Narazil som na veľmi zaujímavý graf od Credit Suisse. Investori len veľmi neradi platia maximálny spread, ako som sa to už snažil vysvetliť tu.
Keby som to mal všetko zjednodušiť, mám vlastne len jedno posolstvo. A to už od posledného kvartálu minulého roka: svetové príjmy majú nakročené k novým historickým minimám.
Od chvíle, kedy som minulý týždeň napísal svoje ostatné makroekonomické zhrnutie, sa odohralo niekoľko dôležitých vecí:
• Ohlásené primárne úpisy akcií (IPO) sa všade neustále rušia.
• Šéf ECB Mario Draghi a prezident Bundesbanky Jens Weidmann na verejnosti nešetria vzájomnou kritikou - pre mňa jasné znamenie, že sa Draghi do júna 2015 stane v Taliansku hlavou štátu.
• Relatívne vzaté, sadzby v Spojených štátoch sa zrútili.
• Americký Fed kompletne zmenil svoju rétoriku aj momentum. Viceguvernér Fedu Stanley Fischer je v rámci Federálneho výboru pre voľný trh čoraz viac počuť. A nesmieme zabudnúť ani na obvyklé skoré varovanie prezidenta newyorského Fedu Williama Dudleyho.
• Čo sa týka Veľkej Británie, guvernér Bank of England Mark Carney je ešte viac nepochopenou osobou ako jeho americký náprotivok Janet Yellenová. A to už je čo povedať ... Možno by si mali vziať k srdcu moju najdôležitejšiu radu všetkým politikom a centrálnym bankárom: nič nerobte, nič nehovorte!
• Úrokové sadzby v Grécku začali zrazu rásť - opäť prekonali 7 percent a zatiaľ sa na svojej ceste nahor nezastavili.
Avšak k tomu, aby sme dokončili celý cyklus, nám stále ešte chýbajú dva body:
Americký dolár nutne potrebuje vlnu výpredajov - tzv. Hodnota v riziku (value-at-risk) u vysokofrekvenčných traderov napučala a teraz spôsobuje ťažké straty - byť long na EURUSD je jediný obchod, ktorý v tomto kvartáli ešte funguje. Keď sa robí poriadok v účtovníctve, je potrebné všetky triedy aktív zladiť do jednej. Lenže tento proces stále viazne. Osobne si myslím, že ide o daň za prenikanie rozruchu z Európskej centrálnej banky na verejnosť.
Spready u krajín z Clubu Med sa musia znížiť - Jednotlivé krajiny v týchto dňoch vrcholia s prípravou rozpočtov. Lenže ešte viac štátov ako v minulosti chce porušiť všetky pravidlá fiškálnej disciplíny. Buď sa celý proces oneskorí, čo znamená, že ich snaženie vlastne nemalo žiadny zmysel, a alebo bude Nemecko trvať na dodržiavaní pravidiel a pohrozí pokutami. Tak ako tak, nedostatok reforiem si vyberá svoju cenu.
Presadí si Draghi svoje a v budúcom roku sa dočkáme kvantitatívneho uvoľňovania? Foto: Thinkstock
Súčasný krátkodobý výhľad je pre mňa doznievajúcou treťou vlnou ekonomického vývoja. Čoskoro však príde reakcia v podobe štvrtej vlny, ktorú však len nahradí výpredaj v poslednej piatej vlne. A onedlho potom príde čas na to, aby som revidoval nemecký a európsky rast smerom nahor, a priblížil sa tak konsenzu. Avšak na to príde rad až v prvom štvrťroku budúceho roka.
Práve vstupujeme do nebezpečnej fázy vytvorenej stratégie predstierania a preťahovania. Konečne sa tiež začína prejavovať cena nízkej inflácie v súvislosti s dlhmi. Rýchlo sa blížime k Minského momentu, o ktorom sme hovorili v našom výhľade Saxo Bank pre štvrtý kvartál. A zatiaľ čo sa návratnosť akcií celosvetovo blíži k nule, dlhy neustále narastajú.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |