Všetkému je raz koniec. Toto si povedali obchodníci počas utorkovej noci a poslali čínsky akciový index, Shanghai Composite, počas ázijskej seansy do -5.43 % straty. Mimochodom išlo o najväčší denný prepad od roku 2009. Všetko to prišlo po tom, ako čínske akcie od 20. novembra takmer nepretržite rástli a za toto obdobie pridal Shanghajský index cez +26 %. Tí, ktorí začínali mať zmiešané pocity z tohto prudkého rastu v poslednom období vedeli, že je len otázkou času, kedy hlavný akciový index v druhej najväčšej svetovej ekonomike skoriguje takýmto spôsobom. Otázkou však bolo, kedy?
Čínsky akciový kolaps a do istej miery aj vyberanie ziskov, má samozrejme aj fundamentálny podklad. Čínska PBOC prijala agresívne kroky na zníženie vplyvu trhových špekulácií na akciách a dlhopisoch. Medzi inými hlavne to, že dlhopisy s ratingom pod stupeň AAA, alebo vydávané emitentom ohodnoteným nižšie, ako AA, nebudú môcť byť použité za kolaterál pre krátkodobé pôžičky získané prostredníctvom repo operácií. Toto vyvolalo mohutný odpredaj rizikovejšieho dlhu, čo sa následne rozšírilo aj na vládne dlhopisy, akciový trh a aj čínsky jüan.
Európske parkety boli kvôli vyššie spomenutým udalostiam už od otvorenia pod silným predajným tlakom. Nemecký DAX uzavrel 220 bodov nižšie, než o deň skôr, čo znamenalo dennú stratu -2.21 %. Francúsky CAC skĺzol o -2.55 %, britský FTSE -2.14 % a Stoxx Europe 600 -2.3 %. Druhým driverom vyberania ziskov na európskych parketov bol aj ďalší fundament. Politické problémy v Grécku. Grécky premiér Samaras sa musí spoliehať v prezidentských voľbách 17. decembra aj na hlasy opozície, aby jeho kanditát Dimas bol zvolený do úradu. V jeho podaní je to „hra s vysokým vkladom\", nakoľko riskuje parlamentné voľby v krajine už v januári. Tým sa k moci môže dostať strana stavajúca sa proti podmienkam európskych veriteľov Grécka. Aténsky index skolaboval takmer -13 %, čo je najtvrdšia intradenná strata za 27 rokov dlhé obdobie. Najviac si to odniesli akcie bánk, keď National Bank of Greece skĺzla -20 % dole a Piraeus Bank -16 %. 10 Ročné dlhopisy krajiny sa prepadli o -6.6 % a yield z nich sa dostal nad 8 % (+12 % intradenne).
Keď už tak poriadne. To si povedali obchodníci na všetkých trhoch. Vyberaniu ziskov sa na forexe nevyhol ani americký dolár, ktorý dostal zabrať na všetkých hlavných dolárových pároch. EURUSD bolo počas dňa aj v +1 % zisku na maxime 1.244 EURUSD, no nakoniec časť ziskov euro stratilo a bola z toho stabilizácia okolo 1.237 EURUSD. Volatilita sa na USDJPY v posledných dňoch poriadne rozhýbala. 300 bodové pohyby zdá sa nie sú žiadny problém, za dva dni stratil USDJPY už -1.55 % a v utorok sme sa pozreli až k úrovni 118 USDJPY. Na komoditách sa dočasne zastavil prepad na rope. Americká WTI korigovala zhruba +1 % nahor, len pár centov pod 64 USD/barel. Risk off náladu dokonale využilo zlato, ktoré obchodníci poslali o +2 % nahor, čiže denný zisk činil cez 25 dolárov za uncu.
Na Wall Street to zo začiatku vyzeralo tiež na poriadne „červený\" deň, no nakoniec to americké akciové trhy dokázali ustáť na len na miernych, či dokonca žiadnych stratách: S&P 500 -0.03 %, DJIA -0.29 % a NASDAQ +0.54 %.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |