Pred nami máme silný týždeň centrálnych bánk, ktoré podčiarkuje ešte piatkové zverejnenie citlivo vnímaného amerického trhu práce. V utorok o svojej menovej politike rozhodnutú Bank of Japan a Reserve Bank of Australia, vo štvrtok Bank of England a ECB. Najrizikovejšie sa javia kroky Bank of Japan (uvoľňovanie menovej politiky a oslabovanie JPY) a prípadné navršovanie sadzieb v Austrálii.
Graf: Aktuálne úrovne sadzieb kľúčových centrálnych bánk
Bank of Japan
Ako prvá tento týždeň zasadá Bank of Japan (BoJ, utorok ráno cca. 6:00 CET), ktorá bude zasadať pod heslom „zabránenia ďalšieho posilňovania JPY“. Silný JPY je asi aktuálne najväčším problémom japonskej ekonomiky a najhlbšou vráskou na čele guvernéra BoJ Shirakawu. Posledná priama intervencia BoJ na devízovom trhu v podobe predaja JPY mala krátkodobý efekt. Rozhodnutie FEDu o ochote v prípade potreby pokračovať v ďalšom kvantitatívnom uvoľňovaní menovej politiky cez nákup USD vládnych dlhopisov determinuje kroky BoJ. BoJ vzhľadom k silnému protivníkovi v podobe FEDu, musí aby zabránila posunutiu 15-ročných miním 82,850/00 USDJPY bližšie k historickému dnu na úrovni 79,75 USDJPY, výrazne zmeniť taktiku boja. Dá sa očakávať, že aktuálne prípadné opätovné ohlasovanie kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky zo strany viacerých centrálnych bánk, bude limitovať akčný potenciál BoJ v podobe priamej intervencie na devízovom trhu (aspoň do novembrového zasadnutia FOMC je to rizikové).
Zmena taktiky BoJ
Dobré skúsenosti s oslabovaní meny pri kvantitatívnom uvoľňovaní menovej politiky naznačujú akým smerom by sa mohla BoJ pri zajtrajšom rozhodovaní ubrať. Pohyb výnosov na japonských vládnych dlhopisoch (pri 5-ročných dlhopisoch výnosy poklesli na 7-ročné minimá) naznačuje, že BoJ je pripravená navŕšiť svoj úverový program (aktuálne na úrovni 30 bil. JPY, 360 mld. USD) pre pre podporu firemného sektora. BoJ by sa mala podľa trhových názorov zamerať na nákup 5 a 10-ročných JPY dlhopisov, aby podporila znižovanie úverového zaťaženia podnikov.
Graf: Objem bilancii centrálnych bánk FED, ECB a BoJ v mld. USD
Okrem BoJ do útoku zavelila i japonská vláda, ktorá cez víkend ústami svojho premiéra Kana oznámila nový balíček fiškálnych stimulov v objeme 4,8 bil. JPY (57,3 mld. USD) pre podporu obnovy ekonomiky vychádzajúceho slnka.
Alternatívy na výber
Kroky BoJ a japonskej vlády by tak mohli tlačiť JPY do výraznejšej defenzívy od 15-ročných miním v pásme 82,850/00 USDJPY. Stále je tu však niekoľko možností krokov BoJ počas nočného rozhodovania:
1.) Rozšírenie úverových liniek s krátkou dobou splatnosti (3,6 mesačné refinančné operácie BOJ) pre japonské finančné inštitúcie
2.) Navŕšenie úverovej linky pre podporu podnikových úverov (aktuálne na úrovni 30 bil. JPY).
3.) Priamy nákup JPY aktív z finančného trhu.
4.) Zníženie úrokovej sadzby BoJ na nulovú úroveň (aktuálna sadzba 0,1%). Už v obdobiach február 1999 až júl 2000 a marec 2006 až jún 2006 BoJ operoval s nulovými sadzbami.
Graf: Vývoj kľúčovej úrokovej sadzby BoJ
5.) Priamy nákup japonských vládnych dlhopisov (JGB) z trhu.
6.) Zmena parametrov inflačného pásma, napr. v priamom prísľube udržiavať inflačné tlaky.
BoJ je vzhľadom k negatívnemu vývoju JPY a jeho priameho dopadu na vývoj ekonomiky prinútená k extrémnym krokom, za ktoré považujeme i prvé intervencie BoJ na trhu po siedmych rokoch. Preto očakávame okrem jasného potvrdenia snahy o tlačenie JPY do obehu (rozšírenie úverových liniek pre podniky a refinancovanie bánk i potvrdenie prípadne priameho nákupu vládnych dlhopisov, resp. i „sebevražedný“ krok v podobe zníženia sadzieb na nulovú úroveň).
Trend preferuje silný JPY
BoJ by tak mohla krátkodobo zastabilizovať negatívne tlaky na USDJPY, ale zo strednodobého resp. dlhodobého hľadiska sa asi nevyhne nových historických miním na páre (79,75 USDJPY). JPY už nie je tak dokonalý zdroj financovania carry trades ako v období rokov 2000-2007. Práve kvôli hrozbe pokračujúceho deleveregingu na JPY, čo predstavuje pokračujúci návrat JPY úverov do ekonomiky (úvery, ktoré slúžili na financovanie výnosnejších investícii). Aktuálne miesto JPY pri operáciách s likviditou jednoznačne preberá USD, čo len podnecuje ďalšie apreciačné tlaky na JPY. Ak chce BoJ tomu zabrániť musí vytiahnuť podobne extrémne karty ako FED.
Od spustenia deleveregingu USDJPY stratil takmer 35% svojej ceny a technicky ostáva v silnom klesajúcom kanáli, kde až prípadný návrat nad pásmo 86,00/87,00 USDJPY by sa otvoril výraznejší priestor a potenciál návratu nad 90,00 USDJPY. Avšak ani intervenčné snahy BoJ nedokázali zabrániť tomuto negatívnemu tlaku a udržaniu páru pod pásmom 86,00/87,00 USDJPY so snahou o testovanie historických miním na úrovni 79,75.
Graf: Vývoj USDJPY
Možnosti vývoja po BoJ
Scenár na zajtrajšie rozhodnutie BoJ naznačuje prípadný prudký odraz USDJPY k 85,00 (čím neočakávanejšie rozhodnutie tým lepšie pre odraz, kde v prípade nulových sadzieb psychologicky môžeme testovať i 86,00 USDJPY), postupne však by trh pod tlakom novembrového FOMC (3.novembra) mohol sa vrátiť do dlhodobého klesajúceho trendu s jasným cieľom na 80,00 USDJPY. Dokonca sa minimálne percentuálny priestor dáva i „obrannej stratégii“ BoJ kedy pristúpi iba k miernejším nástrojom menovej politiky (rozšíri úverové facility) a agresívnejšie nástroje si nechá až po novembrovom rozhodnutí FOMC (Tu však riskuje BoJ pokračujúci tlak USDJPY pod 83,00).
Reserve Bank of Australia (RBA)
Austrálska centrálna banka (rozhoduje v utorok ráno 5:30 CET) pod tlakmi inflačných rizík (prekročenie 3% Y/Y) v ekonomike by mohla pristúpiť k navršovaniu sadzieb po štyroch mesiacoch pokoja zbraniam. Trhy v plnej miere započítavajú navŕšenie sadzieb o 25 bázických bodov na úroveň 4,75%, dokonca pod tlakom silnej obnovy austrálskej ekonomiky započítavajú navršovanie o ďalších 100 bázických bodov do konca budúceho roka.
Graf: Vývoj základnej úrokovej sadzby RBA
Ani prípadné ponechanie sadzieb RBA na aktuálnej úrovni by nás však výraznejšie neprekvapilo vzhľadom problémom globálnej ekonomiky a miernemu spomaleniu čínskej ekonomiky (30 %-ná pravdepodobnosť podľa spoločnosti TRIMBroker,a.s.). Globálna defenzíva USD a tlaky na rast komodít (inflácie) však preferujú chladenie menovej politik RBA cez navršovanie sadzieb (70%-ná pravdepodobnosť podľa TRIMBroker, a.s.).
Graf. Vývoj AUDUSD
Bank of England (BoE)
Silný rozkol v menovom výbore BoE ohľadom pokračujúceho vývoja menovej politiky výrazne zatemňuje potenciál ďalších krokov. Štvrtkové rozhodnutie BoE (13:00 CET) tak môže sprísniť tri alternatívy.
1.) Najsilnejšou je ponechanie aktuálnych nástrojov menovej politiky BoE bez zmeny (sadzby na úrovni 0,5% a objem nákupu GBP aktív z trhu na úrovni 200 mld. GBP). Pravdepodobnosť podľa TRIMBroker,a.s. je na úrovni 70%. Dopad na vývoj GBPUSD bude minimálny. Kľúčom tak bude až neskoršia zápisnica zo zasadnutia BoE, ktorá odhalí aký silný tábor pre uvoľnenie menovej politiky sa nachádza v BoE. Tento výhľad podporuje i vysoká úroveň inflačných rizík v UK ekonomike, ktorá presahuje inflačné pásmo BoE.
Graf: Vývoj úrokovej sadzby BoE
2.) Druhou alternatívou je navršovanie objemu pre nákup GBP aktív z trhu. BoE má oficiálne povolenie na objem 250 mld. GBP, z ktorého využila 200 mld. GBP, pričom o zvyšných 50 mld. GBP môže kedykoľvek požiadať. Túto stratégiu preferuje člen menového výboru Posen, ale vzhľadom k inflačným rizikám neočakávame jej aktiváciu už vo štvrtok (20%-ná pravdepodobnosť podľa TRIMBroker,a.s.). Tento scenár je skôr pravdepodobný po miernom poklese inflačných rizík, resp. zavedenia kvantitatívneho uvoľňovania zo strany FEDu, pričom BoE by využila „psychologický“ efekt globálneho spomalenia ekonomiky (predpoklad poklesu inflácie, počkanie na decembrový kvartálny inflačný report BoE). Dopad na GBP by bolo negatívny a mohli by sa narušiť strednodobé rastové trendy (GBPUSD pod 1,55/1,54).
3.) Potvrdenie neochota navršovania objemu pre nákup aktív z trhu, tento výhľad preferuje Sentance, ktorý sa obáva rizika dlhodobo nízkych sadzieb BoE. Tento „jastrabí“ krok sprísnenia menovej politiky by podporil GBP a rast GBPUSD s potenciálom vynorenia nad 1,60 GBPUSD. Pravdepodobnosť podľa TRIMBroker,a.s. je 10%-ná.
Graf: Vývoj GBPUSD
ECB
Asi najnudnejšie zasadnutie bude mať opäť ECB (štvrtok 13:45 CET rozhodnutie o sadzbách ECB a 14:30 tlačová beseda prezidenta ECB), ktorá minulý týždeň stiahla z trhu objem likvidity približne na úrovni 100 mld. EURo. Ide tak o jasný signál stabilizácie medzibankového trhu a krokov na normalizáciu, čo by mohlo v blízkej budúcnosti naznačiť potenciál ukončenia neštandardných nástrojov menovej politiky CEB ( o tomto by sa však malo rozhodovať na kľúčovom decembrovom zasadnutí ECB). Aktuálne kroky ECB však zatiaľ preferujú pokračujúci dopyt po EURe.
Graf: Vývoj EURo likvidity poskytovanej ECB
Graf: vývoja EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |