Hlavnou ázijskou udalosťou dnes bolo rozhodovanie RBA o úrokových sadzbách. Podľa posledných prieskumov väčšina analytikov nečakala ústup zo súčasných 4,75%, hoci po zverejnení indexov výrobných a spotrebiteľských cien za prvý štvrťrok, ktoré odhalili vzostup inflácie, kolovali isté zvesti o možnom zvýšení sadzieb o 25 či dokonca 50 bázických bodov. Podľa Andrew Robinsona zo Saxo Bank, nakoniec v RBA zvíťazili relatívne holubice, takže sadzba zostala na nezmenenej úrovni 4,75%, avšak nasledujúce komentár nabádali k “ostražitosti” pred infláciou, aj keď AUD po oznámení banky zostal v obmedzenom pásme.
Z ďalších dát ukázal britský podnikateľský barometer Lloyds výrazné posilnenie z predchádzajúcej hodnoty 1 na aprílových 30, nanajvýš od mája 2010. V Číne aktivity mimo spracovateľský sektor vykázali v apríli pevnejšiu pozíciu ako spracovateľský sektor, keď hodnoty indexu nákupných manažérov pokračovali v raste z predchádzajúcich 60,2 až na úroveň 62,5. Vzhľadom na to, že trhy v Japonsku sú odo dneška do konca týždňa uzavreté, bola reakcia trhu len nevýrazná.
„V Európe sa dnes pozornosť zameria na index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore a CBI tržby vo Veľkej Británii, v Eurozóne potom na index cien výrobcov. Severoamerická seansa má na programe iba podnikové objednávky za marec,“ pokračuje Robinson.
Pri včerajšom sviatkami ovplyvnenom obchodovaní bol dolár v zisku vďaka správe o smrti bin Ládina len krátko – na trhy sa opäť vrátilo obľúbené shortovanie a stlačilo dolárový index na tohtoročné minimum. Euru poskytol dodatočnú podporu nový guvernér Bundesbank Weidmann, ktorý dal najavo svoje jastrabovité postoje, a V. Constâncio z ECB, ktorý zopakoval, že je potrebné potlačiť sekundárne riziko inflácie vyvolané rastom cien ropy a komodít. AUD prekonal hranicu 1,10 voči americkému doláru a v očakávaní dnešného zasadnutia RBA je na novom 29-ročnom maxime na rozdiel od CAD, ktorý zaznamenal mierne straty v dôsledku predvolebnej nervozity a nepatrného poklesu cien ropy (podľa predbežných výsledkov získali väčšinu konzervatívci a udržali sa pri moci – následne sa CAD ľahko odrazil).
Podľa A. Robinsona, čo sa týka amerických makrodát, ISM v spracovateľskom sektore dosiahol v apríli hodnotu 60,4 a tento výsledok prekonal očakávania, aj keď je slabšia, než pred mesiacom napriek tomu sa hodnota drží už štyri mesiace na úrovni 60,0). Posilnil aj cenový index, a to z 85,0 na 85,5 - zvlášť pozitívne boli nové objednávky. Nehľadiac na krátkodobý ranný vzostup spojený s bin Ládinom odpisu Wall Street v závere dňa mierne straty, pričom najhoršie výsledky vykázala energetika a suroviny.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7672 | 14.81 % |