Skoncuje tórium s fosílnymi palivami?

Ambrose Evans-Pritchard prináša vo svojom článku "Obama could kill fossil fuels overnight with a nuclear dash for thorium" pár zaujímavých faktov o použití tória. Práve tento prvok by mohol byť riešením našich energetických potrieb a problémov, ktorým budeme zakrátko čeliť. Samozrejme, tórium ropu nenahradí, avšak dokáže pomôcť znížiť našu závislosť od fosílnych palív.

Keby bol Barack Obama zodpovedný za riadenie ohromných strategických zdrojov obsiahnutých v novom projekte s názvom Manhattan Project, mohol by pomýšľať na obnovenie globálneho energetického prostredia a skoncovať so závislosťou na fosílnych palivách za 3-5 rokov.

Potom by sme už nemuseli viesť debaty ohľadom veterných mlynov, podmorskom ťažení ropy alebo potrebe spoliehať sa na Kremeľ.

Bezcieľne spoliehanie sa na status quo nie je úplne najvhodnejšia politika. Medzinárodná Energetická Agentúra sa vyjadrila, že svet by musel investovať 26 biliónov USD počas nasledujúcich 20 rokov, ak sa chceme vyhnúť energetickému šoku. Ťahanice kvôli nedostatku pohonných látok už majú za následok vyostrené vzťahy medzi Čínou, Indiou a Západom.

Veľkú dávku nádeje, i keď v jadrovej fyzike môžeme sotva niečo tvrdiť s istotou, prináša štúdia laureáta Nobelovej ceny Carla Rubbia pôsobiaceho v CERNe (Európskej organizácii pre jadrový výskum). Ten tvrdí, že používanie tória ako lacnej, čistej a bezpečnej alternatívy v porovnaní s uránom nachádzajúcim sa v reaktoroch môže byť práve tým, na čo sme dlho čakali, i keď sme ešte len sotva využili potenciál, ktorý nám poskytuje slnečná energia.

Dr. Rubbia sa nechal počuť, že tona striebristého kovu – pomenovaného podľa nórskeho boha hromu, Thora – vyprodukukuje toľko energie ako 200 ton uránu alebo 3 500 000 ton uhlia. Jediná hrsť tória by poskytla svetelnú energiu Londýnu na týždeň.

Tórium dokáže „požierať“ svoj vlastný nebezpečný odpad a taktiež dokáže odsávať plutónium, ktoré je vedľajším produktom uránových reaktorov, a pôsobí preto ako eko čistič odpadu. Kirk Sorensen, bývalý inžinier NASA a súčasný šéf jadrových technológií v Teledyne Brown Engineering povedal, že tórium je pre svet skutočne veľká nádej. Tento argument konkretizuje, keď hovorí, že ako náhle sa na energetiku začnete pozerať prostredníctvom tória, doslova vám to „odveje myseľ“. Pomocou tória môžeme poskytovať civilizácii zdroje ďalšie stovky tisíc rokov a nestojí nás to v podstate nič. Nemusíte sa už viac zaoberať uránovými kartelmi.

Tórium je v prírode tak bežné, že ho ťažobné spoločnosti považujú za nechcený, rádioaktívny vedľajší produkt pri ťažbe vzácnych kovov. USA a Austrália sú plné tohto kovu. Rovnako tak aj žulové skaly v Cornwalle. Tória nepotrebujete veľa: všetko sa dá potenciálne využiť ako palivo, na rozdiel od uránu, v prípade ktorého je to iba 0,7%.

Americkí fyzici sa pokúšali zvýšiť používanie tória už v 40. rokoch minulého storočia, ktoré nevyžaduje oddeľovanie izotopov, a je preto omnoho úspornejšie. Ale vtedy Amerika potrebovala plutónium – vedľajší produkt uránu – aby mohla vyrábať bomby.

Prvoradý cieľ boli vtedy naozaj zbrane. A je takmer nemožné vyrobiť jadrové zbrane z tória, pretože jeho spracovanie je príliš komplikované. Nestálo by za to, aby sa o to ktokoľvek pokúšal. Tórium totižto vyžaruje príliš veľa gamma lúčov.
Možno by ste si mysleli, že tóriové reaktory boli riešením pre všetky druhy problémov, ale keď CERN požiadal Európsku komisiu o rozvojové fondy v rokoch 1999-2000, dostal zamietavú odpoveď.

Brusel sa obrátil na svojich technických expertov, ktorí boli francúzskej národnosti, a práve Francúzsko dominuje európskemu jadrovému priemyslu. Jednoducho nechceli zbytočnú konkurenciu, pretože investovali obrovské množstvo prostriedkov do starej technológie.

Bola to ďalšia stratená dekáda. Bol to triumf národných záujmov nad technologickým pokrokom. Už máme veľmi málo času, aby sme s nim mohli takto hazardovať, pretože svet spotrebováva príliš veľa fosílnych palív. A zdroje obnoviteľnej energie ich nedokážu nahradiť. Móda jadrovej energie už nebude trvať ďalšie storočie.

Nórska skupina Aker Solutions kúpila patent doktora Rubbia na tóriový palivový cyklus a pracuje na dizajne protónového akcelerátora vo Veľkej Británii. Na vytvorenie prototypu sa vyžadujú 2 miliardy libier a Aker potrebuje 100 miliónov, aby sa mohol posunúť do ďalšej testovacej fázy.

Veľká Británia vyjadrila kladný postoj v oblasti, ktorú považuje za „novú paradigmatickú zmenu smerom k novej technológii“. Preto sa Aker snaží vybudovať dobré vzťahy aj s USA, Ruskom alebo Čínou, aby výskum a v oblasti tória ako potenciálneho zdroja energie mohol napredovať. India má už svoje vlastné projekty, ktoré však ešte nie sú vo fáze výstavby.

USA by nemali mať tak veľa problémov pri implementovaní tejto novej technológie ako Európa. USA totižto zakázalo dodatočný rozmach v oblasti jadrovej energie po incidente na ostrove Three Mile v roku 1979, kedy takmer došlo k výbuchu tamojšej elektrárne.

Tóriovo fluoridové reaktory dokážu operovať v podmienkach atmosférickej teploty. „Takéto elektrárne by boli oveľa menšie a menej drahé. Nepotrebovali by ste tie obrovské obmedzujúce kryty, pretože v tóriových reaktoroch sa nenachádza tlaková voda. Je to úsporný spôsob tvorby energie,“ vyjadril sa pán Sorensen.

Keď sa maďarskí vedci vedení Leom Szilardom snažili upozorniť Washington v roku 1939, že Nacisti pracujú na atómovej bombe, boli odbití s nedôverou. Albert Einstein sa snažil zakročiť prostredníctvom belgickej kráľovnej a nakoniec sa mu podarilo dostať sa do Bieleho domu.

Roosevelt si ho najprv nevšímal. Začal tak robiť až druhý deň počas raňajok, kedy zmenil svoj postoj za niekoľko minút. „Tento stav si vyžaduje okamžitú akciu,“ povedal vtedy. Bol to zrod projektu Manhattan. Výsledkom tohto projektu bolo zostrojenie atómovej banky v dostatočnom predstihu, aby sa Stalinovi zabránilo preniknúť príliš hlboko do Európy.

Nedostatok globálnej energie potrebuje okamžitú „akciu“. Ak sa podarí veci pohnúť tým správnym smerom, Manhattan II by mohol obnoviť americký optimizmus a svetové strategické vodcovstvo; a ak nie, bude to aspoň dostatočná vzpruha pre americkú vedu a určite vhodnejší spôsob ako dostať USA z hlbokého poklesu v porovnaní so štátnym stimulačným balíčkom.

Najlepšie by bolo, ak by USA a Čína začali na tomto projekte pracovať spoločne, kvôli nám všetkým.

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8295 8.17 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

hedging-chrante-svoje-investicieÚspešní obchodníci si uvedomujú, že ochrana financií, ktorými disponujú je minimálne tak dôležitá, ako výnos peňazí z ich obchodovania....
byci-trend-dluhopisu-konci-vyplati-se-jesteAlokace části svých finančních prostředků do dluhopisových instrumentů, především do amerických státních dluhopisů a do jiných aktiv se...
dlhopisy-investicie-ktore-nikdy-nestratia-na-kraseObchodovanie s dlhopismi je jedným z najstarších a najznámejších druhov finančných investícií. S obľubou sa využívajú už viac ako tisíc rokov....