Realitný trh je oblasť, ktorú majú mnohí spojenú s buď s veľkými ziskami alebo naopak s veľkými stratami. Kde ale sme dnes a možno dôležitejšia otázka, kam smerujeme? V nasledujúcom období k tejto téme napíšem niekoľko článkov. Mnohí analytici zostávajú negatívni voči realitnému trhu v Amerike a majú k tomu dobré dôvody. Avšak, ja osobne vidím svetlo na konci tunela a dúfajme, že nejde o ten tzv. známy blížiaci sa vlak, ktorý ma prejde. Budem trochu kontroverzný, ale dúfam, že si z toho všetkého dokážete urobiť vlastný záver.
Realitný trh
Nehnuteľnosti sú emotívnou témou, pretože už v minulosti mal tento sektor plno vplyvov na svetovú ekonomiku. V bilanciách amerických domácností predstavujú nehnuteľnosti najväčší majetok, ktorý má navyše pri zmene ceny vďaka pákovému efektu významný vplyv na ich hospodárenie. Väčšina ľudí v Európe a Amerike má za sebou následkom kolapsu kladné aj záporné skúsenosti: platobná neschopnosť, strata zamestnania, vyššie úrokové sadzby, pokles schválených úverov, atď. Takéto zlé skúsenosti majú negatívny vplyv na náš úsudok a nútia nás, aby sme sa sústredili na minulosť a teda ignorovali budúcnosť. Nájdeme veľa argumentov proti… Boli sme svedkami kolapsu bánk a finančných inštitúcií. Banky, ktoré prežili, zažívali ťažké obdobie, keď bankový index S & P oslaboval z 400 na 150, viď. graf č 1. S tým i súvisí situácia na trhu stavebných spoločností. Stavebné spoločnosti zažívali skvelé časy až do roku 2005, kedy bol vrchol, následne trh zmizol a index stavebných spoločností sa rapídne prepadol z 1000 na dnešnej 300 (viď. graf č 1).
Aj majitelia nehnuteľností zažili krušné časy, keď ceny od júna 2006 neustále klesali. Tí, ktorí si kúpili dom v roku 2003, negenerovali akýkoľvek zisk. Každopádne, kupci z rokov 2004 – 2007 generovali dokonca 20 – 30% stratu, ako je zrejmé na grafe č 2. Každá krivka zobrazuje cenu od roku, kde mal index hodnotu 100 a zobrazuje mesačný hodnoty. Situácia sa zmenila, a namiesto toho, aby sa namazali ozubené kolieska ekonomiky, realitný trh si hádže polená pod nohy.
Stavebné spoločnosti, ktoré každý mesiac posielajú reporty Národnej asociácii stavebných spoločností, sú zatiaľ stále v stagnácii. Prieskum ukazuje, aký nárast predajov rodinných domov v priebehu ďalších 6 mesiacov tieto firmy očakávajú. Čísla sú len o málo vyššie ako v roku 2009, kedy finančná kríza bola na svojom vrchole (viď. graf č 3). Keď sa pozrieme na grafy, nie je ťažké zaujať postoj “hádzanie flinty do žita”.
Mohol by som ďalej vykresľovať túto neutešenú situáciu, ale tým by som vás akurát mohol doviesť k tomu, aby ste vyšliapali do siedmeho poschodia a skočili z okna.
V nasledujúcej časti budem pokračovať a ukážem vám rôzne uhly pohľadu na to, prečo by nasledujúce roky mohli priviesť úľavu od súčasnej neutešenej situácie.
Zostaňte na príjme …
Autor: Petra Bo Kiaera | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |