Ochota riskovať sa počas stredajšej ázijskej seansy dočkala určitého oživenia, keď akciové trhy napriek nedostatku zverejňovaných údajov zaznamenali mierne zisky (šanghajský kompozitný index sa po včerajšom horšom indexe spotrebiteľských cien drží blízko dvojmesačných maxím).
GBP ignorovala pomerne zlý výsledok celoštátneho indexu spotrebiteľskej dôvery, ktorý sa po hore revidovaných 54 z predchádzajúceho mesiaca prepadol na 47 bodov (takmer dvojročné minimum). Na náladu vo Veľkej Británii má zjavne vplyv zvýšenie sadzby DPH, škrty verejných výdavkov a možný úbytok pracovných miest. Uvidíme, s čím vo svojej štvrťročnej správe o inflácii príde guvernér BoE M. King. Pod vplyvom špekulácií o chystanom znížení ratingu austrálskych bánk sa viedlo horšie AUD.
Počas obchodovania na európskych trhoch sa bude pozornosť sústreďovať na britskú nezamestnanosť a štvrťročnú správu o inflácii z dielne Bank of England. V Severnej Amerike očakávame zverejnenie kanadského indexu predstihových indikátorov, dát týkajúcich sa transakcií s medzinárodnými cennými papiermi a dodávok v spracovateľskom sektore. Z USA prídu správy o začatej výstavbe, počte vydaných stavebných povolení, indexu výrobných cien, priemyselnej výrobe a využití kapacít.
Na menových trhoch sa včera obchodovalo prevažne v rámci pásiem, pričom euro odolávalo tlaku oboma smermi. Nemecké HDP prinieslo mierne sklamanie (podobne ako ostatné položky z EMÚ), avšak po trochu lepšom prieskume ZEW sa euro zo svojho krátkeho pádu spamätalo. Britský index spotrebiteľských cien dosiahol medziročne 4,0%, teda dvojnásobok cieľovej hodnoty BoE, napriek tomu si guvernér BoE M. King stále stojí za svojim názorom, že tieto účinky sú dočasné a rád by tieto údaje “podrobnejšie preskúmal”. Do budúcnosti sa však nebráni možnému zvýšeniu sadzieb. To povzbudilo GBP na ceste nahor na úroveň týždenných maxím.
Čo sa týka dát z USA, maloobchodné tržby sklamali očakávania, keď medzimesačne vzrástli nie o predpokladaných 0,5%, ale len o 0,3% a v prípade tržieb bez automobilov a pohonných hmôt dokonca len o 0,2%. Index podnikateľskej nálady NY Fedu, prvý regionálny prieskum výrobnej aktivity za február, uspokojil optimistické očakávania skokom z 11,92 na 15,43, avšak pri bližšom pohľade prináša správa zmiešané údaje – najmä slabšiu kategóriu zamestnanosti. Podnikové zásoby očakávania o niečo predčili, keď si medzimesačne pripísali +0,8%, zatiaľ čo index trhu nehnuteľností NAHB bol v nezmenenej výške 16. Komentár členov Fedu zaznel napr. od S. Pianaltovej, ktorá sa vyjadrila v tom zmysle, že rast počtu pracovných miest ostáva “anemický” a Ch Cumminga, viceguvernéra Newyorského Fedu, ktorý uviedol, že sa inflačný cyklus pravdepodobne nachádza blízko svojho dna, kým rastúce ceny komodít poukazujú na väčší celosvetový dopyt.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |