Euro včera prešlo jazdou na horskej dráhe, ktorej príčinou boli pretrvávajúce obavy ohľadom ďalšieho vývoja v Írsku a vývoja úverovej krízy na periférii EÚ. Priaznivejšie ekonomické dáta prichádzajúce tak z eurozóny, ako aj z USA však prispeli k oživeniu chuti k riziku a väčšina strát utrpených na začiatku obchodovania bola vyrovnaná v jeho druhej polovici. Írsko tiež oznámilo podrobnosti svojho 4-ročného plánu úsporných opatrení, ktorý je podmienkou poskytnutia záchranného balíčka EÚ/MMF v údajnej celkovej výške 85 mld. EUR.
Pokiaľ ide o dáta, výsledky nemeckého prieskumu IFO zaznamenali rekordné hodnoty a tiež v USA sa týždenný počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti prudko zlepšil na 407 tis. z revidovaných 441 tis. v minulom týždni a index spotrebiteľskej dôvery University of Michigan sa dostal na veľmi priaznivých 71,6. K negatívnemu vývoju ale na druhú stranu došlo u objednávok tovaru dlhodobej spotreby, ktoré medzimesačne poklesli o 3,3 % oproti minulému mesiacu, kedy naopak medzimesačne vzrástli o 5,0 %, avšak po odpočítaní dopravných prostriedkov dosiahol medzimesačný pokles menej výrazných 2,7 % . Osobné príjmy vzrástli o 0,5 %, a prekonali tak pôvodné očakávania, zatiaľ čo osobná spotreba bola naopak nižšia, než sa očakávalo, a vzrástla len o 0,4 %. Aj ceny domov oslabili a zaznamenali medzimesačný pokles o 0,7 % a predaja nových domov medzi mesiacmi september a október sa medzimesačne prepadli o 8,1 %. Wall Street dával celkovo prednosť optimistickým dátam a získal späť väčšinu strát z predchádzajúceho dňa. DJIA posilnil o 1,37 %, S&P +1,49 % a Nasdaq +1,93 %. O americké dlhopisy bol menší záujem, desaťročné výnosy stúpli o 12 bázických bodov.
Aktivita bola vzhľadom k americkému Dňu vďakyvzdania utlmená, aj keď trhom prebehla menšia reakcia na článok vo Wall Street Journal naznačujúca, že Európsky záchranný fond, o ktorom sa vyhlasuje, že je schopný uhasiť finančnú krízu, podľa výpočtov MMF a externých ekonómov možno nebude mať dostatok prostriedkov ani na pokrytie finančnej pomoci Španielsku. EUR po tejto správe oslabilo o 40 bodov.
Pokiaľ ide o dnešné údaje, japonský vývozný sektor zostal v útlme s nulovou zmenou v medzimesačnom výsledku a slabšími ročnými dátami (7,8 %) ako za minulý mesiac (10 %). Vývoz do USA rástli 11. mesiac v rade, najviac ale Japonsko i naďalej vyváža do Číny (20,4 % z celkového vývozu), ročný rast je na silných 17,5 %. Predstihový ukazovateľ Číny sa ochladil na 101,57 z revidovaných posledných 101,61.
V Európe sa pozornosť zameriava na švédsku spotrebiteľskú dôveru, pôžičky domácností a index cien výrobcov a švajčiarskou zamestnanosť. Vo Veľkej Británii sa dáta obmedzujú na CBI trendy celkových objednávok, máme ale veľa členov Výboru pre menovú politiku BoE, ktorí komentujú štvrťročnú správu o inflácii. Všimnite si, že tiež očakávame prejavy G. Tumpell-Gugerellovej a A. Webera z ECB.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7953 | 11.69 % |