Veľmi vlažne sa nieslo obchodovanie na finančných trhoch počas štvrtkového obchodovania, a to aj napriek tomu, že sme sa dočkali množstva zaujímavých makro dát. Všetko odštartovala už ázijská seansa, počas ktorej bola finalizovaná japonská priemyselná produkcia za mesiac september na konečných +2.9 % (z pôvodných 2.7 %). Veľký vplyv na jen, či japonský index Nikkei to však nemalo. Podobne, ako trhy príliš nereagovali ani na slabé čísla z Číny. Priemyselná produkcia spomalila v októbri na +7.7 % zo septembrových +8 % (čo bol aj konsenzus), maloobchodné tržby skončili len mierne pod odhadom +11.6 %, na aktuálnych +11.5 % a investície do fixných aktív rástli o +15.9 %, čo je stále silný údaj, ale zároveň najslabší od roku 2001. Trh s miernym poklesom čínskych dát rátal, neskončili nijako výrazne pod odhadmi, preto reakcia trhov bola takmer žiadna.
Z Európy sme sa dočkali v mesiaci október udržania medziročnej inflácie v Nemecku podľa odhadov na +0.8 %, rastu toho istého ukazovateľa vo Francúzsku, a to na +0.5 % (odhad +0.4 % z +0.3 % v septembri). Európske indexy aspoň jemne korigovali stredajšie straty. Akciový rast bol ťahaný spoločnosťami Ericsson, ktoré v reakcii na ohlásený plán znižovania nákladov reagovali +3.2 % rastom, a tiež akciami spoločnosti KBC Groep, ktoré sa vyšplhali až o +6 % nahor po zverejnení silných kvartálnych výsledkov prekonávajúcich analytické odhady. Trhy sa vo štvrtok teda skôr orientovali na korporátne, ako na makro, či geopolitické správy. Výsledkom bol close: DAX +0.41 %, CAC +0.19 %, FTSE 100 +0.37 % a EuroStoxx 600 +0.23 %.
Pred otvorením amerických parketov bol zverejnený klasický týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v týždni končiacom sa 8. novembrom. Výsledok 290 tisíc v negatívnom duchu prekonal očakávania 280 tisíc.. Keďže na trhu nebol žiadny katalyzátor na to, aby investorov nadchol, alebo naopak vystrašil, Wall Street uzavrelo zmiešane a blízko nuly: S&P 500+0.05 %, NASDAQ +0.11 %, DJIA +0.23 %. Skokanmi dňa boli akcie Wall-Martu rastom +4.7 %, pretože aj tržby aj zisk na akciu skončil na očakávaniami. Viac, ako 7 % rástli aj akcie King Digital, keďže sa ich hra Candy Crash Soda Saga stala TOP sťahovanou aplikáciou v Apple iOS app store.
Rušno bolo ale na komoditách, predovšetkým rope. Čierne zlato v podobe BRENTu aj WTI sa prepadlo až na minimá zo septembra 2010. BRENT sa prepadla až pod 80 dolárov za barel o -3 %, až pod 78 dolárov. WT stratila -3.5 % a prepadla sa až pod 74.50 dolárov. Dôvodom je neochota OPEC znížiť produkciu na zmiernenie zvyšovania ponuky, teda prebytku komodity na trhu. OPEC stále odmieta cenovú vojnu a silný predajný tlak a medvedí trend na rope, je len vyústením rastúceho konsenzu medzi obchodníkmi, že OPEC bude svoju vysokú produkciu aj naďalej udržiavať. Cena zlata sa intradenne takmer nezmenila. Počas dňa však bola prítomná mierna volatilita, veď denné minimá boli nad 1154 dolármi a maximá zase 1168 dolárov.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p. a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |