Na začiatku zhrnutia utorkovej obchodnej seansy začneme makroekonomickým dátami, ktorých však nebolo príliš veľa. V noci z pondelka na utorok prišla Austrálska RBA so svojim pravidelným vyhlásením o nastavení úrokových sadzieb. Podľa očakávaní ponechala úrokovú sadzbu na úrovni 2.5 %. Tato spáva nepriniesla prílišný pohyb menového paru AUD/USD, ktorý sa udržal v klesajúcom trende. Po správe RBA sa síce posunul na denné maximá 0.8540 AUDUSD, ale potom forexový trh do konca dňa opanovala dolárová sila. Dokazuje to aj cca -0.6 %-ná strata eura voči doláru, kde sme sa dostali znova pod level 1.24 EURUSD, ako aj +0.70 %-ný zisk amerického dolára voči jenu a zlomenie hranice 119 USDJPY.
Z Európy nám prišli dáta najprv zo Španielska, kde medzimesačná zmena počtu nezamestnaných klesla priniesla lepšie, než očakávané číslo, a to úbytok až -14 700 nezamestnaných, aj keď analytici očakávali zvýšenie nezamestnaných o 20 000. Potom na rad prišla informácia o PMI nákupných manažérov v stavebníctve (PMI construction) z Veľkej Británie, ktorý dosiahol 13 mesačné minimum a dostal sa na úroveň 59.4 bodov za mesiac november, pričom analytici očakávali že klesneme len na úroveň 61 bodov, z októbrových 61.4 bodov. Toto číslo príliš nepomohlo britskej libre odolávať doláru, výsledkom čoho bol intradenný pokles GBPUSD o cca -0.55 %.
Predchádzajúce fundamenty však neboli príliš smerodajné pre kapitálové trhy. Európske akciové indexy zaznamenali na konci obchodného dňa zmiešane výsledky. V centre pozornosti stál nemecký akciový index DAX, ktorý dnes vyliezol opäť nad 10 000 bodov, avšak dnešné obchodovanie skončil v červenom -0.30 %, na úrovni 9 934 bodov. Na rozdiel od DAX, ostatne\" veľké\" indexy skončili v zelenom: EURO STOXX 50 +0.17 %, FTSE 100 + 1.29 %, CAC 40 +0.25 %. V indexe SPX vzrástlo 9 z 10 sektorov. Rast bol ťahaný akciami automobilových firiem, ktoré vo všeobecnosti dosiahli lepšie, než očakávané novembrové predaje, ale aj akciami energetických firiem, čo je trošku paradoxné, vzhľadom k prepadu cien ropy.
Na druhej strany Atlantického oceánu, jeden z guvernérov FED-u, Stanley Fisher, vo svojom príhovore poznamenal, že aktuálne nízka cena ropy môže podporovať ekonomiku USA, aj napriek obavám, že sa inflácie posunie smerom dole. Najstarší americky index DJIA pokračuje vo svojej bullish nálade a pomaly útočí na level 18 000 bodov. V utorok tento index vzrástol o 0.57 %, a dostal sa na close 17877 bodov . Ostatné indexy tiež skončili v zelenom teritóriu, SPX si pripísal 0.63 % , kým NASDAQ stúpol o 0.60 %.
Na zaver niečo ku komoditám. Ropu sme počas rtokovej seansy mohli vidieť zase raz pod silným predajným tlakom. Obavy z prebytku „čierného zlata\" potom, ako sa Iracká vláda dohodla z Kurdami na vývoze ropy poslali americkú ľahkú WTI do straty asi 2.5 % k 67 dolárom za barel čierneho zlata. Brent sa prepadla o 2.3 %.
Danko Ďurčok, autor je junior analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |