trhov. Ázijské akcie skorigovali z dôvodu narastajúcich obáv o možné rozpútanie vojny na kórejskom polostrove. V neprospech býkov hovorí aj fakt, že čínska centrálna banka (PBOC) by mohla byť čoskoro donútená urobiť ďalšie kroky v sprísňovaní menovej politiky.
Očakávané udalosti dňa
Počas dnešného dňa nás nečakajú žiadne významné makrodáta, ktoré by mohli výraznejšie ovplyvniť obchodovanie. Pozornosť obchodníkov sa bude sústreďovať aj naďalej predovšetkým na Európu, konkrétne na záchranný balík pre Írsko, resp. aj na iné periférne krajiny, ktoré by finančnú pomoc mohli potrebovať už čoskoro. Hoci poprední predstavitelia týchto ekonomík tvrdia presný opak, trhy vnímajú aj naďalej vysokú rizikovosť týchto krajín, čo sa prejavuje na prudkom náraste požadovaných výnosov z dlhopisov týchto krajín.
Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad
Z technického hľadiska aj naďalej je v centre pozornosti obchodníkov s ropou pásmo 80-85 USD za barel, v ktorom sa ropa v posledných dňoch obchoduje. Úroveň 85 USD za barel (pri CLF1) považujeme za veľmi silnú rezistenciu a zdolanie tejto úrovne v krátkodobom horizonte vidíme ako málo pravdepodobné. Rovnako na druhej strane, úroveň 80 USD za barel sa v posledných týždňoch ukázala ako silný support. Pokiaľ nepríde k prepuknutiu veľkých problémov a americký dolár nebude pokračovať v prudkom posilňovaní, ani prepad pod túto úroveň by v najbližších dňoch nemal byť ohrozený.
Z intradenného hľadiska preferujeme špekulačné dlhé pozície. Priestor na rast ceny ropy je v súvislosti s posilňujúcim americkým dolárom a negatívnou náladou, ktorá na trhoch prevláda však výrazne limitovaný. Od európskej seansy však očakávame odraz EURUSD a európskych akcií nahor, z ktorého by mohla profitovať aj ropa. V prípade, pokiaľ sa však ropa bude obchodovať už tesne pod včerajšími maximami, resp. v prípade pokiaľ bude zaznamenávať výraznejšiu korekciu, tak zo špekulačnej dlhej pozície je podľa nášho názoru lepšie vystúpiť. Držanie dlhej špekulačnej pozície pri rope v súčasnosti, keď sa v zákulisí povráva už o potrebnej pomoci pre Portugalsko a to nebola dosiahnutá ešte ani definitívna dohoda ohľadom pomoci Írska, považujeme za rizikové. V prípade ak by sa takýto scenár naplnil a ropa by sa priblížila k včerajším maximám, črtala by sa podľa nášho názoru zaujímavá príležitosť pre špekuláciu na pokles ceny ropy, pri ktorej rezistenciu 85 USD za barel by bolo možné využiť ako stop loss...
Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |