Piatkový komentár začneme v Číne. Júlový nárast čínskeho exportu o 14.5 % (odhad len +7 %) znamenal vytvorenie nového rekordu v prebytku obchodnej bilancie krajiny na úrovni 47.3 miliardy dolárov (očakávania trhu boli len 27.4 miliárd). Predchádzajúci rekord sa datuje ešte do roku 2008, kedy Čína vykázala prebytok niečo viac, ako 40 miliárd. Aktuálne skvelé čísla však opäť vynárajú starú známu otázku dôveryhodnosti čínskych dát.
Akciové trhy na Starom kontinente boli hneď od otvorenia pod silným predajným tlakom. Dôvodom bolo skoršie schválenie leteckých útokov proti irackým radikálom, v prípade ich postupu ku kurdskému stredisku Irbílu na severe Iraku. Tu majú Američania svoj konzulát, a preto Obama avizoval, že letecké útoky sú len v záujme ochrany amerických občanov a návrat vojakov do Iraku vylúčil. Celý deň bol potom len o tom, skončiť v čo najmenších stratách. Európske trhy začali výraznejšie vymazávať úvodné straty až v druhej polovici dňa. Vtedy sa objavili informácie, že Ukrajina v rámci svojich sankcií voči Rusku uvažuje aj o blokovaní ruského plynu cez jej územie do Európy. Hneď nato ruské ministerstvo obrany ohlásilo skončenie vojenských cvičení pri hraniciach s Ukrajinou a návrat vojska do svojich základní. Akcie tak boli podporené ruskými vyjadreniami, že Moskva chce viesť rokovania s Kyjevom. Tento fakt prevýšil aj americké letecké útoky na pozície povstalcov v Iraku. DAX uzavrel so stratou -0.33 % a francúzsky CAC len -0.05 %, a to aj preto, že francúzska priemyselná výroba vzrástla za jún o 1.3 %, čo bolo nad očakávaniami +1 %, a zároveň po májovom poklese o -1.6 %.
Zatienenie problémov v Iraku ukrajinským optimizmom dokumentuje aj piatkový vývoj na Wall Street. Ak sa pozrieme na silné zisky indexov po uzatvorení trhov (S&P 500 +1.15 %, Dow Jones +1.13 %, Nasdaq +0.83 % a Russell 2000 +1.03 %) nemôže to byť len tým. Návrat akciových býkov podnietilo aj otestovanie dôležitých technických úrovní. DJIA narazil na 200 dňový kĺzavý priemer a S&P 500 na 100 dňový. Piatok tak znamenal vymazanie celotýždňových strát a odvrátenie ďalšieho mínusového týždňa. Investori tak ukázali, že sa oveľa viac obávajú o Ukrajinu a potenciálu prehĺbenia konfliktu medzi Západom a Ruskom, než o čerstvé vojenské akcie USA v Iraku. Preto aj mierne uvoľnenie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, znamenalo výraznejší návrat k investičnému riziku.
Na ostatných trhoch sa zlato najprv v noci pozrelo na 1322 dolárov za uncu, ale s prílevom kapitálu do akcií bolo zlato vypredané späť k 1311 dolárom. Ropa WTI reagovala veľmi podobne. V skorých ranných hodinách dosiahla maximum na 98.45 dolároch, no nakoniec skončila v zisku len +0.3 % a hodnote 97.6 dolároch za barel. Eurodolár využil dolárovú slabosť a poskočil o 50 bodov nahor na 1.341 EURUSD, čím takmer vymazal celotýždňové straty.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |