Hneď na úvod nového týždňa Vám predkladáme opäť nový prehľad najočakávanejších udalostí nového týždňa.
FED sa pripravuje na nové QE
V stredu zverejní FOMC svoje rozhodnutie o objeme nového plánu nákupov cenných papierov veľkého rozsahu (LSAP). Podľa prieskumu 18 analytikov bánk uskutočneného agentúrou Dow Jones očakáva 11 analytikov celkový obje nákupov na úrovni približne 1 bilióna USD, šesť očakáva nákupy v pásme 400-750 mld. USD. Oveľa viac sa do pozornosti počas posledných týždňov ale dostáva možnosť, že FED oznámi plán nákupov ako fixný objem na každý mesiac, napríklad 100 mld. USD. S týmito zdrojmi bude môcť následne ovplyvňovať výnosy na dlhopisoch s tým, že bude na ňom, či použije všetky vyčlenené zdroje alebo nie. Tým pádom tak môže mať QE až neohraničený charakter resp. bude pokračovať, dokedy sa situácia nestabilizuje.
Mid-term election v centre pozornosti
Už v utorok budú v US tzv. mid term election, počas ktorých sa mení celá snemovňa reprezentantov a polovica senátu, no nemení sa prezident. Očakáva sa, že republikáni vďaka podpore tzv. Tea party získajú kontrolu nad snemovňou reprezentantov, no majoritu v senáte asi nezískajú. Kvôli ich pravicovej príslušnosti by síce mohlo dôjsť k obmedzeniu fiškálnych stimulov, no na druhú stranu určite budú bojovať aj za zníženie daní. Podľa analýzy historických dát spoločnosťou Standard and Poors je pre akciový trh najlepší ten variant, kedy je prezident ako aj celý kongres z rovnakej strany. Akcie od roku 1945 v týchto rokoch rastú o 11% vs. priemerný výnos 8,4%. V situácii, kedy je prezident z jednej strany a kongres z druhej, sa akciám darí priemerne 7,6% ročne. Ak ale je aj kongres nejednotný, akcie zvyknú ročne rásť len tempom 3,5%... Analytici zvyknú aktuálnu situáciu prirovnávať skôr k roku 1994, kedy sa republikáni zmocnili kongresu v čase, kedy bol prezidentom demokrat Clinton. Akciový trh vtedy zaznamenával obrovské zisky, no tie boli skôr prejavom technologickej bubliny.
NFP sa očakávajú s prvým nárastom od mája
Prvý piatok v mesiaci býva tradične v znamení výsledkov z US pracovného trhu. Tento piatok budú zverejnené mesačné štatistiky za október. Očakáva sa, že miera nezamestnanosti ostane na úrovni 9,6% a ekonomika vytvorí 45 tis. pracovných miest. Ak sa výsledok potvrdí, pôjde o prvý nárast NFP od mája. Prechádzajúce mesiace totiž NFP klesali kvôli prepúšťaniu zamestnancov verejným sektorom. Predzvesťou piatkových údajov bude ADP v stredu. Z ostatných makrovýsledkov z US očakávame osobné príjmy a výdavky za rovnaký mesiac ako aj ISM výrobného a nevýrobného sektora v pondelok resp. v stredu.
Predaje nových áut na dvojročných maximách
V stredu bude zverejnený údaj o anualizovanej miere predajov automobilov za október. Bez započítania predajov po šrotovnom by mal výsledok dosiahnuť dvojročné maximá a to vplyvom silného dopytu po nových modeloch áut. Sezónne upravená anualizovaná miera predajov sa očakáva na úrovni 11,9 mil. vs. 11,7 mil. v septembri.
Maloobchodní predajcovia zverejnia same-store sales
Hneď v štvrtok budú mesačné štatistiky z maloobchodného sektora pokračovať zverejnením údajov o tržbách maloobchodných reťazcov z prevádzok otvorených dlhšie ako jeden rok (same-store sales). Posledné mesiace vychádzajú výsledky väčšinou lepšie než očakávania, takže aj októbrový výsledok by mohol skončiť podobne.
CFTC a SEC idú rokovať o bleskovom prepade
V piatok bude spoločne rokovať SEC a CFTC o reporte, ktorý objasňuje, čo spôsobilo bleskový prepad akcií zo 6. mája. Podľa reportu za to mohla spoločnosť Waddell & Reed Financial Inc. Aj keď sa nám javí tento dôvod ako málo pravdepodobný, regulátori sa budú snažiť o navrhnutie takej regulácie, aby sa prepady už neuskutočnili. Zaujímavé bude sledovať, či sa komisia bude venovať aj HFT tradingu.
BoJ presunula svoje zasadnutie kvôli FEDu
Ešte minulý týždeň oznámila japonská centrálna banka, že presunula svoje zasadnutie z 15-16. novembra na 4. a 5. Novembra. Dôvodom tohto zasadnutia je, aby mohla BoJ efektívne reagovať na prípadné posilnenie jenu po oznámení nového QE FEDom novými monetárnymi stimulmi a teda oslabiť jen. Pár USDJPY tak bude určite jedným z najvolatilnejších.
ECB, BoE a RBA bez zmeny v menovej politike
Okrem FEDu a BoJ bude tento týždeň zasadať aj ECB, BoE a RBA. Od ECB sa zmena v menovej politike neočakáva, no dôležitý bude opäť prejav Tricheta na konferencii vo Frankfurte, kde by mohol naznačiť, aké kroky ECB chystá v budúcnosti ohľadom dodávania likvidity na trh. Pri BoE sa čakalo, že by mohlo dôjsť k navýšeniu objemu QE, no vysoká inflácia a dobrý výsledok HDP za 3Q by mal potrebu stimulov oddialiť. Nakoniec, od RBA sa neočakáva zmena základnej úrokovej sadzby, no napríklad analytici JP Morgan očakávajú navýšenie základnej úrokovej sadzby. Preto by rozhodnutie RBA mohlo byť veľmi zaujímavé.
Konferencia FEDu v piatok by mohla dať príležitosť na obhájenie menovej politiky FOMC
V piatok a v sobotu sa uskutoční konferencia týkajúca sa pôvodu, histórie a súčasnosti FEDu, ktorú sponzoruje Atlantský FED. Na tejto konferencii vystúpia Plosser, Pianaltová, Fisher, Bullard, Lacker, Evans, Kocherlakota, Rosengren ako aj Bernanke. Túto konferenciu by mohol FED využiť na obájenie svojho stredajšieho rozhodnutia, nakoľko pôjde o prvé prejavy členov FEDu od FOMC.
Španielsko a Portugalsko emituje dlhopisy
Počas tohto týždňa bude skúšať šťastie na dlhopisovom trhu Španielsko a Portugalsko. Očakáva sa, že Španielsko bude predávať 5-ročné dlhopisy v objeme 4 až 5 mld. EUR. Úspech emisie by mohol pomôcť hlavne jednotnej mene. Emisia bude v štvrtok, no ešte v stredu bude Portugalsko emitovať 3 a 12 mesačné pokladničné poukážky.
Výsledková sezóna sa presúva do Európy
Sezóna korporátnych výsledkov ponúkne tento týždeň z US výsledky spoločností ako Corning, Loews, Kellog, MasterCard, Pfizer, Time Warner, WellPoint, Qualcomm, News Corp, Prudential Financial, CVS Caremark, Kraft Foods a AIG. Z Európy očakávame výsledky od spoločností ako Metro, Danske Bank, BP, Endesa, Statoil, SABMiller, Societe Generale, BNP Paribas, Lloyds Banking Group, HSBC, Royal Bank of Scotland, Swiss Re, Adidas, Unilever, Deutsche Telecom a Telecom Italia.
Zmena času dáva traderom viac príležitostí
Vďaka presunu času z letného na zimný bude celý týždeň US akciový trh otvárať o 14:30 a zatvárať o 21:00. Tým pádom budú môcť obchodníci sledovať celú US seansu oveľa efektívnejšie.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |