Celotýždenné oživenie dolára sa včera v noci zarazilo, keď sa do hľadáčika dostali dopady Obamových predĺžených daňových úľav na americký rozpočet. Ratingová agentúra Moody's varovala, že tento balík môže zvýšiť pravdepodobnosť negatívneho výhľadu pre AAA rating USA v najbližších niekoľkých rokoch. Vzostupom EUR boli spustené stopy na 1,3320 a 1,3380 s následným prelomením úrovne 1,34. Energické nakupovanie EURGBP situáciu zhoršilo a dostalo GBP pod tlak po tom, čo bol zverejnený slabý index cien domov Rightmove. Výnosy z amerických dlhopisov o stupienok poľavili, čo vyvolalo ďalší tlak na pokles USDJPY.
V noci neboli zverejnené žiadne makrodáta z USA a nedostatok vstupov spôsobil na Wall Street zmiešanú seansu. DJIA uzavrel o 0,16 % v pluse, S&P bezo zmeny a Nasdaq poklesol o 0,48 %. Ázijská seansa bola pomalá a zostala v úzkom pásme - uverejňovanie údajov s trhmi nezahýbalo. Pokiaľ ide o ranné správy, údaje o maloobchodných tržbách na Novom Zélande sklamali a táto ponurá nálada sa odrazila v polročnej správe o ekonomickej a fiškálnej situácii, ktorú predložil minister financií English. Poznamenal, že výhľad rastu a fiškálneho vývoja je horší ako prognóza založená na stave rozpočtu v máji (pokles rastu na 2,2 % za rok 2010/11 oproti májovým 3,2 %). Novozélandský úrad pre správu štátneho dlhu (NZDMO) potom zvlášť oznámil, že v najbližších 4 rokoch si bude musieť požičať o 10,5 mld. novozélandských dolárov viac, než bolo uvedené v prognóze. Tieto zníženia odhadov nie sú prekvapivé, ale stálo by za to venovať pozornosť komentárom/reakciám zo strany ratingových agentúr.
Čo sa týka ďalších údajov, výsledok britských cien domov RICS bol o niečo lepší ako odhad (konkrétne -44 % oproti -50 %, pričom ide o pomalé zlepšenie oproti -49 % z minulého mesiaca), zatiaľ čo austrálsky index začatej výstavby klesol medzikvartálne o 13,2 %, čo je oveľa horšie než očakávaných -5,0 %. Išlo však zrejme o reakciu na dva hlavné faktory, a to prepad v počte vydaných stavebných povolení s vyššími hypotekárnymi sadzbami a ukončenie vládneho programu pôžičiek na obstaranie prvého vlastníckeho bývania. Austrálska podnikateľská dôvera išla dolu už tretí mesiac po sebe, z čoho možno opäť viniť hlavne vyššie úrokové sadzby, avšak podnikateľské podmienky za toto obdobie vykázali mierne zlepšenie.
V európskej obchodnej seanse nás čakajú ešte ďalšie údaje o cenách domov z Veľkej Británie - tentoraz od DCLG - spolu s indexom spotrebiteľských cien a indexom maloobchodných cien (bude musieť guvernér King pokračovať v spisovaní inflačných správ?). Na záver seansy prichádza priemyselná výroba eurozóny a index ekonomického sentimentu ZEW ako pre Nemecko aj pre EÚ. A teraz obráťme pozornosť na Severnú Ameriku. Tu máme na programe dňa kanadské predstihové ukazovatele, americké maloobchodné tržby, index výrobných cien a podnikové zásoby. Dnes sa koná posledné tohtoročné zasadnutie Fedu. Ide o jednodňovú záležitosť ohlásenú na 18:15 GMT. Od tohto stretnutia sa veľa neočakáva, akokoľvek trhy predpokladajú, že bude treba spomenúť aspoň povzbudzujúce známky ekonomického oživenia (späť k zeleným výhonkom, teda prvej známke ekonomického oživenia?), hoci sa smúti nad vysokou mierou nezamestnanosti, zatiaľ čo z hľadiska výhľadu vývoja inflácie si zaslúži zmienku výrazný rast cien komodít.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7953 | 11.69 % |