V poslednom období často počúvame od politikov, že „znížime odvodové zaťaženie“ alebo „odvody sú príliš vysoké“. Platiť k hrubej mzde zamestnanca dodatočných 35,2 % na odvodoch je naozaj veľa. Nečudujme sa teda narastajúcemu množstvu živnostníkov, čiernej práce alebo vyplácaniu časti mzdy „na ruku“. Motivácia mať vlastných zamestnancov je mizivá. Tvrdenia o znížení odvodového zaťaženia sú, a na dlhú dobu ostanú klamstvom! Uveďme si najskôr niekoľko štatistík:
Demografia – 2009 ( aktuálne údaje - Slovstat )
Demografia – prognóza 2025 ( Slovstat )
Ak do roku 2055 môžeme očakávať rast pomeru dôchodca/pracujúci o 62%, čiže bude treba vyplácať viac dôchodkov a súčasne bude menej pracujúcich, znižovanie odvodov neprichádza do úvahy.
Čo môžeme očakávať?
Jednoduchá rovnica X=Y ( kde X sú sociálne platby krajiny a Y príjmy rozpočtu ) musí ostať zachovaná. Takže môžeme udržiavať stranu X na súčasných hodnotách ( znižovať dôchodky, resp. zvýšiť vek odchodu do dôchodku ) alebo zvýšiť Y ( vyššie príjmy rozpočtu zvýšením daní alebo odvodov ). Zvýšenie daní a odvodov na úroveň, ktorá pokryje výpadok zo starnutie obyvateľstva by bolo politickou samovraždou a je to krajne nepravdepodobné. Hovoriť o znížení dôchodkov hádam nemá ani význam. A tu sa dostávame k pointe nadpisu môjho článku. Jediným riešením je zvýšiť dôchodkový vek. V súčasnosti to je na Slovensku 62 rokov. Otázka je jasná: o koľko a kedy ho budeme zvyšovať? Odpoveď nechávam na každého z Vás.
Autor: Matúš Grega | analytik Investičné Noviny | www.investicne.sk
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |