Témy, ktoré momentálne kolujú v amerických médiách sa netýkajú toho, že spotrebitelia pokračujú v procese oddlžovania, že úroveň hotovosti amerických spoločností je 1,9 bilióna dolárov (z ktorých takmer štvrtina je držaná offshore), alebo že akciový trh, ktorý rastie, je naďalej manipulovaný a bohatstvo vyjadrené v reálnej hodnote klesá. Pozornosť sa presunula na tieňové (investičné bankovníctvo). Všeobecná mienka bola, že zmenšovanie odvetvia investičného bankovníctva pokračuje. Aspoň do tohto momentu. Avšak počnúc 30. septembrom, Bernanke úspešne zastavil pokles menových agregátov, vrátane masívneho prepadu systému tieňového bankovníctva.
Každé rozhodnutie Fedu, každý pokus Fedu v otázke „oživenia“ ekonomiky pumpovaním peňazí do obehu, všetky nákupy dlhopisov, mali jediný cieľ, a síce zmierniť dopad kolabujúceho tieňového bankovníctva a jeho záväzkov. V porovnaní s bilanciami tieňového bankovníctva, ktoré dosiahli najvyššiu úroveň 21 biliónov dolárov v marci 2008, sú všetky ostatné menové agregáty zanedbateľné: toto číslo je väčšie ako záväzky investičných bánk spolu s najširšou masou peňažnej zásoby vykazovanej Fedom ako M2 (keďže od roku 2006 sa už nepoužíva agregát M3 z dôvodu „obrovských“ nákladov, ktoré si vyžadovalo zozbieranie a aktualizovanie údajov v rámci M3).
Najpresvedčivejší argument, na ktorý doposiaľ poukazovali ekonómovia obávajúci sa deflácie bol ten, že systém tieňového bankovníctva a jeho zrekonštruovaný zastupujúci agregát M3 klesá oveľa rýchlejšie, ako Bernanke zvyšuje hodnotu ostatných paralelných agregátov. Avšak tomu je už koniec. Tretím kvartálom 2010 narástli bilancie tieňových a klasických bánk o 3,8 miliardy USD: stalo sa tak po prvý krát od decembra 2008. Tento fakt by mal spôsobiť vrásky na čele obom táborom. Aj ľuďom obávajúcim sa deflácie, aj jedincom, ktorých straší inflácia, resp. tým, ktorí si uvedomujú závažnosť tohto bodu zvratu: zdá sa, že Bernanke napokon uspel v odvrátení poklesu, ktoré investičné banky doteraz zaznamenávali.
Do tohto momentu bolo jedinou obranou tých, ktorí predpovedali pokračujúci pokles cien aktív to, že v čistom vyjadrení, objem peňažnej zásoby stále klesal. To už viac nie je pravda. A tak jediné, čo teraz ostáva je, aby Bernanke presvedčil ľudí, že ekonomická situácia sa zlepšuje, čo bude mať za následok masívny rast nových pôžičiek, a hlavne rast v rýchlosti obehu peňazí...vitaj, Weimar.
Ale nie tak zhurta. Tu sú fakty.
Dôkaz A: Porovnanie bilancie klasických a investičných bánk.
Dôkaz B: tento bod je zo všetkých najdôležitejší. Ukazuje zmenu v kombinovanej hodnote záväzkov tieňových aj tradičných bánk. Ako naznačuje šípka, táto zmena je kladná a jej hodnota je 3,8 miliardy dolárov. Toto je pravdepodobne najdôležitejší fakt pre monetárnu politiku za posledné dva roky.
Zdroj: zerohedge
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |