10 dôvodov, prečo by ste nemali kupovať americké akcie

Broker: TRIM BrokerPaul Farrell nedávno zverejnil analýzu, v ktorej odporúča nekupovať akcie, až do momentu ich kolapsu. V analýze hovorí, že „Wall Street je banda stroskotancov, ktorá vám odporúča akcie kupovať. A znova sa jej podarí nachytať vás. Stratíte viac ako v minulej dekáde. Mali by ste si to uvedomiť skôr, ako bankári z Wall Street zapríčinia ďalší krach, ktorý bude mať za následok masový bankrot.“ To sú ozaj silné slová. Pozrime sa preto na 10 dôvodov, prečo by ste sa akciovému trhu ako celku mali vyhnúť až do ďalšieho pádu.

1. Americké akcie sú vysoko rizikovou stávkou na rast, ktorý má veľmi krehký základ

To je pohľad Petera Moriciho, bývalého hlavného ekonóma International Trade Commission. Ten sa pýta, kedy si už konečne ľudia uvedomia, že ich Wall Street nehanebne klame. So ziskami firiem, ktoré lámu rekordy, sa Wall Street úzkostlivo snaží nahnať ľudí do akciového trhu. Ak si „Main Street“ začne uvedomovať, že akcie už nie sú to, čo niekedy bývali, môžu bankári čakať na svoje výzvy veľmi dlho.

Americký akciový trh je rozdelený na 2 časti: jedna je určená pre bohatých jednotlivcov, ktorým sú známe pomery z Wall Street, druhá pre „stroskotancov z Main Street“. Investori, na rozdiel od traderov, kupujú akcie firiem, u ktorých očakávajú rast ziskov. Základná poučka hovorí, že ceny akcií rastú spoločne s rastom ziskov konkrétnych spoločností, ale počas dvoch posledných biznis cyklov sa tak jednoducho nedialo.

V rokoch 1998 – 2010 rástli zisky o 203%. Ale index S&P 500 vzrástol iba o 7%. A stále, naivní investori kupujú akcie aj naďalej.

Kam ale potom idú tie obrovské zisky? Odpoveď je jednoduchá. Bohatým insiderom. Pretože väčšina vytvorenej hodnoty vo forme ziskov putovala do hedge fondov, private equity fondov, oddeleniam mergers & acquistions a takisto veľkým investičným bankám, ktoré sa počas posledných 20 rokov niekoľko násobne zväčšili.

2. Otvorenie veľkého množstva krátkych pozícií: Podvodná hra s derivátmi sa opäť zrúti

Mali by sme položiť otázku, prečo tie isté banky z Wall Street, ktoré tak vehementne lobovali za zmiernenie zákona, ktorý obmedzoval obchodovanie na ich vlastný účet, sa teraz zbavujú týchto obchodných oddelení, bez toho, že by im to prekážalo. Odpoveď nie je zložitá: Wall Street si je vedomá ziskov, ktoré jej plynú z kasíno hry s názvom deriváty. Preto urobí čokoľvek, aby táto hra pokračovala čo najdlhšie. Ich cieľom nie je opustiť obchodovanie na vlastný účet. Chcú dať tejto aktivite iba iné meno a zaistiť tak, že im regulátori dajú raz a navždy pokoj.

3. Hedge fondy shortujú Čínu – varovanie pre USA: hrozí zničenie ich kolaterálu

Čína by mohla padnúť ešte pred USA. Hedge fond manažér Jim Chanos je presvedčený, že jeho stávka na krach čínskej ekonomiky, konkrétne jej realitného trhu bude úspešná. Čína je ekonomikou „na steroidoch“. Čína sa svojou politikou rastu vydala na cestu do pekla, myslí si Chanos. Ak by to bola pravda, krajiny emerging markets, ktoré sú na Wall Street momentálne v móde, by taktiež boli pre investorov veľkou pohromou.

Ak sa pozrieme na 80. roky 20. storočia, Japonsko rástlo na báze kapitálových investícií, aby sa neskôr zmenilo na ničiteľa kapitálu ako takého. To isté platí aj pre súčasnú Čínu. Ak máte ekonomiku, v ktorej 60% investícií smeruje do fixných aktív, nie je to udržateľné ani pre rozvíjajúcu sa krajinu.

Chanos sa nezapodieva tým, kedy táto bublina praskne. Jednoducho verí, že skôr či neskôr praskne.

4. Nové obvinenia z insider tradingu zabíjajú dôveru malých investorov

Investori prestávajú dôverovať, že akciové trhy budú v roku 2011 rásť. Pred novembrovými voľbami, uskutočnila CNBC prieskum, ktorý ukázal, že 61% investorov stratilo dôveru v trh, hlavne vďaka extrémnej volatilite; 55% verí, že trh manipulovaný v prospech insiderov.

5. Obchodovanie bankárov potvrdzuje, že akciový trh je prostredím manipulácie

Posledný rok zarobila investičná banka Goldman Sachs viac ako 100 miliónov dolárov za jeden deň. Toto sa opakovalo počas 23 dní z 30. Tento rok sa táto hra stala ešte drzejšou. J.P. Morgan a Bank of America nezaznamenali počas 3. kvartálu ani jeden obchodný deň stratu. Pokiaľ neveríte v dokonalosť, niečo nehrá na informáciách, ktoré využívajú. Ak niekto po celý čas získava, niekto iný musí strácať. To platí pre bežného investora. Trh s akciami sa stal hrou manipulácie, v ktorej 95 miliónov amerických investorov ťahá za kratší koniec.

6. Podstatou Wall Street je zarábanie peňazí insiderom

Americký novinár John Cassidy raz napísal, že to, čo robí väčšina investičných bankárov je spoločensky bezvýznamné. Wall Street existuje iba preto, aby samu seba urobila veľmi, veľmi bohatou. Aj napriek tomu, že tento druh podnikania je spoločensky bezvýznamný, ekonómovia a tvorcovia hospodárskej politiky akceptovali rozmach finančného priemyslu, ignorujúc základ, na ktorom je vybudovaný, a ktorý môže prakticky hocikedy skolabovať. A čo je ešte horšie, trend Kongresu a Bieleho domu podriaďovať sa Wall Street, ako sa zdá, nekončí. Prečo? No kvôli „úspešnému“ lobbyingu Wall Street, ktorý má nepredstaviteľné rozmery. Avšak jedného dňa (nikto nevie presne kedy) bude mať toto všetko katastrofálne dôsledky a Wall Street „zožerie“ samú seba.

7. Fed je najhoršou nočnou morou USA – nočná mora s 3,3 biliónmi dolárov morálneho hazardu

Morálny hazard v podmienkach Wall Street jednoducho nefunguje. Skôr naopak. Pri spustení katastrofy z roku 2008 nielen, že Wall Street nepocítila žiadne dôsledky. Jej insideri vyšli z tohto obdobia s pocitom presvedčenia, že môžu v budúcnosti ešte viac riskovať, pretože ich vždy príde niekto zachrániť. Prečo je tomu tak? No pretože vždy príde niekto (žeby politici?) kto ich zachráni a oni tak nepocítia dôsledky svojho chybného konania. Minulý týždeň vydal Fed 21 000 dokumentov, v ktorých ukazuje ako Ben Bernanke schválil 3,3 bilióna USD pre nekompetentné banky z Wall Street, blue chips spoločnosti a dokonca pre banky zo Švajčiarska, Francúzska atď. Bernankeho politika je tragédiou nielen pre USA, ale aj pre celý svet. Keď minulý rok znovu vymenoval Obama do funkcie guvernéra americkej centrálnej banky Bena Bernankeho, vyjadril sa Nassim Nicholas Taleb, že to bola Obamova najväčšia chyba v otázke vnútropolitického rozhodnutia.

8. Zvyknite si na nový normál: žiaden rast, iba deflácia

Vo svojom poslednom newsletteri vydáva ekonóm Gary Shilling, dlhoročný prispievateľ časopisu Forbes, nasledujúce varovanie: „Reálna úroveň ekonomického rastu v roku 2011 bude pravdepodobne 2% alebo menej. Ale potrebujeme najmenej 3,3%, aby sme dodržali tempo rastu populácie.“

A tak vysoká nezamestnanosť ostáva politickým problémom so slabým ekonomickým rastom, črtajúcou sa defláciou, dolárom a dlhopismi ako „safe havens“ v mori globálnych problémov.

Varovanie by mohlo vyzerať približne nasledujúco: Nová éra USA, žiaden rast, deflácia a zhoršujúci sa stav zamestnanosti budú pokračovať niekoľko rokov. Toto obdobie sa bude podobať tomu japonskému počas minulých dvoch (stratených) dekád. Čo je ešte horšie, výrazné znižovanie deficitu zapríčiní nepokoje ako v Anglicku alebo Francúzsku.

9. Privatizácia systému sociálneho zabezpečenia

Kasíno s názvom Wall Street by nemohlo byť šťastnejšie, keby mohlo použiť ďalších 20 biliónov dodatočných zdrojov, tento krát vo forme peňazí dôchodcov. Ich derivátový gambling by sa posunul k vyššiemu levelu.

Prečo je privatizácia sociálneho systému, ktorá sa nezdá až taká nepravdepodobná, podľa niektorých autorov zlým nápadom? Dôvod je ten, že dôchodcovia by nemali byť závislí od vrtochov trhu, keď sa jedná o peniaze, na ktorých závisí ich živobytie. Viac ako polovica zosobášených párov s vekom nad 65 rokov a 72% slobodných ľudí dostáva viac ako polovicu svojho príjmu zo systému sociálneho zabezpečenia. A pre 20% párov, ktorí majú 65 rokov a viac a pre 41% slobodných, predstavuje sociálne poistenie 90% ich príjmu. Ak by bol sociálny systém privatizovaný počas pádu v roku 2008, znamenalo by to viac škody ako nukleárny výbuch. Americká ekonomika by bola úplne zničená.

10. Wall Street stratí ďalších 20% vašich peňazí do roku 2020

Takéto varovania počúvate zrejme už dlhý čas. Ale pravda je taká, že Wall Street stratila na akciovom trhu od roku 2000 bilióny dolárov. To bol rok, kedy index Dow Jones Industrial Average dosiahol svoj vrchol na úrovni 11 722. Dnes sa pohybuje niečo nad úrovňou 11 000 bodov. Ak upravíme čísla o infláciu, zistíme, že americkí občania prišli počas tohto obdobia o 20% svojich peňazí.

A Wall Street to spraví zas a znovu, do roku 2020. Opäť prerobí 20% dôchodkov amerického obyvateľstva. Mohli by sme tvrdiť, že ak chcete stratiť svoje poctivo zarobené peniaze, kúpte si akcie. V skutočnosti zrejme stratíte viac ako 20%, keďže zažijeme ďalší veľký pád. Straty budú väčšie ako v roku 2000 a 2008 dohromady. Stane sa tak, keď banky „too-greedy-to-fail“ z Wall Street napokon skrachujú. Keď sa začne revolúcia daňových poplatníkov, ktorí odmietnu zachrániť skorumpovaný bankový systém, a keď obyvatelia donútia Kongres k navráteniu sa k tvrdým reguláciám z 30. rokov 20. storočia.

Wall Street je samovražedná entita. Je to kamikadze. Hrá ruskú ruletu s americkou budúcnosťou. Deštrukčná chamtivosť Wall Street vedie Ameriku na pokraj kolapsu. Správanie Wall Street je ľahko predpovedateľné – ako keď závislý človek popiera svoju závislosť, nevidiac smrteľné dôsledky svojho správania.

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8593 4.59 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

marza-pakovy-efektKedysi bolo bežné obchodovať forex iba so skutočnými peniazmi. Ak ste chceli nakúpiť americké doláre a predať britské libry o objeme 100.000...
sedem-dovodov-pre-obchodovanie-cfdNájdete mnoho dôvodov, prečo chcete naďalej držať akcie, ktoré by ste inak predali. Tým najjednoduchším je to, že v dlhodobom výhľade ste ...
ako-na-zlato-9-moznosti-investovania-do-zlataZlato spolu s ropou patrí medzi najčastejšie obchodované komodity; obchoduje s nimi až 95 % komoditných investorov.  Zlato predstavuje...