Počas celého piatka sa celý svet venoval tragédii zostreleného malajzijského Boeingu nad Východnou Ukrajinou. Keď ku všetkým momentálnym geopolitickým problémom pripočítame aj avizované rozšírenie pozemnej invázie Izraela do pásma Gazy, tak situácia je naozaj značne vyhrotená. Finančné trhy však majú prvotnú prudkú reakciu na pád lietadla, ako aj zvýraznenie pozemnej ofenzívy proti hnutiu Hamas, už za sebou. Ešte vo štvrtok boli vypredávané akcie, čo dokumentuje najväčší jednodňový pokles indexu S&P 500 za posledné tri mesiace, a naopak silnejšie nakupované bezpečné prístavy, najmä zlato, jen a dlhopisy. Aj keď sa fundament nezmenil, na konci týždňa došlo k presne opačným pohybom.
Dôvodom na optimizmus boli na Wall Street kvartálne výsledky technologického giganta Google. Spoločnosť oznámila síce nižší, než očakávaný zisk na akciu 6.08 dolárov (odhad 6.24 dolárov), ale v medziročnom vyjadrení aj tak išlo o 27 % nárast. Tržby už prekonali očakávania analytikov v pozitívnom zmysle, najmä vďaka robustnému dopytu po internetovej reklame. Očistené tržby dosiahli za 2. kvartál 12.7 miliardy dolárov, pričom sa počítalo s hodnotou 12.3 miliárd. Akcie spoločnosti poslali investori do 4 % rastu, čo celkovo zvýšilo valuáciu v akciách. Investori tak prišli do roboty s cieľom využiť príležitosť nižších cien po štvrtkových prepadoch. Výsledkom je takéto uzatvorenie parketov na Wall Street: DJIA 0.73 %, S&P 500 +1.03 % a NASDAQ dokonca +1.57 %.
Európske trhy však až tak dobre nedopadli aj preto, že konflikt Ukrajina-Rusko je oveľa bližšie k európskym firmám. Po rozšírení sankcií voči Rusku a následnom zostrelení lietadla je prirodzená reakcia investorov, byť aspoň trochu rizikovo averznými. V strate skončili obchodovanie nemecký DAX -0.35 %, španielsky IBEX -0.15 %, či švajčiarsky SMI -0.43 %. Naopak nepatrne si polepšil francúzsky CAC +0.44 %, či britský FTSE +0.17 %.
Na forexe sa darilo kanadskému doláru po raste veľkoobchodných tržieb (+2.2 %), čo je najviac od januára 2011. Krátko po 22:00 CET sa obchodoval na úrovni 1.0734 USDCAD. Naopak vôbec sa nedarilo euru. Eurodolár sa dostal na minimá z februára 2014 pod hranicou 1.35 EURUSD, ale nakoniec sa mu podarilo udržať dôležitý psychologický level.
Bezpečné prístavy odovzdali časť dosiahnutých ziskov vo štvrtkovom obchodovaní. Zlato stratilo približne 10 dolárov zo svojej hodnoty (-0.9 %) a bolo vypredané k 1310 dolárovej hranici. Japonský jen oslabil z 101.1 USDJPY ku kotáciám 101.35/40 USDJPY.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.70 % |