Koniec minulého týždňa bol poznačený množstvom tých najdôležitejších makrodát, no a úvod toho aktuálneho týždňa bol jeho presným opakom. Ani prázdny ekonomický kalendár však nezabránil obchodníkom zahájiť týždeň slušnou averziou voči rizikovým aktívam. Pred začiatkom výsledkovej sezóny amerických firiem za prvý kvartál 2014, ktorú už tradične odštartuje v utorok spoločnosť Alcoa, to tak nie je bohvie aké povzbudenie. Tradičným katalyzátorom akciového poklesu bolo posilňovanie japonského jenu. Medvedí obchodníci poslali dolár prudko nadol už v piatok, na 103.30 USDJPY, no a Dolár/Jen bol vypredávaný aj v pondelok. Medvede sa pokúšali celý deň o zdolanie úrovne 103 USDJPY, ale neúspešne. Na forexe tiež zaujala spoločná európska mena. Euro sa počas pondelkového obchodovania silnejšie odrazilo od 100 dňového kĺzavého priemeru (1.369 EURUSD) a zamierilo prudšie nahor. Zhruba 50 bodový zisk (posun na 1.3745) zabezpečili euru jastrabie vyjadrenia niektorých guvernérov ECB, že ani deflačné riziká neprinútia v najbližšej dobe ECB k akcii (masívne skupovanie dlhopisov, resp. určité možnosti QE v Európe) na boj práve s defláciou. S minulotýždňovými vyjadreniami ECB a posunom eurodolára pod 1.37 to vyznieva dosť schizofrenicky, čo poviete?
Wall Street strácalo už tretím dňom v rade (DJIA -1.02 %, S&P500 -1.07 %, NASDAQ -1.16 %. S&P 500 sa výrazne vzdialilo od 1900 dolárovej hranice a za ostatné dni sa dokonca dostal do YTD červených čísel. Jednoznačne najhoršie si momentálne počína technologický NASDAQ, ktorý pondelkovou seansou skompletizoval najhoršiu sériu denných strát od roku 2011 a z marcových HIGH je už asi 7 % dole. Situáciu využili americké 10 ročné dlhopisy, ktorých výnos pokračoval v poklese a dostal sa pod 2.7 %. Amerika len nasledovala Európu, kde obchodníci vyberali svoje zisky z posledných dní. Nemecký DAX skĺzol z 5 týždňových maxím o -1.91 % a s korporátnych akcií si to odniesol najmä Bayer, a to stratou -2.5 % po tom, čo Goldman Sachs znížili svoj odhad ziskov spoločnosti v rokoch 2014-2018 až o 2 %. Francúzsky CAC uzatváral so stratou -1.08 % a britský FTSE -1.37 %.
Zlato risk off náladu nevyužilo, dlho sa nad 1300 dolármi neohrialo a dostalo sa na 1297.50 dolárovú hranicu, čo predstavuje intradennú stratu asi pol percenta. Americká ľahká ropa WTI tiež stratilo niečo viac než 0.5 % (na 100.50 USD/barel) po tom, čo sa líbyjskí rebeli a tamojšia vláda dohodli na ukončení patovej situácie trvajúcej 8 mesiacov, čo bude znamenať znovuotvorenie dvoch ropných vrtov a umožní krajine OPEC zvýšiť export čierneho zlata.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |