Meď sa aktuálne drží na najvyšších hodnotách za posledné roky. Aké faktory ju ženú tak rýchle nahor?
Ceny medi sa opäť dostali na svoje historické maximá a tento rok posilnili už o viac ako 20 %. Len za posledne 2 pracovne dni vzrástli o viac ako 1,2 %. Hlavným dôvodom posledného rastu je ponechanie základnej úrokovej miery v Číne nezmenené a teda Čína, ako hlavný konzument priemyselných materiálov zatiaľ nepristúpila na obmedzenie úrokových mier a teda inflácia cien by mala ostať nezmenená.
Ropa si pred niekoľkými dňami vyskúšala hodnoty nad 90-mi dolármi. Je možné, že sa tam v najbližších dňoch opäť vráti?
Ropa Brent si podržala svoju cenu nad 90 $/B a momentálne sa pohybuje okolo úrovne 94$/b. Americká ľahká ropa sa opäť priblížila k úrovni 90, no zatiaľ ju neprekonala. Očakávaný trend v najbližších dňoch by mal ostať nezmenený, keďže dozvuky pozitívnych sprav či už z Číny ohľadom nezmenenej úrokovej miery, ako aj z USA o zvyšujúcej sa spotrebe, mávajú zvyčajné vplyv na finančné trhy niekoľko dni.
India je známa ako významný dovozca zlata. Avšak s jeho vysokou cenou sa niektorí Indovia obracajú skôr k striebru. Mohlo by to nejako ovplyvniť ceny oboch drahých kovov?
India je súčasne najväčším spotrebiteľom striebra na svete a trend je naďalej rastúci. Dôvodom je tradičný vzťah ku drahým kovom ako k úschove majetku a vyjadrenia bohatstva rodiny. Keďže zlato sa stáva čím ďalej, tým drahšie, tak práve v kapitálovo slabších krajinách si ho ľudia môžu dovoliť kupovať v obmedzenej miere. Preto sa ich pozornosť obracia k lacnejším drahým kovom, ako je napríklad striebro. Tento trend by mal ostať nezmenený, keďže v porovnaní s ostatnými kovmi, striebro má čo doháňať.
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |