Financializácia medi je veľmi dobre známa, no na komoditnom trhu sa v poslednej dobe objavuje ďalšia zvláštnosť. Týka sa najmä hliníka a machinácii so zásobami.
Každý, kto ponúka na predaj hliník alebo akúkoľvek inú komoditu cez burzu London Metal Exchange alebo inú komoditnú burzy, ju predáva na základe warrantov. Tie hovoria o tom, že komodita je uložená v jednom zo skladov burzy a v požadovanej kvalite je k dispozícii na odkúpenie investorom.
Zrušenie takéhoto warrantu (cancelled warrant) znamená, že komodita už nie je k dispozícii na predaj a indikuje dopyt po tejto komodite. V poslednej dobe začínajú rušenia týchto komodít rásť, hlavne pri hliníku.
Tento vývoj dokumentuje priložený graf od Citigroup.
Na ňom vidíme, že počet zrušených warrantov aktuálne podrobne kopíruje cenu hliníka. Na prvý pohľad by to znamenalo, že rastie fyzický dopyt po tejto komodite, no nie je to tak. Viacero reportérov ako aj oficiálne správy poukazujú na to, že komodita sa len presúva z jedného skladu do druhého.
Tieto sklady sú totiž samostatné spoločnosti, ktoré ale vlastnia veľkí komoditní obchodníci ako Goldman Sachs alebo Glencore. Keď ostáva komodita v ich skladoch, dostávajú za každý deň nejaký poplatok.
Pomaly ale veľké sklady vytvorili na trhu takú situáciu, že napríklad v Detroite sa na dodanie hliníku čaká až 10 mesiacov. Na trhu vznikla obrovská backwardácia (spotová cena je oveľa vyššia než ceny na budúce dodávky), z ktorej profitujú práve sklady a teda veľké banky.
Trh je tak manipulovaný hlavnými hráčmi, ktorí chcú zarábať na situácii, ktorú samy vytvorili. Uvidíme, či regulácia pomôže a banky prestanú s touto stratégiou, podobne ako čínske firmy prestali zo svojou stratégiou financovania pomocou medi.
Na problém so zásobami nedávno upozornila aj relácia v televízii BBC s názvom „Problémy bublín“. Reportéri televízie sa pozreli do skladov spoločnosti Steinweg, ktorá vlastní sklady po celom svete. Jeden z manažérov na adresu ich zásob medi povedal, že sledujú dve série dát. Prvou sú dáta, ktoré posielajú burze LME a druhou sú dáta pre ich vlastnú potrebu a sledujú aj meď, ktorá nie je k dispozícii na predaj. Podľa týchto dát je len 40% celkových zásob medi evidovaných cez LME.
Manažér skladu John van der Lek taktne pripomenul, že ich spoločnosť je jediným nezávislým skladom na svete.
Čo to všetko znamená? V jednoduchosti to, že veľké banky skupujú sklady, aby následne mohli manipulovať údaje o zásobách, profitovať z vysokých cien komodít, spomaľovať dodávky a profitovať z poplatkov za uskladnenie komodity.
Dúfajme, že regulácia v tejto oblasti zasiahne. Prejavom po zistení, že zásoby sú oveľa väčšie než si „trh“ myslí, bude určite pokles komodít ako hliníku alebo medi, kde sú zásoby najvyššie.
Špekulovať na pokles medi je možné cez CFD a futures kontrakty resp. použitím ETF s označením COPA obchodovanom na burze LSE; špekulovať na pokles hliníku je možné cez ETF s označením ALUM obchodovanom tiež na londýnskej burze LSE.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |