Tieňové bankovníctvo mnohí nepoznajú a pritom v súčasnom systéme zohráva oveľa väčšiu rolu, ako by sme si mysleli. Práve preto vám prinášame preložené náučné video spoločnosti Marketplace.org o tieňovom bankovníctve.
Všetky naše videá obsahujú slovenské titulky. (Ako si ich nastaviť v prípade, že ich nevidíte?)
Dnes sa budeme rozprávať o „tieňovom“ bankovníctve. Prečo? Pretože je obrovské, oveľa väčšie, ako si myslí väčšina ľudí. Viac ako polovica všetkých pôžičiek v systéme je tvorená tieňovým bankovníctvom. Jeho podiel je 16 biliónov dolárov. A to sú iba tieňové banky. Tradičné banky, v ktorých máme uložené peniaze, poskytujú taktiež pôžičky. Ale hodnota pôžičiek je „iba“ 11 biliónov dolárov. Tieňové bankovníctvo je tak veľmi dôležité v ekonomike závislej na pôžičkách.
Aký je teda rozdiel medzi klasickými a tieňovými bankami? Pozrime sa najskôr na tradičné banky. To sú banky, do ktorých chodia všetci z nás a ukladajú si tam svoje peniaze. Budova takejto banky je tvorená veľkými piliermi, má modernú vstupnú halu... Spôsob ako takáto banka funguje je ten, že ľudia uložia peniaze do banky. Tu som ja, a ako dobrý občan mesačne dávam peniaze do banky, ktorá ich požičia ďalším ľuďom. To je jeden spôsob ako sa peniaze dostanú do systému, kde ich ako pôžičku získa, povedzme pán Jones. Tieňové banky sa v tomto mierne odlišujú. Tieto banky vyzerajú viac ako veľké mrakodrapy na Wall Street. Takéto banky nezískavajú peniaze od vkladateľov ale od investorov.
Zoberme si takéhoto investora a pomenujme ho napríklad Claude. Ten svoje peniaze dá banke, pretože chce investovať do tejto firmy. A následne tieňová banka požičia tieto peniaze ľuďom. Kto by mohol takúto pôžičku získať? Napríklad aj vy. Prednedávnom ste si kupovali počítač, za ktorý ste nezaplatili v hotovosti, ale ste využili jeden z iných spôsobov financovania, ktorý systém ponúka. Táto pôžička zrejme nepochádzala z klasickej banky, ale z tieňovej banky. To čo sa deje je, že vaša pôžička je zmiešaná s inými pôžičkami, je sekuritizovaná. Takže máme pána Telessyho, ktorý získal pôžičku na kúpu počítača z tieňovej banky. Nejedná sa ale iba o pôžičky na počítač. Systém tieňového bankovníctva poskytuje veľmi veľa druhov pôžičiek. Pôžičky na autá, lode, kreditné karty, hypotéky.
Dôvodom odlišnosti, okrem toho, že peniaze získava od investorov a nie od vkladateľov, je otázka regulácie. Aká je regulácia pri tradičnej banke? Je vskutku obrovská a nedopraje bankám pokojný spánok už od ich vzniku. Aká je úloha regulácií? Jej cieľom je chrániť vkladateľov, čo na oplátku chráni aj banky, pretože vkladatelia vedia, že ak banka skrachuje, tak sú chránení poistením svojich vkladov. Určitú alebo celú časť svojich peňazí dostanú späť. To znamená, že je menej pravdepodobné, aby si ľudia peniaze z banky vybrali. Keď si myslia, že banka má problémy, nevyberú ihneď peniaze, pretože vedia, že ich vklady sú poistené a peniaze by im boli vrátené. V prípade systému tieňového bankovníctva neexistuje žiadne poistenie investícií. Nemáte rovnaký stupeň ochrany. A tak problém nastáva, keď sa deje niečo zlé konkrétne s touto tieňovou bankou,investori prídu o všetko, nezostanú im žiadne peniaze.A pretože investori sú si tohto vedomí, budú veľmi náchylní k tomu, aby si svoje peniaze pýtali späť. A to sa volá run na banku. A ak všetci začnú chcieť svoje peniaze späť v rovnakom čase,môže takýto run banku zruinovať. To bolo osudné pre Lehman Brothers. To môže zapríčiniť kolaps celého systému, čo sa takmer stalo.
Ďalším problémom je nebezpečenstvo konvergencie. Existujú prípady kombinácie klasickej a tieňovej banky, ako napríklad JP Morgan Chase, Bank of America alebo Citigroup. Tieto inštitúcie vykonávajú investičné ako aj tradičné služby pod jednou strechou. Takže existujú banky, ktoré podnikajú v obidvoch činnostiach. To je skutočne nebezpečné. Ak je investičná banka dostatočne veľká, v prípade problému v tejto časti podnikania, môže toto ovplyvniť aj retailovú oblasť banky a stiahnuť ju so sebou. Samozrejme, teraz už všetci vieme, že ak nejaká obrovská banka ide ku dnu, je príliš veľká na to, aby zbankrotovala. Existujú tlmiace vrstvy, ktoré by mali takémuto pádu zabrániť, ale vieme, že jednoducho nebude dovolené, aby zbankrotovala. To predstavuje nebezečenstvo, že by mohli stiahnuť celý bankový systém ku dnu.
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |