V noci z nedele na pondelok, a tiež počas dňa, zažilo pásmo Gazy ďalšie krviprelievanie, ktoré bolo najtragickejšie za posledné obdobie. Prímerie v tomto rizikovom kúte sveta je v nedohľadne a hneď od otvorenia európskych akciových trhoch sa tamojšie nepokoje preniesli aj do nálady investorov. Akcie sa dostávali pod silný predajný tlak, čo pri absencii akýchkoľvek podporných fundamentov skončilo pomerne silnými stratami európskych trhov. DAX otestoval hranicu 9600 bodov a v úvode týždňa poklesol o -1.11 %, na zatváraciu cenu 9612 bodov. Prepad DAXu ovplyvnila aj 1.9 % strata akcií Commerzbank, všetko v nadväznosti na správu nemeckého regulátora, v ktorej sa zmieňuje o vysokých prevádzkových rizikách banky. Stratu 1.6 % zaznamenala zase spoločnosť Deutsche Post po tom, čo JPMorgan znížila odhad ziskov aj ceny akcií najväčšej poštovej spoločnosti v Európe. K hlavným témam, ktoré investori zvažovali, patrili okrem Gazy aj možnosť rozšírenia sankcií voči Rusku, o ktorých sa už nahlas hovorí. Priostrenie geopolitického napätia tak vytvorilo prostredie, v ktorom bolo pre rizikové aktíva nereálne rásť. CAC uzavrel o -0.71 % nižšie, FTSE 100 -0.31 % a FTSE MIB -1.48 %.
Wall Street sa okrem už spomínaných negatívnych fundamentov pozeralo aj na prebiehajúcu výsledkovú sezónu amerických korporácií. Tá prebieha zatiaľ veľmi pozitívne a stáva sa akousi protiváhou voči negatívnemu geopolitickému sentimentu. Tento týždeň očakávame poriadny prídel kvartálnych výsledkov, po ktorých už budeme jasnejšie vedieť, ako výsledková sezóna dopadne. V najbližších hodinách očakávame reportovanie spoločností ako Coca Cola, Verizon, McDonald\'s a v utorok po uzavretí trhov príde na rad Apple. Aj vďaka dobrému 2Q kvartálu si zatiaľ americké trhy vedú lepšie, než tie v Európe. Pondelkové zatvorenie prinieslo tieto zmeny: S&P 500 -0.23 %, Dow Jones -0.28 %, NASDAQ -0.17 %.
Aktuálnu situáciu vo svete si najviac užívajú dlhopisové trhy. Len za posledný týždeň klesol výnos na 10 ročných US dlhopisoch o takmer 3 % a je na 2.47 %. Nemecké dlhopisy s rovnakou splatnosťou sú nakupované ešte väčšmi, čo poslalo výnos z nich pod hranicu 1.15 %. Ide o minimá naposledy zaznamenané ešte v júni a júli 2012.
Na ostatných trhoch zlato počas pondelkového risk off vzrástlo o +0.2 % na 1313 dolárov. Euro po prvotnej korekcii k 1.3545 nedokázalo udržať zisky a bolo vypredané k 1.352 EURUSD. Cena americkej ľahkej ropy WTI vzrástla najvyššie za viac ako 2 týždne. Rast o 1.7 % bol podporený na jednej strane obavami z už toľko spomínaných konfliktov vo svete a na strane druhej aj silným dopytom amerických rafinérií, čo znižuje americké zásoby ropy. Rafinérie v krajine momentálne fungujú na najvyššej miere výkonu za posledných 9 rokov.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.70 % |